Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
482
 

Anadolu uyanıyor mu?

Anadolu uyanıyor mu?
 

Birkaç gündür Aksaray'daki kurumuş bir kuyunun borularının sökülme çalışmaları sırasında başlayan yerden farklı kaynaklara göre 50 ile 100 metre arası yüksekliğe kadar püsküren kum taşları ve karbondioksit haberleri medyada yer alıyor. Yetkililer kesin açıklamalar yapmazken MTA'nın gönderdiği mühendisler sadece daha önce böyle birşey görmediklerini söylemişler ve bunun bir obruk oluşumunun habercisi olabileceğini de eklemişler. Hacettepe Üniversitesi hidrojeoloji mühendisliği ana bilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Serdar Bayarı "Yoğun karbondioksit çıkışları bölgenin yakın jeolojik geçmişindeki volkanizmadan kaynaklanıyor. Arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmelere göre, karbon ve helyum elementlerine ait izotop bileşimleri, yoğun karbondioksit getiriminin yer kabuğunun Konya Kapalı Havzası'ndaki incelmesine eşlik eden magma yükseliminden kaynaklandığını gösteriyor. Bu magmatik yükselimden kaynaklanan yanardağ faaliyeti Konya-Çumra bölgesindeki Çatalhöyük neolitik yerleşimine ait bir duvar resminde de gösteriliyor. Araştırmamıza göre, yoğun karbondioksit çıkışları halen sakin durumdaki bu volkanizmanın yan ürünleri." demiş basına.

Konu ile ilgili yorumlar ise değişiyor. Milliyet'in internet sitesindeki habere yapılan yorumları okudum, bunun doğal bir kaynak olduğunu düşünüp yerden nimet fışkırdığını ve değerlendirilmesi gerektiğini söyleyenlerden, bu Allah'ın hikmetidir ve bilim adamları da bunun Allah'ın hikmeti olduğunu açıklamalı diyenlere kadar görüş çok. Fakat bana göre bu ne değerlendirilecek bir nimettir, ne de herhangi bir tanrının hikmetidir, bu tamamen doğal bir jeolojik oluşumdur. Açıkladığı üzere Hasan stratovolkanının etkisiyle gerçekleşen bir doğa olayıdır bu ve potansiyel bir obruk oluşumunun habercisidir. Fakat bu sadece bir obruk oluşumu mu meydana gelebilecek olan?

Önceki bloglarımda değinmiştim Dünya'nın depremler ve volkanik aktivite açısından hayli yoğun bir döneme girecek olduğunu ve Akdeniz ile Ege çevresinde de aktivitenin artacağını bekliyordum ki bu yavaş yavaş gerçekleşiyor. Tabi Anadolu da bundan nasibini alacak ki son olarak Adana da meydana gelen 4.5 siddetindeki deprem de bunun sonucu olmalı. Şimdi ise göğe karbondioksit fışkırıyor, birkaç yıl önce olsa Konya civarında bir hareketlilik bekliyor olmazdım fakat bir yıl kadar bir süredir o bölgede de bir hareketlilik olacağının sinyalleri geliyordu. Hatırlarsınız yaklaşık bir yıl kadar önce yine Konya yakınlarında toprak yanıyordu, üzerine atılan herşey ağır ağır yakan toprak hakkında yetkililer yine kesin bir açıklama yapmamışlardı ve basın kimyasal atık düşüncesi üzerinde duruyordu fakat bölgede volkanik bir aktivitenin başlıyor olabileceğini söylüyordum, tabi o zamanlar MB'da yazmıyordum bu yüzden de bundan ingilizce bloglarımda bahsetmiştim. Şimdi ise yerden karbondioksit çıkıyor ve artık durumun volkanik bir sebebe dayandığı söylenmeye başladı. Hasan Dağı tekrar aktif hale gelir mi sorusuna kesin bir cevap vermemekle beraber bunun düşük bir ihtimal olduğunu düşünüyorum fakat yine de bölgede bu faaliyetin artabileceği, yeni gaz çıkışları, çökmeler, yanan topraklar ve potansiyel depremlerin olabileceği ihtimal dahilinde yani bölgeyi takip altında tutmak gerekebilir.

Görülüyor ki jeolojik faaliyet gittikçe artmakta, Anadolu da faaliyetin arttığı riskli yerlerden biri.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 420
Kayıt tarihi
: 17.03.09
 
 

Yaklaşık 3 yıldır teknoloji sektöründe çalışmaktayım. Basketbol, bilişim teknolojileri, teoloji, mi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster