Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '19

 
Kategori
Dünya Şehirleri
Okunma Sayısı
56
 

Amman / Gezilecek Yerler

Amman, Ürdün’ün başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Deniz seviyesinden ortalama 773 metre yükseklikte bulunan bu kent, Kudüsü’nde doğusunda yer almaktadır. Tarihin ilk dönemlerinden itibaren yerleşim yeri olan Amman, dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Nüfusu yaklaşık 5 milyon civardır. Hayat şartları olarak gelişmiş olan kent, sürekli göç almaya devam etmektedir. Hatta Ürdün nüfusunun büyük bir kısmı, Amman’da yaşamaktadır. Şehrin kuruluşu tahmini olarak MÖ 7000 yıllarına dayanıyor. Daha doğrusu öyle tahmin ediliyor. Hatta bölge de yapılan çeşitli kazılar sonucunda, ilk yerleşimin Kalkolitik Çağ’da yapıldığı biliniyor. Ve çıkarılan eserlerin tarihleri MÖ 3000’li yılları işaret ediyor. Bu kadar eski bir tarihi yaşayan şehir haliyle bir çok kültüre de ev sahipliği yapıyor.

Tarihinde ki en önemli dönüm noktalarından biri, 1908 yılında tamamlanan Hicaz Demiryolu hattının Amman’dan geçmesidir. Böyle bir durum şehrin önemini iyide iyiye arttırmıştır. İngilizler, ticaret ve ulaşım noktasına sahip olmak istemiş ve 1. Dünya Savaşı sonrası bölge de bir manda yönetimi kurmuşlardır. 1946 yılına kadar bu yönetim altında kalan Amman, sonrasında Ürdün Krallığı’nın başkenti olmuştur. Aynı İstanbul gibi yedi tepeli diye adlandırılıyor Amman. Ürdün bayrağında bulunan yedi köşeli yıldızda, bu kurulu olduğu yedi tepeyi temsil ettiği söylenmektedir.

Amman’da Görülmesi Gereken Yapılar

Şehir de gezerken iki farklı bölgeyi rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Doğu ve batı olmak üzere iki bölgeye ayrılan şehir, geleneksel Amman’ı yansıtan doğu ve modern tarzı yansıtan batı olmak üzere hemen dikkat çekmektedir. Doğu bölgesinde Amman tarihinden kalma izler görebilmeniz oldukça yüksek. Ürdün mimarisinin gelenekselleşmiş yapıları hemen göze çarpıyor sokaklarında. Batı bölgesinde ise tamamen farklı bir dünyayı barındırıyor. Modern mimari yapılar, lüks restoranlar, sanat galerileri hatta dünya standartlarına hizmet veren otelleri bulunuyor. Hem şehir planlaması hem de yeşilin bol olduğu batı bölgesi, sanki farklı bir şehir havasını yansıtıyor. Amman’da gezilecek yerler tarihi açıdan zengin olan kentte oldukça ilgi çekicidir.

Amman Roma Tiyatrosu

Tarihi çok eski olduğu için bulunan yapılar adeta o yılları size tekrar yaşatıyor. Bunlardan biri de Roma Tiyatrosu. Şehrin en eski tarihi kalıntısıdır. Geçmişi 2. Yüzyıla dayanmaktadır. Antonius Plus döneminde inşası başlamış olan bu yapı, 6000 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Yapımı sırasında güneşin gökyüzünde olan konumu göz önüne alınmış. 3 ana bölüme sahip olan bu tiyatronun kuzey kısmından, güneşin bütün hareketlerini izleyebiliyorsunuz. 3 bölümden ilkine paradoi adı verimiş.  Ve zemin hizasında bulunuyor. İkinci bölüm orkestraya ayrılmış olarak tasarlanmış. Üçüncü bölüm ise  sahnenin olduğu bölümdür. Tiyatronun inşa aşamasında akustik özenle ve dikkatle ayarlanmış. Öyle ki en yüksekte bulunan koltukların, Tanrılara ayrıldığı inancı varmış. O yüzden bu kısımlara Tanrılar koltuğu ismi konulmuş. Tiyatronun hangi bölümünde olursanız olun, sesi eşit ve gayet iyi duyabiliyorsunuz. Bu görkemli tiyatro, büyük etkinlikler için hala kullanıma açıktır.

Amman Kalesi

En eski yapılardan biri olan bu Amman Kalesi, L şeklinde bir tepenin üstünde bulunuyor. Kalenin bulunduğu bölgede yapılan arkeolojik çalışmalarda bazı kalıntılar bulunmuş ve cilalı taş devrinden buyana yerleşim olduğu söylenmiştir. Bu yapılar sadece Ürdün’ün değil, aynı zamanda dünyanın en eski yapıtları arasında yer almaktadır. Kale civarında hala yerleşim bulunmaktadır. Kale, tarihi boyunca bir çok döneme ev sahipliği yapmıştır. Roma, Bizans, Emevi kültürlerini tarih boyunca yaşamıştır. Amman Kalesini ziyaret etmek istiyorsanız haftanın her günü 08:00 ile 16:00 saatleri arasında ziyaretçi kabulü bulunmaktadır.

Kral I. Abdullah Camii

Amman gezilecek yerler listesinde en önemli ziyaret noktalarından biri de Kral I. Abdullah Camii’dir. Şehrin simgesi haline gelen bu camii, göz kamaştırıcı bir yapıya sahiptir. 20. Yüzyılda inşa edilen bu yapı, şehrin merkezinde bulunuyor.  1982 yılında inşasına başlanmış ve tam 7 yıl boyunca yapımı devam etmiştir. 1989 yılında ise ibadete kapılarını açmıştır. Kubbesi mavi mozaiklerden yapılmış olup, şehrin her yerinden bu eşsiz yapıyı görebiliyorsunuz. Ziyaretçiler tarafından en çok beğenilen bir diğer kısım ise caminin içerisinde ki süslemeler olmuştur. Camların bazıları vitray süslemeler ile göz kamaştırırken bazı camlara tamamen el işçiliği kullanılmıştır. Namaz saatleri dışında gezebileceğiniz bu cami, yaklaşık olarak  10.000 kişilik kapasiteye sahiptir.

Amman Arkeoloji Müzesi

Tarihi köklü olunca arkeolojik yapı itibari ile de oldukça fazla kalıntıya sahiptir Amman. Şehirde yapılan kazılardan elde edilen eserler bu müze de sergilenmektedir. 1951 yılında inşa edilen müze, en kentte bulunan en büyük müzelerden biridir. İçerisindeki eserler ile adeta tarihte bir yolculuğa çıkmış hissedebilirsiniz. İçerisi bölüm bölüm ayrılmış olan müze de ilk bölümde yer alan eserler Paleolitik Çağ ve Demir Çağı arasında olan kalıntılardır. İkinci bölümde ise İran dönemine ait eserler bulunuyor. Helenistik dönem ve Roma, Bizans eserlerinin yanında ise islami eserler göze çarpıyor. Müzede en çok dikkat çeken bölüm ise Ölü Deniz’den çıkarılan kalıntılardır.

Kraliyet Otomobil Müzesi

Müze de , Ürdün Haşimi Krallığı döneminden kalma otomobiller sergileniyor.  1920 yılından günümüze kadar kraliyet ailesi tarafından kullanılan araçların sergilendiği müze de bulunan her eser, her yıl ciddi bir bakımdan geçiyor. Kraliyet müzesinde otomobiller haricinde kütüphane ve video arşivi de bulunuyor. Ayrıca müzede bir de hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Burada her aracın bir maketi var ve dileyen bu maketlerden satın alabiliyor.

Herkül Tapınağı

En ilgi çekici yapıların başında gelen bu tapınak, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir diğeri. Tapınak, MÖ 162-166 yılları arasında şehrin kurulduğu yedi tepeden birinde inşa edilmiş ve Roma mimarisinin özelliklerini taşıyor. Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen bu eşsiz yapının en üst noktasında ise muhteşem Amman manzarası ile karşılaşıyorsunuz.1993 yılında restorasyon işlemi görse de, günümüze kadar orijinal hali bozulmamıştır. Ziyaret için ise her gün 11:00 ile 18:00 arası kapılarını açıyor.

Prens Haşim Kuş Bahçesi

Gerek müzeler gerekse tapınakları ile benzersiz bir tarihi yolculuğa çıktınız Amman’da, doğal güzellikler ile de karşılaşmanız mümkün. Coğrafi olarak doğal yaşam anlamında kısıtlı gibi görünse de halk ve yönetim tarafından canlıların korunmasına özen gösteriliyor. Tavus kuşları, hindiler, kuğular, papağanlar gibi bir çok canlı, türlerinin korunması amacı ile bu bahçe de özenle korunuyor. Aynı zamanda bir bakım laboratuvarına da sahip olan bu bölge, canlıların yaşam standartlarını iyileştirmek ve hastalıklarını tedavi etmek amacı ile birçok çalışmalar yapıyor.

Mşatta Sarayı

Bölgede bulunan en ihtişamlı saraylardan biridir. Aynı zamanda kış sarayı olarak bilinen Mşatta Sarayı, 743-744 yılları arasında inşa edilmiştir. Büyük bir bahçeye sahip olan bu saray, geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Bahçesi oldukça bakımlı ve çiçeklerle donatılmıştır. Sarayda ki bir çok süsleme tamamen el işçiliği. Bu yüzden ziyaret edenleri adeta büyüleyen bu yapı, her gün 08:00 – 16:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediyor.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 53
Kayıt tarihi
: 13.07.19
 
 

Merhaba, ben Burcu :) Burada olma amacım, bildiğim, gördüğüm ya da gözlemlediğim her şeyi meraklı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster