Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Güliz Gülsever Özsaruhan

http://blog.milliyet.com.tr/listemiste

01 Nisan '11

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
3255
 

Amerikan Sinemasının yaşayan 10 Yönetmeni

Amerikan Sinemasının yaşayan 10 Yönetmeni
 

Dünya sinemasını bir kenara koyacak olursak, birçoğumuzun en çok takip ettiği filmler, daha çok Amerikan sinemasına ait olan filmler. Aşağıdaki yönetmenlerin dışında Dünya’da ve ülkemizde daha birçok önemli yönetmen bulunsa da eğer listeyi dünya sinemasının yaşayan en iyi yönetmenleri arasından yapmaya kalksaydık, bu liste çok uzun bir liste olurdu. Bu yüzden bu liste sadece Amerikan Sinemasının en iyi yönetmenleri ile ilgili.  

10- David Lynch  

Göze Çarpan Filmleri:The Elephant Man, Blue Velvet, Lost Highway  

1946 doğumlu Amerikalı Yönetmen ve ressam. İlk kez 1977 yılında çektiği film olan Eraserhead ile tanındı. Sonra 90'larda Blue Velvet ve Lost Highway filmleri ile daha çok tanınmış oldu. Filmlerinde işlediği temalar ve rüya-kabus hikayeleri onu bilinçdışının yönetmeni olarak tanınmasını sağladı. Onun filmlerinde hiçbirşey göründüğü gibi değildir. Lynch , Amerikan sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri sayılmaktadır.  

9- Francis Ford Coppola  

Göze Çarpan Filmler: The GodFather (Baba), Apocalypse Now, Dracula  

1939 doğumlu , İtalyan asıllı Amerikalı yönetmen , yazar ve yapımcı. Onu en çok “Baba” film serilerinin yönetmeni olarak tanıyoruz. Toplam 5 kez Oscar ödülünün sahibi oldu.
 

8- Gus Van Sant  

Göze Çarpan Filmler: Pyscho( Sapık ), Can Dostum, Last Days(Son Günler)  

1952 doğumlu Amerikalı yönetmen, müzisyen ve senarist. Can Dostum ve Milk filmleriyle 2 kez Oscar’a aday gösterildi. Kendisi gay ve bunu rahatlıkla herkese söylüyor. Gay olması, en yakın arkadaşını uyuşturucu yüzünden kaybetmesi yüzünden olsa gerek çok geniş bir hayran kitlesi yok ama çok sadık bir hayran kitlesi olduğu kesin.  

7- David Fincher  

Göze Çarpan Filmleri: Fight Club (Dövüş Klubü), Seven, Benjamin Button, The Game, Social Network(Sosyal Ağ)  

1962 doğumlu, Amerikalı Yönetmen. Bu sene facebook ‘un çıkış hikayesini anlatan ”Social Network “‘ü yöneterek Altın Küre ödülünü kazandı. Filmlerinde oluşturduğu kurgu sayesinde büyük övgüler toplayan Fincher, günümüzün en önemli yönetmenleri arasında gösteriliyor.  

6- Quentin Tarantino  

Göze Çarpan Filmleri: Rezervuar Köpekleri, Kill Bill, Pulp Fiction (Ucuz Roman )  

1963 doğumlu. Babası İtalyan annesi İrlanda asıllı Amerikalı yönetmen, oyuncu ve senarist. 1990ların başında farklı öykü kurgusu, şiddet sahnelerini cesurca kullanışı sayesinde ünlenen Tarantino, bağımsız sinema kuşağının genç yönetmenleri arasında en popüler olanı. Amerika’da ve Avrupa’da bir çok ödül kazanan yönetmen, Ucuz Roman filmiyle Oscar ödülünün de sahibi.  

5- Roman Polanski  

Göze Çarpan Filmleri: Rosemary’s Baby, Chinatown, Pianist, Oliver Twist  

Oscar ödüllü yönetmen , yazar, aktör ve yapımcı. 1933 Paris doğumlu ama aslen Polonyalı. Kariyerine Polonya’da başladıktan sonra 1968 yılında Rosemary’s Baby (Rosemary’nin Bebeği) filmini yönetmesiyle , Hollywood’da ünlü yönetmenler arasına girdi. Yönetmenin adı yaşadığı fırtınalı hayatıyla da oldukça ses getirdi. Önce karısı Manson ailesi tarafından vahşice katledildi sonra da yönetmenin adı 1969 yılında 13 yaşındaki bir kıza taciz suçlamasıyla anıldı. Bu olaydan sonra Polanski Fransa’ya taşındı ve halen orada yaşıyor.  

4- Steven Soderbergh  

Göze Çarpan Filmleri: Traffic, Oceans 11-12-13  

1963 doğumlu Amerikalı yapımcı, senarist, görüntü yönetmeni ve Oscar ödüllü yönetmen. Oscar ödülüne Traffic ve Erin Brockovich filmi ile çifte adaylık almış ve Traffic filmi ile Oscar ödülünün sahibi olmuştur.  

3- Joel ve Ethan Coen  

Göze Çarpan Filmleri: I love you Paris, Ladykillers (Kadınavcıları), O Brother, Where Art Thou? (Nerdesin be birader)  

Joel ve Ethan Coen yani nam-ı diğer Coen kardeşler. Joel 1954, Ethan 1957 Amerika doğumlu. Filmlerin çoğunda Joel’i yönetmen, Ethan’ı ise senarist olarak görüyoruz. Ama ayrıca ikisinin de yönetmenlik yaptığı filmler de mevcuttur. Bu beraberliklerinden ötürü sinema dünyasında “İki kafalı Yönetmen” olarak anılırlar.  

2- Martin Scorsese  

Göze Çarpan Filmleri: The Departed (Köstebek), Goodfellas, The Aviator  

1942 Amerika doğumlu Oscar ve Altın Küre ödüllü yünetmen ve senarist. 2007 yılında “The Departed” (Köstebek) filmi ile Oscar ödülünün sahibi oldu. Filmlerinde suç, şiddet, din konularına değişik bir bakış açısı kattığı için diğer yönetmenlerden ayrılır. Ayrıca Michael Jackson’ın “Bad” şarkısının klibini de o çekmiştir.  

1- Steven Spielberg  

Göze Çarpan Filmleri: Jurassic Park, Jaws, Schindler’in Listesi, E.T, Geleceğe Dönüş, Azınlık Raporu, Er Ryan’ı Kurtarmak, Terminal  

1946 doğumlu, Amerikalı sinema yönetmeni, senarist ve yapımcı. Film endüstrisinin en etkili ve önemli isimlerinden biri. 3 kez Oscar ödülü aldı. Time dergisi onu yüzyılın 100 muhteşem insanından biri seçti.  

http://www.listemiste.com/amerikan-sinemasinin-yasayan-en-iyi-10-yonetmeni.html www.listemiste.com 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 4987
Kayıt tarihi
: 15.12.10
 
 

1981 İzmir doğumlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemlerinden mezun. Listemist..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster