Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '06

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
389
 

Anadolu Yıldızı: Eskişehirspor

Anadolu Yıldızı: Eskişehirspor
 

19 Haziran 1965 tarihinde kurulan Eskişehirspor bugün 41 yaşında. 2006- 2007 sezonunda 2 Lig A kategorisinde yer alacak Eskişehirspor'a dair her şeyle ilgilenmeyi bir görev edinen dostum Özgür Topyıldız da Es Es'in tarihini kaleme aldı. Topyıldız'ın İletişim Yayınevi'nden çıkan kitabının adı "Anadolu Yıldızı Eskişehirspor"...

Uzun yıllardır dostluğumuz süren Özgür Topyıldız kentine yani Eskişehir'e ve nostaljiye aşık. Kendi aramızdaki lakabı Arşivmet'tir. Eskişehirspor ile ilgili kitabını hazırlarken 40 yıllık gazete ciltlerini devirdi ve onu önce takımı tanımaya çalıştı. Sonra da söyleşiler, fotoğraflar ve anılar topladı.

Kendisi ile yapılan bir söyleşide şöyle diyor Topyıldız: "Renkler ve zevkler tartışılmaz ama sizin kentiniz Es Es gibi bir takıma sahipse, gidip İstanbul'un mahalle takımlarını desteklemeniz en basit anlamda garip kaçıyor belli bir yaştan sonra. Hele o efsane ilgisizlikten yerlerde sürünüyorsa, yıllarca mücadele ettiği İstanbul saltanatı gelip doğduğu topraklara kök salmışsa!... Bu kitap yeniyetme futbol sevdalılarına okutulursa Amigo Orhan'lar, Fethi'ler, Kaleci Sinan'lar, Gegiç'ler, Malzemeci Salih'ler, Sevilla efsaneleri büyüsünü devam ettirme şansı bulacaktır kuşaktan kuşağa... Zaten Kırmızı Şimşekler'in mevcut taraftarları çok sağlam bir duruşa sahip olmasa kulübe çoktan kilit vurulurdu. Sevapları, günahları bir yana böyle bir kitlenin varlığı olmasa böyle bir kitap da yazılsa dahi basılamazdı sanırım... Yani kitabı yazarken-olumlu anlamda tribünlere oynadım, tribünleri tekrar Es Es sevgisiyle doldurmayı amaçladım."

Kentin spor tarihini de ortaya çıkaran bu çalışma bir çırpıda okunacak bir roman gibi sanki. Hem de sizi o muhteşem yıllara götüren bir roman. Bir takım sevdası için verilecek en güzel hediyeyi vermiş Özgür Topyıldız. Ancak bu emek ürününe yeterince ilgiyi maalesef Kulüp yönetimi göstermemiş. Bırakın kitabı almayı arayıp Özgür'ü kutlama nezaketi bile göstermemişler. Oysa ben kulüp yöneticisi olsam ES-ES tırında şapka, bayrak ve formanın yanı sıra takımın tarihini anlatan bu kitabın satışı için elimden geleni yaparım. Böylece taraftarlar tarihini okuyarak Eskişehirsporlu olma farkını bir kez daha göstermiş olur.

Umuyorum ki yeni yönetim bu konuda gereken ilgiyi ve hassasiyeti gösterir.

İlginenler için hemen küçük bir not kitabı elektronik ortamda www.ideefixe.com adresinden yazarından imzalı olarak satın alabilirsiniz.

Türkiye'de Kırmızı Şimşekler'i Süper Lig'de görmeyi isteyen o kadar çok insan var ki...

'Eski güzel günler'... Çok zor ama neden olmasın?...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1090
Kayıt tarihi
: 23.07.06
 
 

1979 yılında Eskişehir'de doğdum. Çamlıca İlkokolu, Mehmet Gedik Ortaokulu ve Hoca Ahmed Yesevi Lise..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster