Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '06

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
450
 

Anarşi nasıl biter?

Doğu Anadoluda gelişen olayların arkasında çeşitli nedenler vardır, Ancak Ekonomi ve Eğitim bunların en başında gelmektedir. Köyde işsiz gençler, iş umuduyla kentlere gitmekte, eğitimli olmadıklarından, en zor şartlarda en ağır işlere mecbur kalmaktadırlar. köyünde kalsa neyi, nasıl üretip nereye pazarlayacağını bilmediğinden, yine işsiz ve dolayısıyla yoksul kalmakta. Bu durumdaki gençler, durumlarına mantıklı bir açıklama arar ve sorgulamaya başlar. Neden? ... cevap bir yerden gelir.. Çünkü... Çünkü... Çünkü... işte anarşinin beslendiği kaynak.

Oysa köylüyü köyünde üretime yönlendirmek, et, süt, bal, meyve, sebze vb. üretse ve bunları değerinde paraya dönüştürebilse bu problem ortadan kalkar. Geliri olan aile, çocuğunu okutur, okuyan çocuk geri döner çevresine hizmet eder, bilinç yükselir, az çocuk yapılır. bu döngü bir birini kartopu gibi büyüterek sürer. kısa süre sonra bölgede problem kalmaz. çünkü zengin ülkelerde etnik kökene dayalı ayrılıkçılık yoktur, ortak menfaatler için işbirliği vardır. örnek ABD, Kanada....

işte tam bu noktada ve bu bilinçle bölgenin kalkınması için kooperatifler koruyoruz, projeler yapıyoruz, Dünya Bankası ve AB fonları ile onları hayata geçiriyoruz. ve bütün bunları gönüllü yapıyoruz. maaşlarımızdan harcayarak, tatilimizden harcayarak... fikirlerinizi bizim ile paylaşın. sevgiler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Teşhisleriniz de yerden göğe kadar haklısınız. Çalışmalarınızda da başarılar dilerim. Saygılarımla.

mahmut inal 
 02.09.2006 21:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 629
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

1968 Hakkari doğumluyum. Elektrik Önlisans, Halkla İlişkiler Önlisans, İktisat Lisans, Sosyoloji ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster