Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '07

 
Kategori
Okul Öncesi
Okunma Sayısı
8289
 

Anaokulunda ingilizceye hayır!...

Anaokulunda ingilizceye hayır!...
 

Bir arkadaşımın 5 yaşındaki oğlu Anaokuluna gidiyor. Geçen akşam arkadaşımla sohbet ediyoruz. Bir ara keyifle; -bugün bizim çocuk İngilizce saymayı öğrendi- dedi.

“Demek artık anaokullarında İngilizce de öğretiyorlar” dedim bende.

Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim.

Anaokulunda daha Türkçeyi doğru dürüst kullanamayan çocuklara bir yabancı dili ne kadar öğretebilirsiniz ki?

Ve o çocuk ne kadar öğrenebilir ki?

Hem, ne amaçla öğretiyorsunuz ki?

Bu konuyu başkalarına da sordum.

Konuştuğum diğer tanıdığım aileler ve arkadaşlarımın birçoğu da çocuklarının bu yaşlarda İngilizce öğrenmelerini istiyorlar ve hatta okul haricinde evlerinde de öğreterek destekliyorlar.

Demek herkes durumdan memnun!...

Peki, nedir bu ailelerin yabancı dil merakı?

Aileler acaba çocuklarını bir an önce hayata hazırlamak amacı ile mi yoksa bir süs, övünme aracı, benim çocuğum diğerlerinden farklı havası vermek için mi çocuklarının körpecik beyinlerini şimdiden ezberle dolduruyorlar…

Tamam.

Çocuklarımızın bir yabancı dili öğrenmelerini hepimiz isteriz ama daha anlama kabiliyeti gelişmemiş bir çocuğa nasıl bir zihniyetle yabancı dil eğitimi verilir ve bu desteklenir anlamış değilim.

‘Ağaç yaş iken eğilir derseniz’, o eğme çabalarınızı yabancı dil öğretme yerine çocuklarınızın önce kendi anadilini öğrenme yolunda yapmalısınız.

Kendi anadilini layıkıyla öğrenen çocuklar yaşamlarının bir noktasında eğer gerek ve ihtiyaç duyarlarsa Çince, İspanyolca veya Ugandaca hatta Papua Yeni Ginece bile öğrenebilirler.

Anaokulunda çocuklarımıza bu yaşta verilen yabancı dil eğitiminin bir papağana kelime öğretmekten farkı yoktur.

Ve…

Bu ezberciliktir.

İngilizce öğreteceğiz diye ezberciliği anaokullarına kadar indirmekle eğitime en büyük darbeyi vurursunuz.

Ezbercilik demek çocuklarımızın tüm hayatı boyunca öğrenme merakını da yok etmek demektir. Bunun kimse farkında bile değil.

Ayrıca anaokullarında verilen bu İngilizceyi öğretememe eğitimi Türkçeyi daha da fazla yozlaştırmaktan başka bir işe de yaramaz.

Bir anaokulundaki 5–6 yaşındaki çocukların 1'den 10'a kadar yabancı dilde saymaları, renkleri öğrenmeleri ya da basit gündelik konuşmalara alıştırılmaları bir papağanın sayı saymasından farklı mıdır sizce?

Anaokullarında eğitim konusunda vermesi beklenen, çocuklarımıza anlamını tam bilmediği, ne işine yarayacağı konusunda fikirleri olmadığı "sesler çıkarmayı öğretmek" değildir.

Anaokullarının hedefi papağanlar yetiştirmek değil anadilimizi öğrenmelerini sağlayacak hazırlıklar yapmaktır…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anaokulu seviyesinde verilecek bir dil eğitiminin doğru olmadığı kanaatindeyim. Ünlü dilbilimci ve psikolog L.S.Vygotsky bu yaşlarda "dil ve düşüncenin birlikte geliştiğini" çok güzel örneklerle anlatır. Oysa biz Türkçe düşünmeliyiz, yabancı bir dilde değil. Hele şu lafa çok sinirleniyorum " yabancı bir dil öğrenmek istiyorsan,Türkçe düşünme!". Yani bilimde, sanatta ve diğer sosyal bilimlerde kendi kavramlarımız olmasın-ki yapılmak istenen bu, farklı bir emparyalizm çeşidi-. Eğer çift dilli olmak bir zorunluluksa yapıcak birşey yok (örneğin çocuk yabancı ülkelerde büyüyorsa ). Ama Türkiye'de yaşıyorsa, önce kendi anadilini hakkıyla kullanmayı ve kavramlarına sahip çıkmayı öğrensin. Dil, çabayla her yaşta öğrenilebilir, ama kültüre sahip çıkılmazsa bir nesil kaybolur. (Farklı düşünenlere,Oktay Sinanoğlu'ndan "Bye Bye Türkçe" kitabını okumalarını tavsiye ediyorum). Sevgilerimle.

Kwan Yin 
 12.08.2007 20:11
Cevap :
Anlatmak istediğim tam da buydu...Amaç zaten Türkçe düşünmemizi engellemek.Çocuklarımızın yeni bir dil öğretmek değil...Önce öğrenmeyi öğretelim yabancı dili değil...Çok teşekkürler..Sevgiler...  13.08.2007 11:29
 

Bugün bir Fransız, bir Alman ve bir Japon okullarında küçük yaşta İngilizce öğreniyorlar. Fransızlar kaç lisan bilirlerse bilsinler mecbur kalmadıkça kendi lisanlarından başkasını kullanmazlar. Zira Fransızca'da Dünya lisanı. Alman ve Japonlar yabancılarla İngilizce konuşmaktan zevk alırlar. Yöneticilerimizin hepsi yabancı dil bilselerdi, Dünya liderleri ve yöneticileriyle daha sıkı işbirliğine girebilirler, samimiyet ilerletebilirler ve ülkeyi de daha iyi yönetirlerdi. Gerektiğinde Bush'a telefon açıp ''Hello Buş, buşluk yapma!'' diyebilirlerdi. Selamlar

Mustafa Mumcu 
 17.07.2007 11:25
 

Bizim gençliğimizde ''1 lisan 1 insan'' derlerdi. 2 lisan öğrenmeme rağmen 1 insan etmiyorum Türkiye'de. Nedense yabancı dil öğrenmeye karşı bir ilgisizlik var. Tahsil hayatında doğru dürüst öğretilemediği gibi bireysel gayretiyle öğrenen de az. İnsanlar Viceroy sigarayı biliyorlar da isminin nasıl okunduğunu bilmiyorlar. ''Viktori, viktorya, viceroy'' dediklerinde ''vaysroy'' diye okunduğunu söylüyorsun, ''Boşver ya, biz viktori diyoruz, burası TÜRKİYE'', diyorlar. Milletvekilleri, bakanlar, başbakan, Cumhurbaşkanı, hepsi güzel ingilizce bilselerdi, Dünya Liderleri ile çok daha samimi dostluklar kurarlar, ülkemize faydalı olurlardı. Çocuk küçük yaşta lisanı kolay öğrenir. Bırakalım önce ingilizce öğrensinler, biz de onların sayesinde biraz öğrenelim. Türkçeyi nasıl olsa öğrenirler. Milliyetçilik yapacağız diye her gelişime, yeniliğe, yabancı kökenli oluşuma sırtımızı dönemeyiz. İngilizce Dünya Lisanı. Tükçe'yi Türkler bile konuşup yazamıyor. Blog yazarlarına bakın!

Mustafa Mumcu 
 16.07.2007 17:45
Cevap :
Düşüncelerinize saygı duyuyorum. Ama bakın ben öğrenmesinler demiyorum. Bugün ingilizce öğrenenler sadece kullanma kılavuzlarını okumaktan turistlere rehberlik yapmaktan onların hizmetçisi olmaktan öteye gidemiyorlar. İngilizce dünya lisanı diyorsunuz ama bir Fransız bir Alman veya bir Japon ülkelerinde anaokullarında İngilizcemi öğretiyorlar çocuklarına yoksa kendi ana dillerinimi. Bizler Başbakanımızın, Cumhurbaşkanımızın ne kadar iyi İngilizce konuştuğuna bakacağımıza ülkeyi ne kadar iyi idare ettiğine bakmalıyız. Bu bir nitelik olmamalı...Sevgilerimle...  17.07.2007 2:27
 

ben görüşlerinize katılmadığımı belirtmek istiyorum. ana okulu normal okullara hazırlık görevini de üstlenir. Hatta çocukların kaslarının bile geliştirilmesi görevlerinin arasındadır. Burada yapılan ingilizce öğretmek değil, çocukları daha sonra alacakları eğitime hazırlamaktır. Böylece çocuk ingilizce öğrenmesi gerektiğinde daha yatkın olacaktır. 6 yaşına kadar çocuklar bilinç altı seviyesinde olduğundan aldıkları herşey ileride alacaklarını daha kolaylaştıracaktır...

karga 
 16.07.2007 15:47
Cevap :
Büyük bir çoğunluk sizin gibi düşünüyor ama ben yinede anaokulunda verilen ingilizce eğitiminin beyinleri köleleştirdiğini ve ileride ingiliz hayranı nesiller yetiştireceğini düşünüyorum..Hem neden illede ingilizce???  16.07.2007 15:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1543
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

1967 Susurluk dogumluyum. Lise mezunuyum. Susurluk Belediyesi'nde görev yapıyorum. Aslında insan bir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster