Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '18

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
55
 

Anaksimandros Üzerine

M.Ö. 6.yy'da Milet'te doğmuştur. Miletli filozofların ikincisiydi. Anaksimandros kelimenin tam anlamıyla gerçek bir filozof ve bilimadamıydı. Birçok alanla ilgilendi ve icatlar ve yeni fikirler ortaya attı. Zeki ve yetenekli bir adamdı.

Güneş saatinin ve Güneş saati milinin mucididir. Coğrafyayla ilgilenmiş ve o dönemki Yunan dünyasının bir haritasını çizmiştir. Kozmolojik yaklaşım olarak yeryüzünü merkeze alıp yıldızların ve takımyıldızların yerlerini işaretleyip Güneş'in yörüngesiyle ilgili saptamalarda bulunmuştur.

Hocası Thales gibi o da evrenin ana maddesi üzerine düşündü. Su elementine belli bir üstünlük verse de tek bir elementi arche olarak görmedi. Meseleye biraz farklı yaklaşıyor. Su elementine belirli bir üstünlük verilip Töz- arche- atfedilirse diğer elementlerin geri planda kaldığını düşünüyordu. Sonsuz sınırsız olanın bir şeylere dönüştüğü fikri zihnini daha fazla heyecanladırıyordu. Daha derin, soyut ve manevi bir ilke aradı. Bu ilke sonsuz ve sınırsız olmalıydı.

O sınırsız maddeye Aperion dedi. Bu arche olan Aperion, ona göre sonsuz, sınırsız belirlenemez olmalıydı zira görünen ele avuca gelen şey dualite gereği karşıtıyla vardır . Soğuk-Sıcak, Karanlık- Aydınlık , katı -sıvı vs..

Bu yüzden bu Aperion denen şey sınırsız dönüşebilen bir şeydi. Ve ilk önce iki varlık yarattı. Önce sıcak ve soğuk, sonra bu iki şey kendi içinde bölündü ve soğuktan katı-sıvı, sıcaktan ise ateş ve hava yaratıldı.

Soğuk-Katı olan arzı meydana (biçimlenmiş toprak , earth) getirdi, Sıcak olan Ateş ve Hava’da birleşerek de gökyüzünü meydana getirdi. Dedi ..ve ekledi . Dünya hocam Thales’in dediği gibi tepsi değil garip entarasan bir silindir, dönen sütun gibi bir şey, boşlukta duruyor ve gökte yerin etrafında tavaf eder gibi dönüyor dedi.

Biyoloji ve insanlık tarihiyle ilgili de özgün fikirleri vardı. Kayalıklardaki fosilleri inceliyordu.
Yeryüzü eskiden denizlerle kaplıydı, yeryüzünde meydana gelen ilk varlıklar sudakilerdir ve balıklardır. İnsanlar da bu balıklardan, ilk canlılardan türemiştir zira eskiden yaşamasına imkan yoktur diyordu.
Bu fikri için modern evrim kuramının ilkel bir varyasyonudur diyebiliriz.

Anaksimandros evreni birlik olarak eklektik gören bir zekaya sahipti. Daha o devirde Hermetik felsefenin kökünü atmış, Simya’ya yol vermiş, ve özgün doğa felsefesiyle Big bang ve Evrim kuramına göz kırpmış bir deha..

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 164
Kayıt tarihi
: 20.03.18
 
 

*Araştırmacı-yazar ve danışmanım. **Şiir, deneme ve düşünce yazıları yazıyorum. ***Felsefe/ Kadim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster