Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
431
 

Analar bir daha doğuruversin...

Odanın içinde bir ileri bir geri yürüyordu sinirli sinirli. "Bunlar, yarın benim geldiğim yere de gelirler, emekli de olurlar, en iyi şartlarda yaşarlar, bunları ayıklamalı" diyordu. İkinci başkan boncuk boncuk terliyordu yanında. "Ne demek savaşa gitmemek? Şimdi gitmeyeceklerde ne zaman gidecekler? Bunlar bir de Kurmay olacak yahu, olur mu böyle şey?" diye bağırıp duruyordu.

Anlatan olayın şahidi Emekli general Osman Pamukoğlu. Söylenip bağırıp çağıran ise devrin Genel kurmay başkanı Doğan Güreş. Kimseleri Hakkari’ye gitmeye ikna edemeyince en son Osman paşa’ya görev düşmüştü. Osman Paşa daha sonra kendilerine verilen bir brifing'de Kuzey Irak'ta tam 300 örgüt yöneticisinin toplantı yapacağını İstihbarat birimlerinin günü gününe çok önceden Genelkurmay'a bildirildiğini ama hiçbir şey yapılmadığını duyunca "olamaz öyle şey, yalan" diye bağırmıştı ama kendisine yollanan belgelerde gördü ki gerçek. Ve küçük dilini yuttu o an.

Şimdilerde olan bitene bakınca durum tam da "timsah gözyaşı" deyimine uyuyor. Çok değil bir haftaya kadar gene unutacak bu toplum olanı biteni, tüm bu olanları. Gene sabah akşam futbol programları seyredilecek, ibo göbek atacak, amerikan dizilerinde kim bilir kimler kimleri kovalayacak. Biz de kaldığımız yerden başlayacağız yağa mazot, ekmeğe çivi, meyveye zehir koymaya.

Bu savaş başımızda bir bela gibi. Zengini kaza yapınca ceza yemeyen, zenginin çocuğunun kamplarda askerlik yaptığı, zengin suç işleyince kimsenin görmediği ülkemizde biz de böyle yaşayıp gideceğiz. Her on yılda bir sapıkları, katilleri salacağız hapislerden. Hapis’e giren adam olacağına daha bir manyak çıkacak dışarı. Herkes elindeki üç kuruş paraya bakıp yakacak orman, talan edilecek deniz arayacak. Analar doğurdukça çocuklar dağa yollanacak, yavrular öldükçe siyah gözlüklü adamlar "analar daha neler doğurur" diyecek. Hayat akıp gidecek böyle.

Oysa hayvanlar dünyasında işler adildir. Herkes gerektiği kadar yer, sürünün lideri bile doyunca çekilir en çelimsize yer verir. Bir keresinde bir grup kediye yiyecek vermiştim. İçlerinde en büyük ve koca kafalı olanı ilk önce başladı yemeye. Küçük ve yavru bir kedi de aç olduğu için hamle yapıyor ama yemeğe yeltenmiyordu yemeği. Bazen elini uzatsa da koca kafalı reisten bir pati yiyip kalıyordu. Neden sonra büyük kedi doymayıp yemeye devam edince o küçücük kedi bir tane patlatıverdi reise. Büyük kedi de ayıbını anlayıp yerini ona verdi. Böyle adil değil bizim dünyamızda işler maalesef. Ama kediler nankör, köpekler aç gözlü, domuzlar saldırgan, ayılar zorba, kuşlar ise sıçıcıdır ve sevmeyiz cümlesini bu yüzden.

Her şeye alışmış olan bizler hiçbir şeye de şaşırmayacağız. Tankerler evlere girecek, uçaklar taksilere çarpacak, çocukların öğretmeni sapık, mahallenin doktoru sahte çıkacak ama şaşırmayacağız. Dağda ölecek, vadide ölecek, ölecek de ölecek insanlarımız. Sadece arada bir söylenecek birileri "analar bir daha doğuruversin..."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgi Agaci. Kimsenin bu sorunu cozmeye niyeti yok gibi?... Aktutun Baskinini filme almislar. -Kimse simdiye kadar bu filmin asli astari yok, demedi!...- Sanki TSK Karakolunu basmaya degil, dagda filim cekmeye gidiyorlar!... Uyduruk bir baskin filmi cekmek istesen, bu kadar kolay yapamazsin. LINK: http://video.google.com/videoplay?docid=5176211471312225409 Saygilar.

E. Kurmay Yarbay Mustafa Kemal Öztürk 
 11.10.2008 23:36
Cevap :
Gerçekten kimsenin niyeti yok gibi. Uzatmalara oynuyor herkes biz de seyrediyoruz. selamlar , syg.  18.10.2008 2:59
 

Aktütün saldırısının hemen ertesinde ,Başbakan,Genelkurmay Başkanı,Aktütün karakoluna gidip oradan çok sert bir mesaj ardından da bir harekat yapılamazmıydı,budamı zordu,malesef şehitler veriyor gencecik insanlarımızı yitiriyoruz,sonuç hamasi nutuklar,balık akıllı bir toplum,haydi herkes yoluna ,ateş düştüğü yeri yakıyor kavuruyor,hamasi nutuklarınızı kendinize saklayın biz doyduk,şehit aileleri zaten tok.

Mehmet AKPINAR 
 09.10.2008 0:30
 

YARA BENİM CAN BENİM Bu sabah içimden geldi birden. Haberlerin beni üzdüğünden Paylaşmak lüzumu hissettiğimden Sessizce oturup ağlayıverdim içimden. Siz bir olun. Ben yazayım Yürekleri dağlayayım. Sessizce içime akıtayım, Yara benim, can benim. Sayenizde bir şiir daha yazdım galiba... Saygılarımı sunuyorum. Özel insanlara Her birinize bir değil, bin şiir yazsam da Yine de az gelir. Ahmet Nuray Özel insanlar için yazıyor. Kuantum Düşünce Gurubu Başkanı: Ahmet Nuray www.ahmetnuray.com

.................................... 
 08.10.2008 2:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 187
Toplam yorum
: 702
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1249
Kayıt tarihi
: 02.10.06
 
 

İyiye ve güzele götürmeliyiz Dünyayı. Sürekli daha çok kazanmak, daha yukarıdan bakmaya çalışmak,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster