Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ağustos '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
270
 

Anadolu olmasa var ya...

Avm (alışveriş merkezi) ler her köşe başına yapılır olunca, güzel mimari görüntüleri olmasına rağmen İstanbul' un başına bela olmaya başladılar. Nerde bir avm var, orada trafik felç oluyor. İstanbul trafiği normalde insanın içini karartırken, yüksek katlı iş merkezleri ve avm ler hepten sıkıntı dolu sahnelere yol açıyor. Bunlara yol, kavşak ve köprü çalışmaları eklenince tam bir felç yaşanıyor. 

Hadi bunlar hizmet olarak yapılacak ve bitirilecek. Kabul etmesekte bitiyor. Kullanıma sunuluyor. Benim derdim geçici rahatsızlıkları şikayet etmek değil. Avm ler hizmete açıldıktan sonra garip bir olayla karşı karşıya geliyoruz. İnsanlarımız ne yazık ki tüketici toplumu haline getirilince buralar dolup taşıyor. Kimseye buralara gelme, alışveriş yapma diyemeyeceğimize göre hoş karşılamaktan başka ne yapabiliriz? Hiç.Kimsenin cebindeki parayı nasıl harcaması gerektiğini, hangi tercihleri yapacağına biz karar veremeyiz. 

Pek çok insanı rahatsız eden şu: Bu avm lerde çalınan müzik neden Türkçe değil. Hadi burda değil diyelim ama hiç birinde Türkçe müzik olmaması garip değil mi? Bizi yöneten mülki amirlerin hiç dikkatini çekmiyor mu? Devlet erkanımızın bu tür işlerden haberleri yok mu? Yada alışveriş merkezi yaptığınız zaman Türkçe müzik çalma yasağı mı var? Bizim bilmediğimiz, kanunlarımızda "avm lerde Türkçe müzik çalınamaz" diye bir madde mi var? 

Dünya markaları adı altında ticaret yapan mağazalar, cafe ve resteronlar kendi ürün ve mutfaklarını buralarda dayatmak zorundalarsa, biz almak ve yemek zorunda isek, kulağımıza hoş gelmeyen bir müzik dinlemek zorunda değiliz diye düşünüyorum. 

Galiba işin özü "müslüman mahallesinde salyangoz satmak"a benziyor. 

Yıllardır arabesk ve damar adı verilen saçma sapan müzik türleriyle insanlarımız karamsarlık ve müzik yozlaşmasının içine itilmişken, toplumun yoğun olduğu yerlerde çalınan arap kültürüne büründürülmüş dini müziklerle Avrupanın kültür emperyalizminin uygulamalarına çanak tutan bu müzik dinlettirme dayatmasından acilen kurtulmammızın zamanı geçmedi mi? 

Çağdaş olabilmişliğin göstergesi olarak opera ve bale gösterilerinin son halkası yabancı müzik dinletilerindeki ölçünün kaçırılması ülkemizde sanat ve müzik alanında taklitten öteye gitmeyen müzik ve sanat eserlerinin kalitesinin ayaklar altına kadar düşmesine sebep olurken uluslararası camiada kendi müziğimizi ön plana çıkaracak gücü de kaybetmek üzereyiz. 

Farkında değiliz ama bu salgın dejernere edilmiş gençlerin yaş günü partilerinden başlayarak bu durumlara geldi. Bugün bir kişi yarın iki kişi derken kültür emperyalizmi sabırlı davrandı ve her yerde veryansın eden yabancı müzik baskısıözellikle eğitim seviyesinin yüksek olduğu büyük şehirlerde önü alınamaz bir hale geldi. 

Bana öyle geliyor ki kanuni düzenlemeler getirilmeden yabancı müzik baskısından kurtulamayacağız. 

Dikkat edilirse Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği büyük televizyon kanallarında artık çalınmaz oldu. İstisnalar kaideyi bozmuyor ama halk ve sanat müziği ile uğraşanlar da parayı farklı yorumlarla kazanmaya başlayınca bizim müzik anlayışımız gerçekten ne olduğu belli olmayan "arabesk " kavramının üstüne oturacak. 

Hal böyle iken toplumun kendisine yabancılaştırılması kendi kazancıyla kolayca yapılır hale geldi. Artık kimse yadırgamıyor, kimse olayın ciddiyetini anlamak istemiyor. 

Nasılki Çin mallarıyla haşır neşir edilmişsek, yabancı müzik baskısıylada kendi öz müziğimizi "ala bora" etmek üzereyiz. 

Ama: 

Bizi kurtaran Anadolu. Ya Anadolu olmasa var ya... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 202
Toplam yorum
: 76
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 304
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

BİR DUAMIZ BİR DUYANIMIZ OLSUN YETER ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster