Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
567
 

Anayasa değişiklik teklifi geri çekilmelidir

Anayasa değişiklik teklifinin şekli ve esası üzerine tartışırken, daha önce alışık olmadığımız bir şekilde, Anayasa Mahkemesi kararını açıkladı. Karar, beğenelim ya da beğenmeyelim, ülkedeki siyasi dengelerin korunması amacıyla alınmış bir karar gibi görünüyor. Çünkü, değişiklik teklifinin iptali için dava açan milletvekillerinin çoğunun mensup olduğu CHP’de, bu teklifi öneren milletvekilleri de (AKP) karardan memnun değil. Ortada ne AKP’nin mağdur edebiyatını kullanarak seçime gitmesini sağlayacak bir ortam, ne de CHP’nin, ”kuvvetler ayrılığı ortadan kalkıyor” diye feveran edeceği bir siyasi iklim var.

Ben, Anayasa Mahkemesi kararının başka bir yönüne dikkat çekmek istiyorum. Şimdi, yüce mahkeme, değişiklik teklifi, madde metinlerinden bir bölümünü iptal etti. Doğal olarak, iptal edilen bölümler, değişiklik teklifi metninden çıkarılacak. Yerinede herhangi bir ekleme yapılamayacak. Ayrıca, bu metnin virgülüne bile dokunulması olanaksız. Bu durumda ortaya, Türk dilinin katledildiği, düşük cümlelerden oluşan, anlam bütünlüğü bozulmuş, ilköğretim 2. sınıf öğrencilerinin okuduğunda güleceği bir metin çıktı. Aşağıda bu metinlere örnek vereceğim. Koyulaştırılmış cümleler, Anayasa mahkemesinin iptal ettiği cümlelerdir.

Metin, bu cümleler çıkarılarak okunduğunda, Türk hukuk birikimine uygun olmayan, referandumdan da kabul görerek yasalaştığında, geri dönüşü olanaksız bir metin olacaktır. “Cumhurbaşkanı; üç üyeyi Yargıtay, iki üyeyi Danıştay, bir üyeyi Askerî Yargıtay, bir üyeyi Askerî Yüksek İdare Mahkemesi genel kurullarınca kendi başkan ve üyeleri arasından her boş yer için gösterecekleri üçer aday içinden; üç üyeyi Yükseköğretim Kurulunun kendi üyesi olmayan yükseköğretim kurumlarının hukuk, iktisat ve siyasal bilimler dallarında görev yapan öğretim üyeleri arasından göstereceği üçer aday içinden; dört üyeyi üst kademe yöneticileri, serbest avukatlar, birinci sınıf hâkim ve savcılar ile Anayasa Mahkemesi raportörleri arasından seçer. Yargıtay, Danıştay, Askerî Yargıtay, Askerî Yüksek İdare Mahkemesi ve Sayıştay genel kurullarından, Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday göstermek için yapılacak seçimlerde, her boş üyelik için, bir üye ancak bir aday için oy kullanabilir; en fazla oy alan üç kişi aday gösterilmiş sayılır.

Baro başkanlarının serbest avukatlar arasından gösterecekleri üç aday için yapılacak seçimde de her bir baro başkanı ancak bir aday için oy kullanabilir ve en fazla oy alan üç kişi aday gösterilmiş sayılır. Yargıtay, Danıştay ve Türkiye Adalet Akademisi genel kurullarından seçilecek Kurul üyeliği için her üyenin, birinci sınıf adlî ve idarî yargı hâkim ve savcıları arasından seçilecek Kurul üyeliği için her hâkim ve savcının; ancak bir aday için oy kullanacağı seçimlerde, en fazla oy alan adaylar sırasıyla asıl ve yedek üye seçilir.

Bu seçimler her dönem için bir defada ve gizli oyla yapılır. Cumhurbaşkanı, birer üyeyi Yargıtay ve Danıştay kontenjanlarından olan ilk üyeliklerin boşalmasından sonra Yükseköğretim Kurulunun kendi üyesi olmayan yükseköğretim kurumlarının hukuk, iktisat ve siyasal bilimlerdallarında görev yapan öğretim üyeleri arasından göstereceği üçer aday içinden seçer. Cumhurbaşkanı, hâkimlik mesleğine alınmasına engel bir hali olmayan; yüksek öğretim kurumlarının hukuk, iktisat ve siyasal bilimlerdallarında en az onbeş yıldan beri görev yapan öğretim üyeleri, üst kademe yöneticileri ile meslekte fiilen onbeş yılını doldurmuş avukatlar arasından dört üye seçer. Cumhurbaşkanı, üst kademe yöneticileri arasından seçeceği Kurul üyesini, bakanlık, müsteşarlık, müsteşar yardımcılığı, valilik, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, kamu kurum ve kuruluşlarında genel müdürlük veya teftiş kurulu başkanlığı görevlerini yapanlar arasından seçer.” Bu hukuk garabeti referandumdan bu haliyle geçmemeli. Mümkünse AKP bu teklifi geri çekerek düzeltme yapmalı ve teklif TBMM’de yeniden görüşülmelidir. Abdullah DAMAR

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 189
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 758
Kayıt tarihi
: 04.01.08
 
 

Gaziantep' te öğretmen olarak görev yapmaktayım. Son olarak Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster