Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
155
 

An' ı yaşamak

An' ı yaşamak
 

İnternet'ten alınmıştır.


 
Günlük yaşamda giderek yayılan ‘Dün geçmiş,  yarın belirsiz ise,  yaşam AN dır’ söylemi doğrudur. AN nedir? Yaşamın akışında bilinçle tercih edilen AN da vardır, akışında oluşan AN da…
 
Ana prensipleri olmayanın ne zaman ne yapacağı bilinebilir mi? Belirsizlik kişiliksizliğe dönüşmez mi? Bireyin mantığı ve temel prensipleri net değilse? Güçlü yaşam rüzgarına kapılmış solan bir yaprak gibi savrunulmaz mı?
 
Hazır olarak AN’IN hakkını vermek gerek, AN çukuruna düşmeden öngörebilmek gerek… 
 
07 Ocak 2015 - Kadri KANPAK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

An'ı yaşayan insanlar daha mutludur, daha az stres yaşarlar, geleceği düşünmek kaygılandırır ve An'ın güzellikleri ıskalanır.. Sevgiler..

Selda Çakmak 
 18.01.2016 17:42
Cevap :
An yaşanmalı ANCAK yaşamın bütününe dair bir çerçeve olmalı diye düşünüyorum... Selamlar.  18.01.2016 19:28
 

Çzlü ve doğru. Yaşantı sadece anlarda tam gerçeklik boyutuyla duyumsanabilir. Ancak, anlık zamanın somut gerçekliği ne geçmişin ne geleceğin varlığını yok eder. Aslında geçmiş ve geleceği yok sayınca anlık zaman da hiçliğe en yakın durum olarak anlamsızlaşır ve bir bakıma yok olmuş sayılabilir. Anlık zamanın güzelliklerini ıskalamadan yaşarken geçmişin bilgisiyle geleceği hayal etmekle yaşantımıza bir anlam katabiliriz.

Muharrem Soyek 
 14.01.2016 17:51
Cevap :
Bütünü dağıtmayan, bütüne ters olmadan ANI'N KEYFİNE varmak dileğiyle...   15.01.2016 11:10
 

Nehir bellidir. Bu nehirde bu balık olur.Kişiliğe falan aklım ermez.

Kerim Korkut 
 09.01.2016 12:16
Cevap :
Özel bir yorum...  09.01.2016 18:01
 

Kusura bakmayın ama Fransızca "dejavu" kelimesinden türetilen "an'ı yaşamak" kavramı batı dünyasından edindiğimiz bir yanılgıdan hatta patolojik bir sorundan başka bir şey değildir. İşin karmaşık tıbbi açıklamasına girmeyeceğim ancak ne var insanoğlu bilinçsel olarak kendi GEÇMİŞ'inin bir ürünüdür. Geçmişi olmayan insan yoktur. Bilinçli bir insanda hem geçmişini iyi bilmek hemde bugünü yaşarken geleceğini ona göre kurgulamak zorundadır. Çünkü perşembenin gelişi çarşambadan belli olur şeklinde bir ata sözümüz bile vardır. Türkiye'nin yaşadığı bütün sosyal ve siyasal sorunlarda zaten geçmişimizi iyi bilmememizden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle de "dün geçmiş yarında belirsizdir" varsayımı son derece yanlış bir varsayımdır. Aksine insanın mutlu ve başarılı YARIN'kara kavuşabilmesi için GEÇMİŞ'ini iyi bilmesi ve BUGÜN'ünü de AKIL'cı bir şekilde yaşamasına bağlıdır. DÜN'den ve YARIN'dan kopuk bir AN'I YAŞAMAYI hiçbir dostuma tavsiye etmem.Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 08.01.2016 9:24
Cevap :
Mustafa bey merhaba, akıl ürünü yorumunuza teşekkür ediyorum...  08.01.2016 18:37
 
 
Toplam blog
: 603
Toplam yorum
: 2048
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1142
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster