Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '12

 
Kategori
Ankara
Okunma Sayısı
1739
 

Anadolu resimleri çizen ressam Yusuf Bilge, Ankara'da yaşıyor.

Anadolu resimleri çizen ressam Yusuf Bilge, Ankara'da yaşıyor.
 

Yusuf Bilge-Yağlıboya tablo


Ressam Yusuf Bilge’nin Türk Resim Sanatındaki varlığını bilmem uzun yıllara dayansa bile onunla zaman içinde bir dostluk köprüsü kurduk . Bu görüşmelerimiz ve yazışmalarımız ile onun resim sanatı konusunda kendimce bilgi sahibi oldum.

* Resimlerinin Sınıflandırılması: Yusuf Bilge resimleri ,


a) Masalsı Evler-Şehirler,


b) Türk Ritimleri ; Halaylar, Horonlar, Zeybekler, Köy ve Kasaba Düğünleri, Meyhane Çalgıcıları “Türk Ritimleri”nin unutulmaması için yapılan bir çalışmanın ürünüdür.


c) Ağaçlar ; Zeytin, İncir, Nar, Erik ve Ihlamur ağacı bizim için sadece bir ağaç mı? Zeytin ve İncir Dünya’nın en eski meyve ağaçlarından olup, bereketi simgeler. Nar’da Dünya’nın en muazzam düzeni vardır. Erik ve Ihlamur’un kokusu bu coğrafyanın en hoş kokusudur.


d) Evler-Kapılar ; Çok değil Otuz-Kırk yıl önce hepimizin yaşadığı tek veya iki katlı evler şu an yok. Bu resimler biraz belgesel kokuyor. Yer yer Mardin evleri, yer yer Ayvalık evleri tablolarda görülebilir. Hacı Kapısı çok ilginç bir Anadolu kültürünün sonucudur.


e) Portreler ; Çoğunluğu yok olmak üzere olan Anadolu kültürü içinde yaşayan insanlar, babalar, anneler ve arasıra gizleyerek kendi portresi çizdiği resimler…


f) Hayvanlar; Balıklar, eşekler, mandalar…


olarak ana gruplar halinde sınıflandırılabilir. Resimlerinin ana teması kaybolan/kaybolmak üzere olan Anadolu Kültürüdür. Belki yirmi-otuz yıl sonra hayatımızda dilek ağaçları, Hacı kapıları, Kalabalık halaylar kalmayabilir, ama Yusuf Bilge resimleri bu an için bu kaybolmaya çalışan değerleri hatırlatmaya çalıştığı gibi gelecek dönemde de bu resimler unutulan kültürümüzün birer hatırlatmasını sağlayacaktır. Yusuf Bilge; sessiz, sakin ve tevazu sahibi bir insan kişiliğiyle yaşarken ve eserlerini yaratırken ayni çizgide davranmakta, ancak eserlerinin sunumunda ise sakin kişiliği ve yaşadığı sıkıntılar nedeniyle Türkiye’de eserlerinin anlaşılmasında sıkıntı bulunmaktadır.

* Renk Kullanımı: Temel renkler çok fazla karıştırılmadan büyük yüzeyleri kapsayacak şekilde uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulama sonucunda az renk ile yaratılmış tablolar ortaya çıkmaktadır. Tabloların arka fonu genelde koyu tek bir renkten oluşmaktadır. Mavi, Kırmızı, Sarı ve yeşil en çok kullanılan arka fon renklerdir. Tablolarda kullanılan renk sayısı da çok fazla değildir.


* Yağlı Boya/Sulu Boya Uygulaması: Ressam Yusuf Bilge çalışmalarının önemli kısmını eskiz haline getirdikten sonra , bunları suluboya ile renklendirmektedir. Bir birinden kopuk olan eskizler yaratılan yeni bütünlük haline getirilerek suluboya tabloya dönüştürülmektedir. En son uygumla olarak yağlıboya tabloya uygulaması yapılmaktadır. Bilebildiğim kadarıyla Yusuf Bilge tarafından her yağlıboya tablonun bir ön eskizi-suluboya eskizi ve suluboya tablosu büyük çoğunlukla yapılmıştır. Tabloyu oluşturan objelerin her birinin ön eskizi bulunmaktadır. Halay çekenlerin olduğu tabloların eskizi halay çeken bir kişi veya grup bulunmaktadır. Tuval başına oturup aklına geleni kısa sürede uygulayıp günde çok sayıda eser yaratan sanatçı tipinden daha çok eskizden yağlıboyaya giden uzun ve zor bir süreci seçmiş sanatçıdır. Yusuf Bilge’nin arşivinde çok sayıda eskiz bulunduğunu tahmin etmekteyim. Bu arşiv nedeniyle Yusuf Bilge’nin tablolarında tekrar olmadığı gibi, başka bir eserin bir parçasının da yeni bir tabloya eklenmesi de yoktur. Yusuf Bilge ; “Eserlerimin tamamında bir konu ve hikaye olduğunu, bu konu ve hikaye hepimizin yaşadığı Anadolu’dan çıkmaktadır.” Demektedir.


* Tablo Boyutları: Suluboya tabloları küçük ebatlı iken, yağlı boya tablolarının büyük çoğunluğu 80cm. X 120cm.den başlayan tuvaller ile resmin konusu geniş bir perspektif olarak yerleştirilmektedir.


* Tanıtım: Yusuf Bilge en büyük sorunu tanıtım eksikliğidir. Ankara’ya sonradan gelmiş olması tanıtım eksikliğinin temelidir. Eserlerinin önemli kısmının sergilendiği RC Art Gallery’den başlayarak bir koleksiyoncu çevresinin oluştuğunu gözlemekteyim. Uzun yıllar sonra Türkiye’ye gelen ve sanat çevresinde fazla tanınmayan Ressam Yusuf Bilge’ye; RC Art Gallery sahibi Rahmi Çöğendez’in de tanıtım için sağladığı desteği unutmamak gerekir.


Ben Yusuf Bilge’yi yetersiz resim bilgimle benim penceremden yukarıdaki gibi görüyorum. Yusuf Bilge; Resimlerinin esin kaynağı Anadolu’ya bizim için belgesel tarzı resimler yapmak için Anadolu’da.


Eline sağlık, Yusuf Hocam!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 140
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1947
Kayıt tarihi
: 02.03.09
 
 

15 yıldır  İnsan yaşamı ile doğanın kuralları arasındaki benzerlik, kaos, değişim, kaostan düzene..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster