Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Haziran '10

 
Kategori
Otomobil
Okunma Sayısı
2868
 

Amerikan kovboyları… (Onlar Efsaneler)

Amerikan kovboyları… (Onlar Efsaneler)
 

Camaro / Mustang / Challanger


Amerikan otomobil devleri Chevrolet, Dodge ve Ford marklarının en ünlü spor arabalarını ve bu arabalarının birbirleri ile olan tatlı rekabetini bu yazımda sizler ile paylaşacağım.

Dünya otomobil piyasasında kendini kabul ettirmiş modeller olarak karşımıza çıkan Camaro, Challenger ve Mustang’in bir birlerine karşı sağladıkları üstünlükleri nelerdir. Gelişen zaman içerisinde nasıl bir oluşum içersine girdiler. 3 markanın en ünlü modelleri arasında en iyisi hangisi gibi sorular araba severlerin kafalarında dolaşır bazen iş bu o anlardan biri…

*****

Ford Mustang’in gelişimi!

Üretimine 1960 yıllarda başlanan ve efsane kasası olan bugünlerde gördüğümüz Ford Mustang’in genlerinin atıldığı yıllar olmuştur. 1964 yılında ilk Mustang Michigan Dearborn’daki fabrikasında üretilmiş ve New York fuarında görücüye çıkmıştır. O yıllarda Mustang NY Fuarında oldukça yoğun bir ilgi ile karşılaşmış olacak ki ondan sonraki serilerde de orijinal ilk çıkan kasasından fazla bir değişim olmadan yine üretilmiştir. 1990 yıllara doğru ilerlerken yeni nesil Mustangler beklenen ilgiyi göremez olmuşlardır. Nedeni ise o efsane Ford Mustang kasasından taviz vermiş ve adeta yeni bir model olmuştur. Fakat tüketicilerin isteklerine daha fazla karşılıksız kalamayan marka 2006 yılında 1960’lardaki genleri yeni teknoloji ve estetik anlayışı ile üretmiş ve başarılı olmuştur.

*****

Dodge Challenger kaslı Amerikan…

Dodge markası genel olarak ülkemizde kamyon ve kamyonet olarak bilinse de markanın aslında çok ünlü spor otomobil modelleri vardır. Örnek ise ultra spor Segmentinde olan Viper, konumuz gereği kaslı Amerikan olarak nitelendirdiğimiz Dodge Challenger modeli hakkında bahsedeceğiz. Ford Mustang gibi köklü bir geçmişe sahip olan Challenger, Mustang’te yapılan hataya hiçbir zaman düşmedi. Dodge markası modelin orijinaline her zaman sadık kaldı. Günümüzdeki modelinde geçmişten izler görmek mümkün… Yeni Challenger’ın kaslı yapısı caddelerde her zaman caydırıcı bir etken olmuştur.

*****

Camaro’da köklü değişikler…

İlk üretimine 1966 yılında başlayan Chevrolet’in efsane modeli Camaro ilk üretiminden sonra 1967 ve 1969 yılında kasasını yenilemiştir. İlk genlerinin bozulduğu (değişime uğradığı) model ise 1970 yılında olmuştur. Araç adeta yeni model şekline gelmiştir. Genel olarak markalara baktığımızda Dodge hariç, Ford ve Chevrolet 1970’li yıllarda modellerine bir yenilik akımı başlatmış ama piyasa bu model değişimini kabullenmemiştir. Camora değişiminden sonra beğenilen ilk modelini 1993 yılında üretmiştir. Bu model üzerine 3 yıl ara ile yenilikler yapmış olan marka son olarak bildiğimiz günümüz Camoro’su ile karşımıza çıkmıştır. Geçmiş yıllara göre en başarılı modeli son çıkardığı model olmuştur.

*****

Genel değerlendirme

1960'lı yıllar bu markalar için bir değişim ve yenilik yılı olmuştur. Dünya’da gelişen teknolojine ile ve Avrupa’daki markaların yaptıkları model ataklarını yakalamak için yapılan değişimlerle adeta onlara üstünlük sağlamak için yapılan ataklardır. Genel olarak başarılı olunmuştur. Fakat 70 li yıllar ile birlik Amerikan markalarını modellerini yenile çabası hüsran ile karşılaşılmıştır.

Sonuçta; adı geçen markaların modellerine baktığımızda ilk çıkan yani modeli oluşturan kasaları, modele ruh veren orijinal hallerine döndüklerini görüyoruz. Eskiye dönüş diyebiliriz…

Benim sıralamam;

1- Chevrolet Camaro

2- Dodge Challenger

3- Ford Mustang

Otomobiller hakkındaki diğer yazılarım Oto Filozof grubunda;

http://blog.milliyet.com.tr/Arsiv.aspx?UyeNo=1620936&GrupNo=10948


S&S (Her Zaman Önde)

SAMET SERBEST

serbestler@windowslive.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 112
Toplam yorum
: 165
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 2743
Kayıt tarihi
: 15.09.09
 
 

Ülke meselelerine kafa yoran ulusal çıkarları korumaya çalışan düşünen bir genç. İlkelerim; Üstün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster