Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mart '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
33369
 

Anayasa değişiklik paketindeki ilginç maddeler

Anayasa değişiklik paketindeki ilginç maddeler
 

Evet, takke düştü kel göründü!

AKP tarafından hazırlanan Anayasa değişikliği tasarısı, muhalefet partileri ile birlikte basına da yansıdı. Basına yansıdığı kadarı ile yonganın hep aynı yana yontulduğunu görmek pek ala mümkün. Tabi bu biraz da bakış açısına bağlı.

İşte ilginç bulduğum değişiklikler;

* HSYK’nun yapısı:

Anayasa değişiklik paketinde, Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısında da değişikliğe gidiliyor. Üye sayısı 21’e çıkarılıyor. Adalet Bakanı’nın, HSYK’nın başkanı olması ilkesi ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı’nın kurulun doğal üyesi olması değiştirilmiyor. (Oysa AB raporlarında bu durumun yargı bağımsızlığını etkileyeceğine ilişkin eleştiriler vardı).

HSYK, üç kurul halinde çalışan bir yapıya kavuşturuluyor.

HSYK’nın meslekten çıkarma kararı, yargı denetimine açılıyor. HSYK’nın diğer tüm kararlarına ise yargı denetimi kapalı.

* Parti Kapatma:

- Parti kapatma davası ancak TBMM izniyle açılabiliyor.

- Partisinin kapatılmasına neden olan vekilin milletvekilliği düşmüyor

- Meclis’te yapılan konuşmalar, Meclis’in izni olmadan kapatma davasına konu yapılamayacak

- Partilerin “temelli” kapatılmasının önü kesiliyor. Kapatılan partinin yeniden açılmasının önü açılıyor.

- Siyasi yasaklar 5 yıldan üç yıla iniyor

* Yaş kararlarına yargı yolu:

Anayasa’nın 125. maddesindeki değişiklik ile Yüksek Askeri Şura’nın alacağı askerlikle ilişik kesme kararlarının yargıya götürülmesinin önü açılıyor.

Ayrıca; Hâkim ve savcıların denetimi için yeni yasa çıkarılacak.

* Anayasa Mahkemesinin yapısı :

- Üye sayısı 11’den 19’a çıkıyor

- 3 üyeyi TBMM seçecek- 2 üyeyi Sayıştay ve 1 üyeyi barolar aday gösterecek, TBMM bu adaylar içinden seçecek

- Eğer Üniversite mezunuysanız ve 45 yaşını doldurduysanız Anayasa Mahkemesi üyeliğini hak ettiniz demektir. Yani Hukuk Fakültesi veya en azından Siyasal Bilgiler mezunu olmanıza gerek yok!

- Değişiklik paketine göre, Anayasa Mahkemesi’nin kalan üyeleri Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek. Adayları, Danıştay, Yargıtay, Yüksek İdare Mahkemesi, YÖK aday gösterecek. Cumhurbaşkanı’nın ayrıca üst yöneticiler, Anayasa Mahkemesi raportörleri ve hatta yüksek öğrenim görmüş Türk vatandaşları arasından da Anayasa Mahkemesi asil üyesi seçme hakkı olacak. Tüm Anayasa Mahkemeleri üyelerinde 45 yaşını doldurmuş olma şartı aranacak.

- Anayasa Mahkemesi üyelerinin görev süreleri 12 yılla sınırlandırılıyor. İkinci kez seçilmelerinin önü kapatılıyor.

* Yüce Divan Kararları:

- Değişiklik paketi ile Cumhurbaşkanları, Başbakan ve Bakanları yargılayan Anayasa Mahkemesi’nin, yani Yüce Divan’ın vereceği kararlara da yargı yolu açılıyor. (İşte yandaş yargının asil görevi burada başlıyor)

- Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, tüm iç yargı yollarını tükettikten sonra Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmalarının da önü açılıyor. Böylece, vatandaşların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmeden önce, bir de Anayasa Mahkemesi’ne başvurmalarının önü açılıyor.

* Geçici maddeler:

Değişiklik paketindeki en ilginç madde ise, getirilen bir geçici madde!

- Bu geçici madde, Anayasa Mahkemesi’nde açılacak siyasi parti kapatma davalarına ilişkin.

- Buna göre, herhangi bir siyasi parti hakkındaki dava, Anayasa değişiklikleri geçmeden açılsa bile, yapılacak değişikliklere tabi olacak.

- Yani mesela, Yargıtay Başsavcısı, bugünlerde, daha Anayasa değişiklikleri yapılmadan AKP, CHP, MHP, BDP ya da diğer bir parti hakkında kapatma davası açarsa, bu dava da Anayasa’da yapılacak değişiklikler çerçevesinde görülecek. - Yani siyasi parti kapatmaya zorluk getiren maddeler çerçevesinde ele alınacak, cezaları daha az olacak.

Anayasa değişiklik paketine konulan bir başka geçici madde de önemli;

- Çünkü bu madde, Anayasa değişikliklerinin "bir bütün halinde halkoylamasına götürülmesini" öngörüyor.

- Yani bir anlamda, muhalefetle yapılan görüşmelerde, değişiklik üzerinde anlaşılan maddelerin TBMM'de oylanarak, doğrudan geçirilmesi, anlaşmazlık olan maddelerin ise halkoyuna sunulmasının önü kesiliyor.

İşte paketteki ilginç maddeler. Sanki muz cumhuriyetinde yaşıyormuşuz gibi değiştirilecek Anayasa maddelerine baktığımızda, belli bir görüşü temsil ettiğini anlamak hiçte zor değil.

Şimdi akıllara takılan bu değişiklik paketinin Meclisten 330 oy alıp, referanduma götürülüp götürülmeyeceği. Zaten referanduma götürülürse, halk tarafından büyük bir çoğunlukla ret edilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Meydanlarda muhalefet partilerince yeteri kadar açıklanıyor mu? Neler mi? İşte bu maddeler;Mecliste yasa tasarısı eğer yasalaşırsa pek çok hakkımızı kaybedeceğiz gibime geliyor. (Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) 5510 sayılı bekleyen şu anda.) Kadınlar için 58, erkekler için 60 olan emeklilik yaşı hem kadınlar, hem de erkekler için 65'e çıkarılacak. (Madde 28) Emekliliğe hak kazanabilmek için yakın zamanda 5.000 'den 7,000 güne çıkarılan prim ödeme zorunluluğu 9,000 gün prime çıkacak. (Madde 27) Emekli maaşları% 23 ila% 33 arasında düşürülecek.(Madde 29) Aylık geliri 1390,6 YTL'den fazla olan bütün vatandaşlar her ay 73 ila 475 YTLGene l Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalacak. (Madde 88) Sadece ayakta tedavi olununca değil; hastalık, kaza, ameliyat gibi nedenlerle hastaneye yatmak gerekince de 'Katılım payı' adı altında bıraktı ÖDENECEK. (Madde 68) Katılım payı' Gerektiğinde beş Katına kadar arttırılacak. (Madde 68) Bütün Sağlık Hizmetleri

Charlie Cross 
 19.08.2010 5:18
 

Hayırda hayır var o halde hayır, öyle mi? Bu mudur yani?

NEDİM ARGAN 
 10.08.2010 1:01
Cevap :
Elbette bu değil. Anayasalar toplumsal uzlaşı belgeleridir. Bu bile "Hayır" için yeterli. Bu Anayasa'yı kimin hazırladığı, nasıl, niye hazırladığı belli. Göz boyamak için konulan maddeler bile aslında demokratik değil. İşte Memurlara toplu sözleşme getiren madde. Anlaşamayınca, üst kurul tarafından karar verilecek ve bu karar kesin olacak. Yani karara mahkeme yolu bile kapalı. Bunun demokrasi neresinde?12 Eylülün darbeci genarelleri yargılanabilecek mi? Anayasa Mahkemesi ve HSYK üyelerinin yapısal değişikliklerine getirilen maddeleri konuşmaya bile gerek yok. Selamlar...  11.08.2010 12:59
 

Benim gördüğüm ve benim açımdan sorun olan çok belirgin bir ana tema var, denetim sağlayacak kurumların üzerinde mecliste çoğunluğu olan partinin etkisinin arttırıldığını, mecliste çoğunluğu olan partiye kapatılma davası açılmasının imkansız hale getirildiğini ve mecliste çoğunluğu olan partinin tek başına iktidar olduğu bir durumda bir kraliyet gibi hareket etmesine olanak verdiğini görüyorum. Bu da gerçek bir demokrasi için gerekli dengelerin bozulması demek. Sanki anayasa reformu şu an başarısız olan parti başkanlarının kendileri istifa etmediği sürece başkan kalmasına izin veren parti kanunlarından esinlenmiş gibi...

Maximus_B 
 09.08.2010 19:31
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  11.08.2010 13:02
 

Sayın blog yazarı ve yorumcular, ben evet ya da hayır konusunda kararsızım. yazar ve yorumcular, bu paketin tuzaklarla dolu olduğunu, darbe yasası olduğundan falan bahsetmişler. Lütfen neden hayır dememiz gerektiğini açıkça anlatırsınız sevinirim. Bu tuzaklar nelerdir, memleket için kötü olan maddeler nelerdir. Lütfen herkesin anlayabileceği şekilde,kelime oyunlarına girmeden açık ve somut örneklerle açıklayın. Selamlar...

NEDİM ARGAN 
 08.08.2010 18:50
Cevap :
Merhaba Nedim Bey. Hayırda hayır vardır diyelim. Selamlar, saygılar...  09.08.2010 16:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3065
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster