Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mart '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1432
 

Anayasa değişiklik paketi ve BDP'nin istekleri...

Anayasa değişiklik paketi ve BDP'nin istekleri...
 

Denize düşen yılana sarılır misali, iktidar kendine uygun yeni bir anayasa yapmak için, kendine destek veren herkese mavi boncuk dağıtmaya devam ediyor.

Bu konuda en fazla taviz verilen parti bildiğiniz gibi BDP! Onlarda AKP’nin kendilerine muhtaç olduğunu bildiklerinden, ülkeyi parçalamak için isteklerini birbiri ardına sıralıyorlar.

Vatan Gazetesine konuşan BDP Grup Başkan Vekili Bengi Yıldız taslağın, “BDP’nin kırmızıçizgileri sadece seçim barajının düşürülmesi ve hazine yardımı almakla sınırlı değildir” diyor.

İşte BDP’nin seçim barajı ve Hazine yardımı dışında iktidar partisinden istedikleri:

* Abdullah Öcalan’ı övme: TCK’nın 215’inci maddesindeki, “suçu ve suçluyu övmenin değişmesi istiyorlar.

* Tahrik suçu: TCK’nın 216. maddesinde yer alan “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçunu düzenliyor. Bu maddenin kaldırılması istiyorlar. (Bu madde eski TCK’daki ünlü 312’nci maddesi yerine getirilmişti.)

* Taş atan çocuklar: İktidarın değişiklik için tasarısı hazırladığı TCK’nın 220. maddesi. Madde üye olmadan örgüt için suç işlemeyi’ de düzenliyor. Yeni tasarıyla çocukların bu kez çocuk mahkemesinde yargılanacağını ileri süren BDP daha köklü bir çözüm bulunmasını istiyorlar. (Yani bölücülerin çocukları öne sürmesine ses çıkartılmamasını istiyorlar)

* Devlet güvenliği: TCK’nın 314. maddesinde yer alan “Devlet güvenliği ve anayasal düzene karşı silahlı örgüt kurmak ve üye olmayı” suç sayan düzenlemenin kaldırılması istiyorlar. (Bildiğiniz gibi son aylarda KCK üyesi olduğu iddiasıyla çok sayıda BDP yöneticisi tutuklandı. Tutuklananları bu maddeyle suçlanıyor.)

* Örgüt amblemi: Terörle Mücadele Kanunu’nun 7. maddesindeki ’terör örgütüne ait amblem ve işaretleri taşıyanlara’ 10 yıl hapis öngören düzenlemenin kaldırılmasını talep ediyorlar. (Nevruz gösterileri ve parti toplantılarında gözaltına alınan ya da soruşturulanlara yöneltilen suçlama.)

* Finansal destek: ”Terör örgütlerine para ve mal toplama, fon sağlama“ suçlarını düzenleyen Terörle Mücadele Kanunu’nun 8’inci maddesinin kaldırılmasını istiyorlar. (KCK operasyonunda tutuklanan BDP’lilere yöneltilen bir başka suçlama.)

Aslında istekleri çok basit!

20 Milletvekili ile Anayasa Değişiklik paketine verilen destek için bu kadarcık değişiklik yeter mi? Hemen Federasyon isteklerini gündeme getirmeliler! Çünkü bu ülkenin kurtuluşunda ve kuruluşunda çok büyük emek sarf ettiler!

Şu isteklerin içinde Feodal düzenin değiştirilmesine yönelik bir ima gördünüz mü? Gariban Kürt halkının yaşam standardının yükselmesine yönelik her hangi bir madde gördünüz mü? Özellikle Doğuda ve Güneydoğuda had safhaya ulaşan işsizlik ve ekonomik sıkıntıya çözüm bulunması yönünde bir istek var mı?

Bu istekleri sıralayanlar, hep bu feodal düzenden beslenen ya aşiret reisi, ya da toprak ağası! Hiç birisi halkın sorunlarını bilmiyor. Herkesi kendileri gibi sanıp, kendi önceliklerini halkın öncelikleri yerine koyuyorlar.

Bu halkın kendi dilinde eğitimden önce, karnını doyurmaya, onu buna muhtaç olmadan, insan gibi bir yaşam sürmeye ihtiyacı var. Sırf kendi gemilerini yüzdürmek için AKP’nin anayasasına evet demek için yukarıdaki istekleri sıralamak o bölge halkına bir saygısızlıktır.

Ayrıca bu gün ülkeyi bölmeye uğraşanlar, yarın sözde kuracakları Kürdistan’ın bölünmeden nasıl ayakta kalacağı hakkında bir bilgileri var mı? Barazani ve Talabani’nin değirmenine ve feodal yapıya su taşıyanlar, bir gün tarih karşısında hesap vereceklerdir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben BDP desteği için gereksiz bir siyasi taviz göremedim. İsteklerini kasdetmiyorum; pakete konan tavizleri kastediyorum. Keşke iki büyük muhalefet partisi bu değişiklik sürecine katılsaydı da iktidarı BDP oylarına muhtaç bırakmasaydı. Burada esas olan bu değişikliklerin artık yapılma zamanı gelmiş midir yoksa gereksiz bir değişiklik mi istenmektedir? Bence zamanıdır; ancak meclisten çıkmıyorsa ille de referandumla çıkarmaya uğraşılmasını gereksiz buluyorum.

Muharrem Soyek 
 30.03.2010 12:27
Cevap :
Merhaba Muharrem Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  07.04.2010 10:11
 

ne kadar da masummane istekler! Demokrasi var kardesim istiyen istiyene. saglik ve saygiyla

Newyorker 
 26.03.2010 22:07
Cevap :
Merhaba. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  29.03.2010 15:11
 

Bence az bile istiyorlar. Yazık o iktidara ki bunlardan destek bekliyor. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 25.03.2010 18:41
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  29.03.2010 15:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2998
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster