Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '12

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1127
 

Anadolu'dan Seçme Öyküler isimli kitabımız

Anadolu'dan Seçme Öyküler isimli kitabımız
 

Logomuz


Kitaplar da insanlar gibi kaderleriyle doğarlarmış. (Yazar Sinan Akyüz)

Değerli arkadaşlar,

Daha birkaç aylık iken gördüm ki, bu sitede çok değerli kalemlerin birbirinden güzel anı ve öyküleri var. Beğeniyle okunuyor sonrasında arka sayfalarda kalıyor.

Birçoğunuzun bilgisi var ki, 2010 senesi ocak ayında hayır kurumlarına yardım amacıyla Milliyet blog yazarlarımızın öykülerinden oluşacak bir kitap oluşturulmasını teklif ettim. Teklifim kabul gördü. Bunu bir ekibin yapmasının uygun olacağı görüşlerini savunsam da, sanal ortamda mümkün olmadı.

Teklif benim olunca olayı seve seve üstlendim.. Açıkça itiraf etmeliyim ki, yeniydim ve hevesliydim, böyle bir işten onur, böyle bir uğraştan haz duydum.

Yazarlarımızın gönderdikleri öykülerini ve anılarını yine diğer okur ve yazarlarımız tarafından puanlanması için sıklıkla güncelleyerek yayınladım. Sürenin bitimine doğru en çok puan alan 50 adet öyküyü tespit sürecimde daha hummalı çalışmalarım oldu. Telefon ve maillerle bir taraftan yayınevi aramaktayken diğer taraftan kitapları bağışlayacağımız LÖSEV ile iletişimlerimle olumlu sonuç oluşturmaya çalışıyordum.

Antalya’da oturuyorum, yayınevleri genelde İstanbul’da. Onbeş kadar yayınevi ile telefonlarla ve maillerle iletişimlerim zorluklar içinde maalesef olumlu sonuca bağlanamadı.

Değerli yazarlarımızdan Erol Işık bey ile Sn. Ali Açıköz’den aldığım bilgilerle İstanbul’da “İKİNCİ ADAM YAYINEVİ” ile anlaştım. O sırada çıkmazda olduğum bir konunun çözümüne katkı sağlayan değerli yazarlarımıza buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

Olay yardım amaçlıydı, 5000 adet kitabın basım ücretlerini gönüllü olarak üstlendim.

Ne var ki Lösev, kitapları değil, “nakit” parayı kabul edeceklerini, uzun zamanı içine alan iletişimlerin sonunda beyan ettiler.

Bu arada İstanbul’a Çekmeköy’de dünürlerime konuk oldum ve yazarlarımızdan kitap üzerinde “yayın danışmanı” olarak görülen beyden yayınevinin adresini, (yerini) bulma konusunda yardım aldım.

Orada Yayınevi ile sözleşme imzaladım ve 5000 kitap basım ücreti 8.333.- TL yerine pazarlıkla 7.600.-TL nakten ödedim. (makbuzları bende)

Yeni bir yardım kuruluşu olarak yayın danışmanı, “TEMA” yı önerdi. Tema önceleri pek memnun kaldı zira 5000 adet kitap, tanesi 10.-TL dan 50 milyar gelir demekti Tema için.. Rahat bir nefes almıştım, kitap taslak olarak az sayıda çıktı.

Ne var ki, Tema vakfı da son anda “ağaç, orman, toprak” hikayelerinden oluşmadığı gerekçesiyle kitaplarımızı reddetti.

5000 adet kitap, “ANADOLU’DAN SEÇME ÖYKÜLER” adıyla basımı tamamlandı. Yemek pişmiş sofra hazır, yiyecek insan yok misali kitaplarımız, diğer kitaplar gibi yayın dünyasına katıldı ve raflardaki yerlerini aldı.

Buraya kadar tekrarladığım bu bilgiler pek çoğunuz tarafından bilinmektedir.

Esas bundan sonrası…

İnternette, İkinci Adam yayınları sitesinde, şu anda yayında bulunan Sözleşme gereği, kitapların yayın dünyasına katıldığı 31 mayıs 2010 tarihinden altı ay sonra yayınevinin, satılan kitapların satış bedellerinin % 40 ını ödemesi gerekiyordu.

Bu tarih, 1 aralık 2010 tarihi… Yayınevinden bir ses çıkmayınca kitaplarımızın kaç adet satıldığını, defalarca yayınevine gerek telefonlarla gerekse maillerle sordum. Müteaddit defalar yaptığım telefon görüşmelerime, “dağıtım firmasından gelecek bilgi ile muhtemelen hafta sonuna kadar bana dönüş yapacaklarını” tekrarladılar, defalarca, defalarca…

Ve ben telefon etmeye artık utanır oldum.

Maillerimin hiç birine, bir tek cevap bile gelmedi.

İnternet satış noktalarında, D&R larda, anlaşmalı kitapçılarda kitaplarımız satılmakta, hatta bazı noktalarında kalmadığı bilgisine ulaşılmakta ve adeta “ yok” satılmakta. İlgi gördüğü kesin.

Ama her nedense, satılan kitap sayısı bilgisi verilmiyor ki, karşılığında ödeme yapılsın.

Öz olarak, bu güne kadar bir tek kuruş bana ödeme yapılmadı. Tekrar vurgulayarak söylüyorum ki, bana tek kuruş bile bir ödeme yapılmadı.

Bu durumda, ortak ürünümüz olan bu kitapta öyküsü bulunan her bir yazarımızın yayınevine, gerek telefonlarla gerekse bizzat adreslerine giderek veya e-posta adresine, rücu hakkı doğmaktadır.

Aşağıda adreslerini, telefon numaralarını ve e-posta adreslerini verdiğim yayınevi ile olumlu bağlantılar sağlanabilmesi için diğer yazarlarımızın yardımlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

İyiniyetler üzerine kurulmuş onurlu bir çalışmaydı kitabımız…Sanal bir ortamda imkansız gibi görülen soyut, somuta çevrilmiş ve bir hayale imza atılmıştı. Tatlı bir yorgunluktu benim için…

İkinci adam yayınevi iletişim bilgileri:

http://ikinciadamyayinlari.com.tr/

http://ikinciadamyayinlari.com.tr/iletisim.asp

Telefon (yayınevinin) 0 216 345 95 66

Telefon Alp bey: 0 544 805 20 61

Telefon cenk bey: 0 533 390 32 00

Mail adresi: ikinciadam.yayinlari@hotmail.com

Büro adresi: Kadıköy Moda caddesi no:46

Özgür iş hanı kat:4 no: 403

İstanbul

Size ulaştırmakta geciktiğim bilgiler bunlar…

Selam ve saygılarla,

Yurdagül Alkan.

Not: 1- İkinci adan yayınevinden 21.2.2012 tarihinde gelen e-postayı aşağıya kopyalıyorum:

Merhabalar Yurdagül Hanım;

Kitabınız ile ilgili satış raporları Mart ayının ilk haftası size gönderilecektir.

 

Saygılarımla;

Başak KAMALI

Moda Cad. Özgür İş Hanı, Kat:4, D:404 Kadıköy_İstanbul

Tel:0216-345-95-66

Fax:0216-345-95-74

Not: 2-  15.3.2012 tarihine kadar herhangi bir bilgi, rapor, cevap  gelmemiştir.  Bilgilerinize...

NOT:3    18 NİSAN 2012  DE SAAT 16.45 DE CENK BEY  İLE YAPILAN TELEFON GÖRÜŞMESİNDEN   BİR HAFTA SONRA,  YANİ 25-26 NİSAN TARİHİNE KADAR BİLGİ VERİLECEĞİ ŞEKLİNDE CEVAP ALINDI.  BUGÜN 1 MAYIS 2012 ...NE YAZIK Kİ, YİNE HERHANGİ BİR BİLGİ  GELMEMİŞTİR.  BU NOTUM İLGİLİLERE BİLGİ MAHİYETİNDEDİR. SAYGILARLA...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yukarıdaki bloguma yorum yazan değerli arkadaşlarım, Genel olarak fikirlerinize katıldığımı belirtmek istiyorum. Tek tek cevap yazamadığım için özürlerimin kabulünü rica ederim, Selamlar ve saygılar...

Yurdagül Alkan 
 23.02.2012 23:34
 

Değerli Ablacığım, kitapla ilgili açıklamalarınızı yerinde, yeterli ve olumlu buluyorum. Her şeyden önce bu kadarını yapmışsınız sizi kutlarım, elinize sağlık...

Dr Atanur Yıldız 
 23.02.2012 17:29
Cevap :
Değerli doktorumuz, çalışmalarımı onaylayan ve kutlayan yorumunuz için teşekkür ederim, Sağlıklarla varolun...  23.02.2012 23:18
 

Adı geçen kitaba yazısıyla katılmış biri olarak diyorum ki; Kütüphanemde, içinde bana ait satırların da bulunduğu bir kitap var ve buna olanak sağlayan sizsiniz. Teşekkür ediyorum ve işin maddi kısmıyla zerre kadar ilgilenmiyorum. Yayınevi satış durumunu bildirir ve yatırdığınız paranın üzerinde bir kazanç sağlarsanız, istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. İster bir hayır kurumuna bağışlayın, ister katılımcılara dağıtın (ben hariç). Ayrıca hak edene de hak ettiği dilde cevabını (kendinizi üzmeden) verin. Kolay gelsin.

Nilgün Akad 
 22.02.2012 12:44
 

Oturup konuyla ilgili iki yazı yazdım ve toplam(iki günde) 800 kere okundu. Bana ufacık bir destek verseydiniz o yazılarım editörler tarafından silinmezdi ve konuyu çözerdik. Yayın danışmanı olacak o insan sizi resmen TEHDİT EDİYOR ve siz hâlâ edilgen bir tavır sergiliyorsunuz. Demek ki sizin de bir "açığınız" var! Olmasa bile tavırlarınız nedeniyle öyle algılanıyor. Son Türkiye ziyaretimde sadece bu konu konuşuldu ve hâlâ konuşulmakta. Hesap sorulması gereken "indrakadri" değil, sizsiniz. Mail adresimi ve telefonumu biliyorsunuz. Şu siteden kovulma pahasına bu işin peşindeyim ben. Yapacağınız yegane şey(bana karşı) "harbi" olmak. Gerisini bana ve "klavyeme" bırakın! Not: Yayınevleriyle hiç uğraşmayın zira bir faydası yok. Bin defa yazdım onların ne mal olduklarını, okumamışsınız demek. Kaldı ki sorun yayınevinden kaynaklanmıyor.

Ümit Culduz  
 21.02.2012 23:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 329
Toplam yorum
: 5744
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1668
Kayıt tarihi
: 09.04.09
 
 

Özel bir finans kuruluşundan emekliyim. Hayatın her aşamasını acısıyla tatlısıyla yaşamış biri ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster