Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '16

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
59
 

Anarşizm diyaloğu

Anarşizm diyaloğu
 

google


X1 Anarşizmin coğrafyamızda öz örgütlülükler yaratma iddiasıyla yola çıktığı bir deneyimin henüz ilk adımlarındayız. Mücadelemizin toplumsal devrimi yaratmadaki koordinatlarını, tarihsel olarak halk hareketine dönüşmüş anarşist örgütlerin örgütlenme deneyimlerinde -eksikleri ve fazlalıklarıyla, doğruları ve yanlışlarıyla - görüyoruz, öğreniyoruz. Örgütlülük ve toplumsallık perspektifini derinleştirerek, toplumsal devrimi bir iddia veya bir perspektif olmaktan çıkarıyor; yaşamın her anında yeniden yaratıyoruz, yaratacağız. Yüreğimizde yeni bir dünya taşıyoruz, şimdi şu anda bu dünya büyümekte…

+

TKP'nin pek pek 5-7 kişilik hücre örgütlenmesi tarihi düşünülünce, komünistler böyle yapıyorlarsa, anarşistlerin öz-örgütlülüğün de 1 kişilik olabileceğine varırız. Tarihteki tüm farklı, yeni, düşünce artı-değerli şeyleri, bugüne dek yaşamış 100 milyarlık kitle değil, azınlıklar içinde azınlık bile olmayan 100 bin kişi yaptı. Gerisi, yalnızca kültür taşıyıcısı ve genelde düşünce imha edicisi oldu, entellektüeller dahil. Anarşistlerin parti kurup Avrupa Birliği Parlamentosu'na girmesini önermemle de bu çelişmiyor. Sonuçta, bu düşünceyi de 1 kişi yaptı, 100 anarşist itiraz etti. Dilerim, dediklerimi kaale alırsınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anarşizmin de görünür belirlikte şiddete meyletmeden somut varlık göstermesini demokrasi saygıyla karşılamalıdır. Bunu tek kişilik bir somutluk olması onu demokratik hak olmaktan çıkartmaz.

Muharrem Soyek 
 10.10.2016 13:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 503
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster