Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '08

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
570
 

Anadolu ağzı

Anadolu ağzı
 

Goyunları, Alibiklerin ağılın cüce gölgesine çektikten sonra, ben de ardıç ağacının gölgesine uzandım. İçim gecmiş. Ürüyamda ebemi gördüm. Gene anamınan gavga ediyodu:
”Gıı, uluk gelin; asbapları yudun mu? ! ..” Anam, heç oralı olmadan yürüdü, ineğin yanına varıp çömeldi, başladı sağmaya. Ebem: “Elindeki inekten hıncını mı alıyon öle. Nasıl inek sağmayımış o! Memeklerini goparacağan elindekinin! Ama sana çok görülmez, babayın evinde inek mi gördün, goyun mu gördün! ..”
Anam, şöle bi doğruldu. Eteğinin siğini beline soktu. Ebeme doğru gaşının altından bi baktı ki, bu ısıcakta burnundan alaf çıkıyodu sankim. Ebem, anamın ökesini beklermiş gibi elindeki çırpıynan önündeki tavukları kişaladıktan sona gene başladı sayıp-dökmeye:
“Ne bakıyon öle? ! Benim gapıya gelmeden önce şemiğinden kir, duluğundan bit eksik olmuyodu! Teneşirde yunasıca anan gapı gapı gezeceğem diye sana iş öğretmemiş ki! Hoş, ben de öğredemedim ya! Kerpiç gibi gafan var. Lalki! Bi daha bana öle bakarsan o çipildekli gözlerini nah böle oyar-alırım bak! ”
Anam sabredemedi. Elinde süt dolu helkeyinen doğruldu. Ne zaman ebemin yanına vardı; annayamadım. Helkeyi galdırdığı gibi ebemin başından aşşağa boşalttı.
Ürüyanın etkisinden olacak, dirkedek uyandım. Yandaki anızda cocuklar, büvelek dutmuş bi ineği yakalamaya çalışıyolarıdı. Sol böğrüme yaslanıp, bi cıgara yaktım. Goyunlar, benim doğrulduğumu görünce tek tek ayağa kalktılar. Oyusam daha hava ısıcağıdı. Ben, yengattan uyurmuyum diye güneşi yağırnıma alıp, sağ börümün üstüne yattım emme, açlıktan garnım gavzınıyo; uyku ne gezer.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

*** Çok güzel bir form yakalamışsın. Emirdağ yöresi, Türkmen şivesi olduğunu da belirterek devamını bekliyoruz. Selam, sevgi ve saygılarımla ***

SÜLEYMAN SIRRI 
 16.10.2008 16:48
Cevap :
www.antoloji.com 'daki sayfamda Anadolu Ağzı ile 'HAVAS' olanların birbirine yazdıkları mektuplar dizisi başlattım. Zenginliği katılımcılara kalmış. Unutulmakta olan kelimelerin kullanılır hale gelmesi ve çeşitli yöre insanlarının lehçe farklılığından dolayı anlaşmazlıklarının giderilmesi esas amaç.  02.11.2008 13:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 119
Toplam yorum
: 309
Toplam mesaj
: 101
Ort. okunma sayısı
: 612
Kayıt tarihi
: 01.10.08
 
 

Eğitimci- Gazeteci-Yazar İlköğrenimini Emirdağ'da, ortaöğrenimini Bolvadin, Eskişehir, Afyon'da..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster