Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '16

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
55
 

Anadilinin önemini kavramayan aydınlar

Türk aydınlarının başlangıçtan beri bir “anadili” sorunu olmuştur. Göktürk Yazıtları’nda bu konuda önemli bir uyarı var. Özetle şöyle:
 
“Türk beyleri Türkçe adlarını bırakıp Çin beylerinin Çince adlarını aldılar. Bu yüzden tutsak olup elli yıl işlerini güçlerini Çinlilere verdiler.”
 
Bu uyarı etkisiz kaldı. Çünkü İslâm uygarlığı çevresindeki Türk aydınları çok daha büyük yanılgıya düştüler. Türkçeyi işleyip geliştirecek yerde, bilim dili olarak Arapçayı, yazın dili olarak Farsçayı alıp yüzyıllarca kullandılar. Daha da önemlisi, medrese öğretiminin Arapçaya göre kurulmuş olmasıdır. Bu durum, Türkçenin gelişme sürecinde en önemli engeli oluşturmuştur. 
 
Anadilini “yetersiz görme” anlayışı, bir tür aşağılık duygusunun belirtisidir. Bu da, işlenip geliştirilmiş görkemi karşısında gözleri kamaşan aydının, kendi dilinin olanaklarını göremez olmasından ileri gelmiştir.
 
Türk toplumunun, ulusal benliği içinde yenilenip çağdaş bir toplum olabilmesi için, Türkçenin, kendi varlığından doğan kurallar üzerinde, salt kendi kaynaklarından beslenerek gelişmesi gerekmektedir. Dilin sağlıklı gelişme yolu budur.
 
Acaba Türkçenin olanakları, bu gelişme için yeterli midir?
 
Türkçe, halk dili olarak doğal gelişimini sürdürüp gelmiştir. Bu alanda büyük bir birikimi vardır. Gerçekten yüzlerce atasözü, binlerce deyim, söze güç katan pek çok anlatım, halk dilinde yaşamaktadır. Ayrıca, eski metinlerde unutulup kalmış olan söz değerleri var. Daha önemlisi, Türkçenin yeni söz değerleri üretmeye elverişli yolları var. Bunlar, “türetme” ve “birleştirme” yolarıdır. Türkçe, son elli yıl içinde, bu konuda çok verimli bir üretkenlik sürecine girmiştir. Bunlardan başka Türkçede, çok anlamlılık, işteşlik, ikileme ... gibi, anlatım yolları var .
 
Şu var ki Atatürk’e gelinceye dek Türk aydınları Türkçenin bu olanaklarını gereği gibi göremediler. Öteki sorunlarımız gibi, bu sorunun da gerçek çözümünü O gösterdi:
 
“Türk dili dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki bu dil bilinçle işlensin.”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Türkay Kormaz bey, Türkçe üzerine ve Türk Aydınıyla ilgili ilk defa gerçek ve doyurucu bir yazı okudum. Eline diline ve yüreğine sağlık. Ben de naçizane Anadiller ve Tarih üzerine araştırmaları olan birisiyim. Ne hazindir ki, Arapça ve Farsçayı resmi İmparatorluk dili yapmış Selçuklu ve Osmanlı mantığı, Cumhuriyet döneminde de pek değişmedi. Bu yüzden Arapça ve diğer dillerden olan kelimeler yüzünden, o güzelim Türkçe ifade ve cümleler yok denecek seviyeye gelmek üzeredir. Ve bu tehlike hala geçmiş değildir. Türk Aydınları zahmet edip Türkmen, Yörük, Çepni, Peçenek, Kıpçak ve Tahtacıları köyünde yaylasında ziyaret edip Türkçe kelimeleri toplamak yerine, masa başında Arapça ve diğer yabancı kelimelere ekler yaparak Türkçe kelimeler oluşturarak aydınlık yapmaktadırlar. Bu da bilerek veya bilmeden Türk diline en büyük ihanettir, selamlar.

Cemal Zöngür 
 01.06.2016 14:27
Cevap :
Sevgili Cemal, Duyarlı oluşunuz yanında işin bilincini kavrayan bir dost olarak katkılarınıza teşekkür ederim. Beni, kitaplarımı facebooktan izleyebilirsiniz.Özellikle TÜRKÇEDE ANLAM ANLATIM, 50 TL adlı kaynak kitabımı 836 sayfa olarak okurlarıma ulaştırıyorum.İstek olursa bu kitabımdan siz ve çevreniz edinebilir. Tel. 0535 390 58 24 Posta çek:11675224 türkay Korkmaz Sevgiler, saygılar sunarım.  01.06.2016 15:54
 

Aklınıza sağlık ve ayrıca sizi kutluyorum kardeşim:) Türkçe düşünüp Türkçe konuşmak o kadar çok gerekli ki anlatamıyorum doğrusu... Sevgilerimi sunuyorum:)

Halil Güven (Sökeli) 
 01.06.2016 12:36
Cevap :
Sayın Dostum, İlginize teşekkür ederim. TÜRKÇEDE ANLAM ANLATIM,50 TL Dilerseniz size, çevrenize gönderebilirim. sevgile, saygılar sunarım. Tel. 0535 390 58 24 Posta çeki: 11675224 Türkay Korkmaz  01.06.2016 15:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1064
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 710
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster