Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '16

 
Kategori
Anneler Günü
Okunma Sayısı
289
 

Ana'ya sövmek...

Ana'ya sövmek...
 

Anneler gününde,  "annecilik" oynar dururuz da bir de işin gerçekleri vardır. Şöyle ki, anne sevgisini, ana saygısını en çok gözeten millet olduğumuzu iddia ederiz;  Cennet anaların ayağı altındadır, deriz ama bizim küfür literatürümüzde anaya sövmek ön sıralarda yer alır.

Anayı böylesine kutsayan bir toplum neden birine kızdığında onun anasını gündeme getiriyor?...Karşısındakinin annesine tecavüz etmek anlamına gelen küfürler, temelde ana'ya saygısızlığın göstergesi değil mi?

Elbette öyle.. Kendi annesini kutsayıp aziz belleyen bir insanın başkalarının annesine aynı saygıyı göstermesi beklenir. Eğer, aksi oluyorsa, kişi aslında kendi anasına da saygı duymuyor demektir.

Burada da bir toplumsal ikiyüzlülüğümüz sırıtıyor...Ana'ya saygı, anne'ye hürmet falan derken kafası kızan, lafla da olsa, karşısındakinin annesine mütecaviz oluyor...

Bu durum bize mahsus bir garabet midir, yoksa bütün dünyada böyle midir?..Başka ülkelerde pek böyle olduğunu sanmıyorum...Özellikle Batı kültürü anne'den çok eşi öne çıkardığından, kavgada küfür olacaksa herhalde anaya değil eşe oluyordur.

Almanya'da işçi olarak çalışan birinden dinlemiştim. Fabrikada çalışırken, bizim Türk işçilerden birisiyle, Alman işçi şefi arasında sürtüşme oluyor. Bizim Türk, Türkçe olarak, o malum sin kaflı sövmemizle, adamın anasına küfrediyor.

Alman formen, yanındaki Türklere, bu bana ne dedi, diye soruyor...Onlar da, Almanca olarak senin anana sövdü, diyorlar...Ama Alman bunu "seks yapma isteği" gibi algıladığı için, şaşkınlık içinde; "Ama benim annem çok yaşlıdır..." diyor.

Güler misin, ağlar mısın...Almanın aklına gelmeyen şey, bizim Türkün ağzında olduğu için böyle  tuhaflıklar oluyor demek ki...

Çocukluğumuzda hatırılıyorum...Mahallenin yaramaz çocuklarından biri, yaşça bizden büyük  bir abinin anasına sövmüştu...O da tutup kolundan, madem istedin, gel seni anama götüreyim, dedi...Çocuk, ayaklarını yere dayamış gitmek istemiyor; ama abi sürükleye sürükleye götürdü...Biz de peşlerinden gidip izliyoruz.

Anasının yanına varınca, "ana bu velet seni şey yapacakmış", diye seslendi....Kadıncağızın,bir la havle çekip, bırak çocuğu gitsin, diye oğluna  kızdığını hatırlıyorum...Bu matrak abi, çocuğu bıraktı, bizimki bir kaçar ki görme gitsin...

Yani, bu anaya küfür çocukluktan başlayarak dillerimize pelesenk olmuştur...Bir de ters açı yaparak düşünürsek; acaba, diyorum annelerimize fazla değer verdiğimizden mi, annelerimize sövüyoruz!!

Bu da ne demek, diyorsanız şu: Anneliğin kutsallığına, anamızın namusumuz olduğuna inandığımızdan kavga ettiğimiz kişi bizi bu kutsalımızdan vurmak istiyor...Tabii, aynı şeyi bizde ona yapıyoruz...

Böyle bile olsa yanlış...Analar daima saygı ve hürmetle anılmalı...Tüm kadınlar böyle anılmalı ama özellikle de anne olmuş, anneliğin sıkıntılarını yaşamış kadınlar asla kötü söze muhatap olmamalı..

Kızdığımız, kavga ettiğimiz insanın kendisine bir şeyler söylesek bile, anasına asla çirkin laf etmemeliyiz...Tüm anaları kendi annemiz bellemeliyiz...

Rabbimizin, yanınızda yaşlanırlarsa onlara öf bile demeyin, diyerek yücelttiği, Peygamberimizin, Cennet onların ayağı altındadır, dediği annelerimizi baş üstünde taşıyalım.

Anne ve babası ya da bunlardan biri yanında yaşlanıp da onlar vesilesiyle Cenneti kazanamayana yazıklar olsun, diyen Peygamberimize bir kere daha kulak verelim.

Ebediyete gitmiş annelerimeze de  bir kere daha Rahmet dileyelim...

Anneler gününüz kutlu olsun!

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu saygı değer annenin ellerinden öpmek isterdim. Selamlar...

Abdülkadir Güler 
 08.05.2016 14:27
Cevap :
Tüm anneler elleri öpülmeye layıktır Abdülkadir bey..Teşekkür ederim...Selamlarımla  09.05.2016 0:03
 

Bize geçmişi anlatan bu değerli annenin ellerinden öpmek isterdim.Tüm annelerimize selam olsun....Dilinize sağlık Ali Bey...

Abdülkadir Güler 
 08.05.2016 14:25
 

Okuduğum en güzel anneler günü yazısı;)) Yüreğinize sağlık Ali Bey;)) sevgi ve selamlar..

Selda Çakmak 
 07.05.2016 19:01
Cevap :
Teşekkür ederim Selda hanım...Tüm anneler güzeldir.:) Benden de selamlar ve sevgiler...  09.05.2016 12:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1629
Toplam yorum
: 4215
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 795
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster