Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
306
 

Anadolu Kağnısı / Elim Soğumadan...

Anadolu Kağnısı / Elim Soğumadan...
 

Penceremden...


Hiç aklıma gelmezdi, bir gün benim de İLHAM PERİLERİM kaçışacak ve içimden buraya yazı eklemek gelmeyecek. MB. ailesinin genel eğilimine uygun olarak tatille birlikte, benim de elim soğudu klavyeden. İlk hafta hadi tatil, çocukların önceliği olsun, dedim ve fedakarlık ettim, yazmadıkça insan soğuyormuş, ikinci haftada kendimi zorladım yazı yazmak için. Yazmanın zamanı- mevsimi olur muymuş, demeyin, demek ki oluyormuş! Bugün peşpeşe yazı ekledim, yoksa yazarlık- mazarlık kalmayacak...

MB. Çarşısında işler zaten kesat, bu durum bir üye olarak bana da yansıyor. Moğollar'ın şarkısındaki gibi;

"Bir şey yapmalı! Bir şey yapmalı!"

Ortalığı karıştırmalı...

****
Türkiye'min Gündemi'nde ise işler hiçbir zaman kesat değil, tam gaz, ortalık toz duman. Yurt içinde ve yurt dışında, tacizsiz günümüz geçmiyor. Yine tarih tekerrür etti ve Solingen faciasından daha beterini gördü, Almanya'da yaşayan soydaşlarımız, göz göre göre 9 kişi cayır cayır yandı ve belleklerde, yaşasın diye camdan atılan 2 yaşındaki çocuğun görüntüleri kalacak! Nerede olursa olsun bizlere karşı uygulanan çifte standart hiç bitmeyecek!

Yanan canlara Allah'tan rahmet, kalanlara sabır diliyorum! Yaşaması şans, ama annesiz-babasız ne kadar şanslı olacağı tartışılan küçük çocuğa ne dileyeyim, Allah bundan sonra yüzünü güldürsün!

****
TBMM gece-gündüz çalışıyor, başka şey olsa bu kadar canla başla çalışmazlar, ha bir de maaşlarına zam yapacakları zaman böyle! Türban konusu ve düzenlemeleri görüşülüyor. Tarihin ilginçliğine bakın, 6 Şubat 2008.

6 Şubat 1928 tarihinde Anayasa'ya LAİKLİK ilkesi konulmuş, şimdi aynı tarihte nasıl deleriz, diye çaba gösteriliyor. İzlemekten ve yorumlamaktan bıktık artık, ne olacaksa olsun,bitsin artık, diyecek hale geldik. Gidişat kötü, 1980 öncesi günleri aratmayacak görüntüler izliyoruz, her yerde kavga var, kimsenin kimseye hoşgörüsü kalmamış.

****
Kar her yeri, dağları, yolları kapladı, biz kara hasret. Bir kez yağdı bizim dağlara, yoğurtlu ıspanak yemeği görüntüsü vardı iki gün ormanda, şimdi o da eridi gitti. Küresel ısınmadan nasibini en çok alan illerden biri Denizli, yazın yağmura, suya hasret geçirdik, şimdi de lapa lapa yağan kara.

****
Toz duman olmuş hayatlar içinden
Bir kardelen gibi
Yeşermekte yüreğim...
Güneşe doğru
Alıp başını gitmek istiyor
Tek başına...
Dizginlenmiş duygular isyan ediyor,
Kırıyor bütün zincirlerini.
Ve bir kalemde siliyor
Geçmişin izlerini.

Mavi sularında durgun denizin
Fırtınalar kopartıyor artık...
Aşkın köhne limanlarında
Sığınacak bir yer arıyor.
Ve eski bir gemi kalkıyor
Ta uzaklara
Sessiz
Sensiz
Bensiz...

yDy(2 Şubat 2006)

****

Dün akşam İnönü Stadında Milli Takımın, İsveç Milli Takımı ile hazırlık maçı vardı; 0-0 bitti, aynen derbi gibi. Yeşil sahalarda da işler kesat. Nerede o, 10-3'lü, 4-0 'lı maçlar? Defans beğenilmiş de, lejyonerler beğenilmemiş, yorumlara bakılırsa. ben zevk almadım maçtan, bazı nedenlerden dolayı, bilen bilir.

Maldonado'lu Fenerbahçe, hazırlık maçında yine Pendikspor'a 1-0 yenilmiş. Hadi yine düştük dile, çile bülbülüm çileee! Kardeşim başka takım mı yok, gidip Pendikspor ile oynarsınız? Havaya sokarsınız o takımı... Kim bilir belki de mazideki yarayı kapatalım, diye yaptılar. Korkuların üstüne giderek çözüm yolları bulunur, biliyorsunuz!

Ahmet Balcı Baba, gittin mi oraya, maçı izledin mi? Gitmediysen sana da yazıklar olsun, o kadar yakında oturup da takımı desteklemeye gitme! Ben olsam (k)ayınlar yerleştiririm o sahaya...tarumar ederim orayı.

****
Neyse biz önümüzdeki maça bakalım, 10 Şubat Pazar günkü Gençlerbirliği Oftaşspor maçına! Kazanırız herhalde!

Selamlar-Mutlu ve umutlu kalın!
Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir kazanımdır. Milli takıma her daim başarılar dilerim:) Şiir yazabilen bir insan olman farklısın işte. sevgimle...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 10.02.2008 18:56
Cevap :
Teşekkürler beğenilerin için, Serapcığım, selam ve sevgilerimi gönderiyorum....  10.02.2008 21:56
 

Benim de elim varmıyor pek bir şeyler yazmaya; üzülüp , hüzünlendikçe insan kelimeler düğüm oluyor zihnimde. Sevgilerimi iletiyorum elimizde olan sevgilerimizi kaybetmemek sanırım.Nilgün

nilgun 
 07.02.2008 19:19
Cevap :
Genel bir isteksizlik var, birbirimizi yönlendirme ile başedebiliriz, ödev verelim birbirimize ya da konu belirleyelim...Teşekkürler ve sevgilerimle Nilgün...  07.02.2008 19:28
 

şiirnde okudum gizlediğin duyguları. Vallahi benden pek farksız değilsin. İlk bentte tek başına kalma hevesi, ikinci bentte acziyet var. Şiirde öfke var. Milli takıma da benim öfkem var, tabii ki fatih terim'e... Sevgi ve saygılarımla..

murat ertaş 
 07.02.2008 15:51
Cevap :
Sağol Murat Hocam, şiir iki yıl önce yazılmıştı, o zaman yeni emekli ve canı sıkılan bir insan ve blogger değildim, şimdi tam tersi...öylesine yazılmış bir şiir işte...selamlar...  07.02.2008 17:38
 

Hem Samandıra'da keresteciye uğrayacaktım. Sonra bir başka işim çıktı. Belki de içeri sokmazlardı. Antrenman maçıydı bu. Pendik maçları moral vermek amaçlıdır. Kimse skora bakıp yorum yapmasın. Selamlar yolun*diğer*yarısı.

Ahmet Balcı 
 07.02.2008 14:58
Cevap :
Doğru tespit etmişim, olsun, bütün gazetelerde manşet haber, insan bir gol atmaz mııı? Selamlar..Ahmet bey...  07.02.2008 17:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2011
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster