Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Gülşen Aydın "gökkuşağım"

http://blog.milliyet.com.tr/gokkusagim

05 Kasım '07

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
1553
 

Anaokulu çocuğa ne kazandırır!

Anaokulu çocuğa ne kazandırır!
 

Çocuklar okulöncesi eğitim ile sosyal, duygusal, fiziksel ve zihinsel birçok beceri kazanır ve geliştirirler.

Sosyal olarak paylaşmayı, sıra beklemeyi, kurallara uymayı, karşılıklı konuşmayı, oyun kurmayı, yaşıtları ile çıkan çatışmaları çözmeyi, kendini korumayı ve diğer çocukların haklarına saygı göstermeyi öğrenir.

Yemek, uyku, tuvalet gibi öz bakım becerilerini kazanmak, anne-babadan ayrı kalmak duygusal gelişimine katkıda bulunarak kendine güvenini arttırır.

Anaokullarındaki kesme, yapıştırma, boyama, kalem kullanma gibi faaliyetlerin düzenli olarak yapılması ise çocukların ince motor becerilerini geliştirir.

Ayrıca koşma, zıplama, fırlatma, tırmanma gibi faaliyetlerle de kaba motor fonksiyonlarını kullanır ve geliştirir.

Anaokulundaki nesneleri eşleştirme, sınıflandırma, ölçme, gözlem yapma ve fikirler üretme gibi çeşitli faaliyetler çocuğun matematik ve bilim becerilerinin gelişmesini sağlar.

Canlandırma, taklit ve hayali oyunlar sayesinde hayal gücü gelişir.

Arkadaşları ve öğretmenleri ile konuşmak dil becerilerini geliştirir.

Kitapları incelemek, boyama ve çizimler yapmak gibi faaliyetler de dikkat ve konsantrasyonun artmasına ve erken okuma ve yazma yetilerinin gelişmesine yardımcı olur.

Anaokulu çocuğun yaratıcı yönlerini ve ilgi alanlarını ortaya çıkarmak açısından da önem taşır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Psikolojik olarak çok zorlanacağını düşünüyorum. 2.5 yaşında başlamıştık ancak astıma yakalandık. Kendini yeni yeni toparladı. Şimdi 4 yaşında. Başlamasak ne kaybederiz?

serifsoner 
 07.12.2007 12:22
Cevap :
Şerif bey maalesef grubun içine girdiği için çocukların hastalanmaları daha kolay oluyor fakat aynı zamanda bağışıklık sistemleride gelişiyor.Tabi sağlık sözkonusu olduğunda daha tedbirli olmak gerekiyor.Kesinlikle gitmesi gerekiyor çünkü sonuçta ilkokula başladığındada bunları yaşayacaksınız.Eğitimi aksıyacak bu sefer. Eğer gönderdiğinizde kurumla işbirliği içinde olur,çocuğun okulda bulunduğu süreyi kısa tutar ve kontrollü olursanız sağlığı için gereken tedbirleri almış olursunuz.Zamanla bağışıklığı geliştikçe süreyi uzatırsınız.Sonuç olarak hem kendi yaşıtlarıyla olur,hem bağışıklık sistemi gelişir,hem sosyalleşir,özgüveni artar ve birçok şey öğrenir ilkokulada her yönden hazır hale gelmiş olur okulöncesi aldığı eğitimle.saygılar  07.12.2007 14:55
 

benimde üç yaşında bir oğlum var.Kreşe gidiyor,biraz uyum zorluğu var ne yazıkki.Bazen acaba erken mi diye düşünüyorum.Sizce hangi yaş daha uygun çocukların anaokuluna başlamaları için.Sevgiyle kalın...

emel dedeoglu 
 03.12.2007 16:26
Cevap :
merhaba sevgili emel hanım çocuğun ruhsal gelişimi üç yaşına kadar tamamlandığı için o yaşa kadar mümkünse evde bir kişiyle birlikte olmasını tavsiye ediyoruz.ama üç yaşından sonra kesinlikle grubun içine girmeli.okula gitmek için tam yaşı.tabiki evdeki saltanatı tercih edecektir kuralları olan bir topluluğa:) zamanla sizin ve verdiğiniz kurumun ortaklaşa çalışmanızla onuda aşacaktır.sevgilerimle  04.12.2007 10:21
 

Ancak bana sorarsanız (sizin yanınızda bana laf düşmez ama ben yinede fikrimi söyleyeceğim) anaokulu olarak kasdedilen 6 yaş ta gidilen okul ise sorun yok.Ancak sizde benim gibi 3 yaşından itibaren bir yerlere gönderiyorsanız ,çocuk 6 yaşına geldiğinde kesmeden ,biçmeden ,düzenli oyun oynamaktan bıkıyor. O yüzden bana göre okul öncesi eğitim olmalı ,ancak mümkün olduğu kadarda çocuklarımızı özgürce ve çocukça oynayabilecekleri ortamlara bulundurmalıyız. Sevgi ve saygılar.

basak_33 
 05.11.2007 22:31
Cevap :
Eskiden dediğiniz gibi çocukça yaşayabiliyorduk.Sokaklar anaokulu gibiydi.Yaratıcılığımızı kullanıp oyunlar üretip oynuyorduk.Birsürü arkadaşımız vardı.Paylaşıyorduk.Fakat şimdi çocuklar evlerine kapanıyorlar.Tv,play station,bilgisayar tek oyun bilgileri.Birkaç çocuk biraraya geldiklerinde ne oynuyacaklarını bilmiyorlar.Sınırsız istekleri oluyor ve sahip olduklarıyla mutlu olmuyorlar.İşte anaokulu 3 yaşındada olsa onlara herşeyden önce yaşıtlarıyla birlikte olma paylaşma şansı veriyor.Okulöncesi baskı ve kurallarla okul hayatı yaşayan çocuk demek değildir.En azından bu benim okulumda böyle değil.Anaokulundan kastım çocukların en önemli dönemleri olan okulöncesi eğitimdir,öğretim değil.Ayrıca fikrinizi tabiki söyleyeceksiniz hepimizin birbirimizden öğreneceği şeyler vardır muhakkak.sevgiler  05.11.2007 23:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 73
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 997
Kayıt tarihi
: 30.05.07
 
 

Sekiz yıldır anaokulu ve etüt merkezi işletmekteyim, yaptığım işin dünyanın en keyifli işlerinden bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster