Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '13

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
339
 

Anadolu'nun yüreği: Bağlama

Anadolu'nun yüreği: Bağlama
 

Hani Köroğlu, Aşık Veysel’in elinden derdini döker ya derin dereye, hani tellerine her vuruşta Anadolu’nun dört bucağından hikayeleri, destanları, ağıtları anlatır ya, işte o dertli çalgının adıdır bağlama.

Her şey önce dut ağacında başlıyor. Ağaç büyür, kesilir ve ölür. Bir hayat biter belki ama sonrasında nice babayiğitin hayat hikayesini dillendirecek, nice hüznü, nice çoşkuyu tekrar tekrar dile getirecektir. İşte bağlamanın hikayesi tam burada başlıyor. Ustasının elinde önce şekil alır sonra içi oyulur; usta dediğin cerrah gibi titizlikle ele alır hastasını. Onu işlerken duygularını ve yeteneğini döker işte meydana.

O kadar zahmetlidir ki duttan o sesi çıkarmak, deyim yerindeyse pişmiş tavuğun başına gelenden beteri gelir. Ama her şey bittiğinde ve mızrap, tellerle kavuşunca nağmeler dökülür bağlamadan. Mızrabın tele her değişi aşık ile maşuğun bir araya gelişi gibidir. İşte bağlama böyle bir şeydir; aşktır, hüzündür, ayrılıktır, Anadoludur, kültürdür, her şeydir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Lise dönemlerinde bağlama çalmaya çalışmam hüsranla sonuçlandı. İçimde bir müzik aleti çalamamanın üzüntüsünü duymuşumdur. Güzel anlatımdı, keyifle okudum. Selamlar

Sündüs Akkaya 
 25.02.2013 0:53
Cevap :
Sekiz yıllık bağlama ile olan bir geçmişim var. En çok istediğim şey onu şekillendiren bir ustaya yardım etmekti. Halen istediğime kavuşamadım ancak bir gün olacağını umuyorum ben de.  25.02.2013 20:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5130
Kayıt tarihi
: 16.06.12
 
 

27 mart 1989 yılında Konya'nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen kasabasında doğdu. İki yaşına kadar B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster