Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '07

 
Kategori
Gönüllülük
Okunma Sayısı
10996
 

Anadolu'da bir kızımız var, öğretmen olacak!

Anadolu'da bir kızımız var, öğretmen olacak!
 

Orda bir köy var uzakta...
O köy,bizim köyümüzdür
Gitmesek te görmesek de..
O köy bizim köyümüzdür...

Diye şarkılar söyledik durduk yıllarca, okul sıralarında.Gitmediğimiz, görmediğimiz, insanlarına, çocuklarına dokunmadığımız, bakışlarındaki ışığı ama beraberindeki çaresizliği hissetmediğimiz köy, bizim olabilir mi ?

EĞİTİM ŞART ! Sorunun çözümü eğitimdir... Özellikle kızlar eğitilmeli ki, onların doğurdukları, yetiştirdikleri de eğitimden payını alsın... Çocuk yaşta evlilikler son bulsun... TÖRE CİNAYETLERİ BİTSİN ! Yok mu bunun çaresi? Uyan ey devlet ! Dedik durduk..Nutuklar attık...Ahkamlar kestik...

Peki, ahkamlar kestik...nutuklar attık ta, bütün bunlara karşı durmak adına biz ne yaptık ?

Orada uzaktaki köyümüzde yaşayan, eğitim hakları ellerinden alınan, küçücük yaşta mal gibi satılan, töre cinayetlerine kurban giden, nüfus kağıdı bile olmayan kızlarımız adına, ahkam kesmekten başka... ne yaptık ?

........

Hepiniz bilirsiniz, sevgili İbrahim Kaya öğretmeni ve onun kardelenlerini. Adıyaman ilinin ,Kahta İlçesi, Akıncılar İlköğretim Okulunun müzik öğretmenidir O. Ve bizim blog arkadaşımızdır. Bize öğrencilerini, kardelenlerini anlatır satırlarında. Bazan öğrencilerinin satırlarına, şiirlerine, mektuplarına da yer verir yazılarında.
.............

Eymir 26 iyiydi, hoştu, keyifliydi... Ama sadece o kadar değildi. Olmamalıydı da. Bütün blog oradaydı aslında.Yazılarla, kelimelerle yüreklerimize dokunan tüm blog dostlarımız yanımızdaydı. Kendimizden çok, orada olmayanları konuştuk biz çoğu zaman. İbrahim Kaya ve onun kardelenlerini mesela...

Onlar için neler yapabilirdik ?

Görevi ben üstlendim arkadaşlarım adına. Görev dedimse, araştırma yapmak , sonuçlarını sizlere açıklamak ve hep birlikte yapılandırma görevi idi bu. Sevgili Ahmet Aydın'da bana yardım edecekti.

Aslında işim çok basitti. İçinde bulunduğumuz camianın yani MİLLİYET GAZETESİNİN, ÇYDD ( ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ ) ile birlikte yürüttüğü bir proje vardı : BABA BENİ OKULA GÖNDER ! projesi.

ÇYDD, yıllardır tüm ülke sathında eğitim,burs, özellikle kadınlara ve kız çocuklarına yönelik eğitim, iş ve meslek edindirme kampanyaları ile kendini kanıtlamış, Atatürkçü çizgide, kitleleri peşinden alanlara sürüklemiş bir dernekti. Başkanı sayın Türkan Saylan, ideallerini hiç yitirmemiş bir bilim ve mücadele kadını idi. Müracaat edeceğim adres belli idi. Ettim ben de. Derneğin kırsal alan proje sorumlularından sayın Olgay Kocatepe ile görüştüm.Proje hazır,bizi bekliyordu :

Anadolu 'da bir kızım var, öğretmen olacak !

Başlıklı proje kapsamına göre ; ilköğrenim çağındaki çocuklara yıllık 400 Ytl. burs ekim ve şubat aylarında olmak üzere , iki eşit taksitte ödeniyor. Bu bedel , birden fazla kişi tarafından karşılanabiliyor. Burs verilecek öğrencileri(kendisi ile yaptığım iletişim sonucuna göre) sevgili İbrahim öğretmen Akıncılar ve evvelce öğretmenlik yapmış olduğu Siverek'deki özellikle kız öğrenciler arasından tesbit edecek. Öğrencilere ÇYDD tarafından gönderilecek formlar , onlar tarafından doldurulup,merkeze gönderilecek.

Bizim yapmamız gereken tek şey , Derneğin ilgili proje hesabına (banka hesap numarası aşağıda belirtilecektir) içimizden ne geliyorsa, bütçemizden ne kadar ayırabiliyorsak ,Milliyet Blog adını, kendi adımızı ve blogdaki adımızı belirterek para yatırmak. Ve yatırılan paraların dekont numaraları, tarihini, miktarını,blog ismini ve gerçek ismini ÇYDD proje sorumlusu Olgay Kocatepe'ye maille veya faksla bildirmek. Blog bazında takibi sağlamak açısından da ayni bilgileri bana veya Ahmet Aydın'a göndermek.

Her ay bir kenara ayıracağımız , 10-20 YTL gibi meblağlar, hiçbirimizin bütçesini sarsmaz. Ama hiç görmediğimiz o köydeki çocuklarımıza umut olur..ışık olur...

Eğer bu hayalimiz, projemiz sizin tarafınızdan onay görürse, katılım adedi de fazla olursa, hep birlikte bir ikinci projeye imza atmış olacağız. Sevgili Yusuf Aysan'ın yürütmüş olduğu Milliyet Blog Hatıra Ormanı projesinden sonra, bir hayali daha gerçekleştireceğiz.

Bunun için sizlerin desteğine, görüşlerinize gereksinimimiz var. Bu hayali birlikte gerçekleştireceğiz.

Ne dersiniz, bizim de Akıncılar 'da... Siverek 'de bir kızımız olsun mu ?

Dip Not : 1-Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel merkezi tel: 0212 2524433 -Olgay Kocatepe( Kırsal Alan proje sorumlusu)
2-E-posta adresi : kirsalalan@cydd.org.tr
3-İlgili banka hesap numarası: Yapı Kredi Bankası- Etiler Şubesi- 62962556 (ÇYDD-Anadolu'da bir kızım var,öğretmen olacak projesi)
4-ÇYDD ilgili birim faksı- 0212 292 87 27-dekontları ilgili birime de fakslayabilirsiniz.
5- İbrahim Kaya- Adıyaman-Kahta ilçesi, Akıncılar İlköğrenim Okulu ,sınıf Öğretmeni- http://blog.milliyet.com.tr/ibrahimkaya Sevgili İbrahim Öğretmen ve kardelenleri, desteklerinizi ve ayrıca bu adrese KİTAPLARINIZI BEKLİYOR. VE HEPİMİZİ NEMRUT'A davet ediyor. Kimbilir belki ? Ne dersin sevgili Pirmete ?
6- Sevgili ibrahim Kaya 20 HAZİRAN İTİBARI İLE BİR AY SÜRE İLE İZNE AYRILACAĞINDAN, GÖNDERİLECEK KİTAPLARIN SADECE OKUL ADRESİNE GÖNDERİLMESİ UYGUN OLACAKTIR.(İBRAHİM KAYA'NIN İSMİ BELİRTİLMEKSİZİN )
6- İhtiyaç duyulan kitaplar: 1-İlköğretim düzeyinde (1-8) hikaye ,roman ve Türk edebiyatından örnekler 2- OKS ye hazırlık ve ara sınıflar için tüm ders kitapları
7-Aylık taahhüt miktarlarınızı ve dekont bilgilerinizi bana veya Ahmet Aydın'a mesaj yolu ile ulaştırırsanız, Projemiz bazında ÇYDD ile mutabakat sağlanacak ve destek olacağımız öğrencilerimizi, eylül ayında, sevgili İbrahim Kaya kanalı ile tesbit etme olanağımız olacaktır.
8-Fotoğraflar,sevgili İbrahim öğretmenin okul sitesinden alınmıştır.
9- Projemize kitapları, maddi katkıları, blog yazıları, yorumları, mesajları ile destek olan tüm blog üyesi ve blog dışı gönül dostu arkadaşlarımıza teşekkür ederim.Yöntemlerimizi tartışmaya hazırım ama ideallerimizi , inançlarımızı ve hayallerimizi asla...(18.HAZİRAN.2007)
10-Projeye katkı sağlayan arkadaşlarımız:
*Ahmet Aydın ve eşi(1x5)
*Haşim'ce(1x5)
* Sevim Özkan(1x4)
*Beenmaya ve ailesi(1)
* Mehmet Eren,
*Pirmete, (1x10)
*Feyhan ve bir arkadaşı(1x10)
*Yekrüseha ve bir arkadaşı( Murat Bayraktar),(1x6)
*Fulya ve Hoşsada,(1x3)
*İsimlerinin açıklanmasını istemeyen iki blog dostumuz,
*Blog dışından proje gönüllüsü arkadaşım Ülkü Narin,
*Habişş ve ben(1x6)
*Düş ve Guguk kuşu (21. haziran.2007)(1.),
* Yağmur zamanı, kitaplarını çoktan yola çıkardı (22.06.2007)
* İlyas Bayram, kitap, yabancı dil cd lerini ulaştırmış bile. İbrahim Kaya'dan haber geldi.27.06.2007
*Ebuhan- Alper Ataçoğlu çifti( Mercedes-benz Türk A.Ş den) Milliyet Blog kapsamında bir kızımızın bursunu üstlendiler( 28. haziran.2007)(1x10)
*Yusuf Aysan ( 1) 5. aralık.2007)
*Yıldız Demirel (1x2.5 )6.aralık.2007 )


ŞİMDİDEN ONİKİ KIZIMIZ OLDU BİLE..... (06.aralık . 2007)
Latif, Ohannes, Murakami ve 4 diğer kişi bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim belirtmek istediğim "işsiz öğretmenlerin reklamlara alet edilmemesiydi". Çünkü o reklamdaki Elif Öğretmen de "sanki gerçekten kadrolu öğretmen olmuş gibi" gösterildi. Korkarım ki puanu yetmiyorsa önümüzdeki dönemlerde işsiz kalacak. Yani tepkim MEB'e , size veya ÇYDD'ye değil. Diğer açıdan kız çocuklarının okutulması konusunda bütün projelere saygı duyarım. Ayrıca benim Bursa'da çalıştığım köy ü sorarsanız, doğudan farkı yok eksikler çok , yine kız çocukları okutulmuyor. Köyden 2-3 kız öğrenci, bizlerin aileleri zorlukla razı etmesi dolayısıyla liseye gönderildi. Değilse söylediğiniz şeyler buradaki kızlar için de geçerli. Köylerde kız öğrenciler erkek öğrencilere göre daha başarılı. biz onların geleceğini düşünerek öğle saatinde bile dinlenmeyerek OKS ye hazırlıyoruz. Benim en büyük üzüntüm, arz-talep dengesini düşünülmeden yüzbinlerce eğit. fak. mezununun işsiz bırakılmasıdır. bu Lütfen gözatın (http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=76247) Sevgi ve dostlukla kalınız.

Uzeyir Kadioglu 
 01.12.2007 0:15
Cevap :
Sevgili Üzeyir K,hem söylediğiniz hem de aynı konuyu çok yerinde tesbit ve çözüm önerileri ile birlikte işlediğiniz diğer bloglarınızı da okudum.Son derece haklısınız.Aslında aynı dili konuşuyor , farklı yönlerini, cephelerini anlatmaya çalışıyoruz bıkmadan usanmadan dilimiz döndüğünce.Her ne kadar suya yazılan yazılar misali olsa da.Türkiyenin en önemli sorunu hızlı nüfus artışı.Ve insan gücünün üretime, istihdama yöneltilemeyişi.Her ne kadar büyüklerimiz ekonomi tıkırında deseler de, üretimsiz bir ekonomide dış borçlar ve özelleştirmelerden gelen ve kaynağı nerdeyse tükenmiş geçici paralarla idare olunuyor ekonomi.Ve bu sözde iyileşmiş ekonominin oylara yansıma oranı meydanda.Üretimi olmayan bir ekonomi, bu nüfus artışına, işsizliğe, üniversiteli gizli işsizlere nasıl ve ne kadar yanıt verebilir?Her şehirde bir üniversite, her kasabada bir yüksel okul.Ağızlara çalınan bir parmak bal.Bir zamanlar Devlet Planlama teşkilatı vardı bu ülkede.5 yıllık kalkınma planları yapardı.Hatırlar ?  01.12.2007 16:04
 

Bırakın dünyayı, kainat bile eğer içinde insan olmasa bir anlam ifade etmezdi. Böylesi bir varlık adımların en güzeline lâyık. Sınırlı bütçemin sosyal bağışlar için ayrılan miktarı, her ay belirlediğim iki vakfa gidiyor. Yeni bir düzenleme ile (sembolik de olsa) artık üç sosyal projem olacak diyebilirim. Aralık ayı ile birlikte ilk ödemem yerine ulaşır. Bilgisi de size... Attığınız bu güzel adım için geleceği şekillendirecek minikler adına kacaman bir teşekkür gönderiyorum. Selamlar Neşe Hanım.

A y s a n c a 
 15.11.2007 20:50
Cevap :
Sevgili Yusuf Aysan, bu Milliyet Bloğumuzun anlamlı ve simgesel projesine karşı gösterdiğiniz duyarlılığınız, desteğiniz, katılımınız için çok teşekkür ediyorum, tüm arkadaşlarım adına. İnanın sizin de bu konulardaki titizlik ve tavrınıza yakından tanık olan biri olarak, çok duygulandım şu an. Yazımın altında tüm bilgiler açıklanmıştır. Katkılarınızı sağlarken dekonta ayrıca isminize ilaveten Milliyet Blog olarak belirtmenizi rica ediyorum. saygı ve sevgilerimle ...  16.11.2007 0:24
 

Özellikle doğu coğrafyamızda kız çocuklarının eğitimi meselesi, çok ama çok önemli bir sorun. Eğitimi yarıda kalmış kızlarımızın mal gibi başlık paraları ile satılması, berdel edilmesi, töre cinayetlerine kurban gitmesi gibi çok önemli sorunlarla karşı karşıyalar...Bütün bunları görüp bilip te , EĞİTİM, DEVLETİN GÖREVİDİR , diyerek bir kenara nasıl çekilebiliriz. Bu proje ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ gibi kendisini özellikle eğitim alanında kanıtlamış bir sivil toplum örgütümüzün halen bünyesinde mevcut bir projeye dahil olarak, simgesel de olsa bir yaranın dile getirilmesi, bu çorbada bizim de tuzumuzun bulunması ve sanaldan reeele geçerek, ORTAK GÖNÜLLÜLÜK PROJESİ'dir. Tabii ki mükemmel değildir. tabii ki imkanlarımız kısıtlıdır. Projemize katkıda bulunan arkadaşlarımız da kendi kısıtlı imkanları ile inanarak , projeye gönül vermiş arkadaşlarımızdır. Katılımınz için teşekkürler. Saygı ve sevgilerimle...

Neşe İleri 
 02.11.2007 12:51
 

Böyle kampanyalar gerçekten önemli, fakat öğretmen alımı konusunda sistem pek iç açıcı değil. Biz ücretli öğretmenlerin hali ortada. 100 bin civarında öğretmen 300-400ytl ye "güvencesiz" çalışıyor. Turkcell reklamındaki "Kardelen Öğretmen Elif İmenç" gibi. 180 bin eğitim fakültesi mezunu kadrosuz. Bazı öğretmenliklerden hiç alım olmuyor. Reklamlar gerçekleri yansıtmıyor her zaman... Aşağıdaki habere bir göz atarsanız sevinirim. Saygılar... ( http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=70189 )

Uzeyir Kadioglu 
 01.11.2007 21:35
Cevap :
Sayın Üzeyir K , ülkemin işsizlik ve de adaha da önemlisi üniversiteli gizli işsizlik sorunu tabii ki çok önemli bir sorunu. Bakın, ben 28 yıllık serbest avukatlıktan sonra , meslek değiştirerek hukuğun başka bir kulvarında çalışmaktayım şu anda. Nedeni de Hukuk Fakültelerinin devlete maliyeti en düşük fakültelerden olması, ihtiyaçtan çok fazla Hukuk Fakültesi açılması, mezunlarının en kolay iş imkanı olarak avukatlığı tercih etmesi, 1980 lerden sonra para ile kültürün ters orantılı olarak el değiştirmesi, deneyimin, bilginin öneminin kalmayışı, avukatlığın tezgah işi haline gelmesi v.s...v.s...Gizli işsizlik, ülkemde her sektörde mevcut. Her ile, hatta her ilçeye açılan üniversiteler, yüksek okullar , hep siyası nedenlerle, işsizliği sadece dört yıl ertelemek için açılmıyor mu? Üstelik avukatlar, devletten iş de talep etmiyorlar, tersine vergi ödüyorlar ve asgari ücretle de olsa eleman çalıştırıp , bir işsize iş de veriyorlar.AMA ÖZELİKLE DOĞU COĞRAFYASINDA KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİMİ..  02.11.2007 12:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 171
Toplam yorum
: 3375
Toplam mesaj
: 406
Ort. okunma sayısı
: 2294
Kayıt tarihi
: 15.02.07
 
 

Düşünen, üreten, kendine, insana, çağına sorumlu, tavırlı, taraflı , çağdaş ve yüzü aydınlığa dön..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster