Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '10

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
1365
 

Anayasa Mahkemesi Üyesi şair Şevket Apalak'ın şiir kitabı:"Kalbim Bir Eğlenceden Başka"

Anayasa Mahkemesi Üyesi şair Şevket Apalak'ın şiir kitabı:"Kalbim Bir Eğlenceden Başka"
 

Şevket Apalak'ın İzmir'de Yakın Kitabevi raflarında yer alan kitabı.


"durup bakıyorum geçip giden güneşe

yalnız kendimleyim

yanım sıra duruyor

kalbim bir eğlenceden başka"

Şevket Apalak adı yüksek yargıda görev alan bir yargıcı mı anımsatır size? Kuşkusuz çok öne çıkan bir ad olmasa da Şevket Apalak, Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı, Danıştay Üyeliği ve 2005 yılından bu yana da Anayasa Mahkemesi’nin saygın bir üyesi olarak görevini sürdürüyor.

Ancak Şevket Apalak bu resmi görevinin yanında şair olarak da önemli bir kimliktir benim için. Şiir aracılığıyla tanıdım onu. Ankara’da Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptığım Çele Dergisi’nde 1968 yılında tanıdım. Sıhhiye’de Kebap 9’da yediğimiz fırın köftenin tadını hâla unutmuş değilim. Hem Ankara Hukuk Fakültesi’nde öğrenimini sürdürüyor, hem de Anıtkabir’de memur olarak çalışıyordu. Şiire tutkulu, sevdalı bir görüntüyü sezmemek olası değildi onun yüzünde. Şiir sanki “sığındığı bir iskele”ydi. Ankara’da yayınladığımız Meltem’e de yazılarla katkı veriyordu. Daha sonra dönemin etkili edebiyat dergilerinden Yeni Gerçek, Dost, Yordam, Soyut’ta çıktı şiirleri. Ahmed Arif’in Hasretinden Prangalar Eskittim için Soyut Dergisi’nde yazdığı o güzelim deneme yazısı, kitabın ikinci baskısında yer alacaktı.

Şevket Apalak’la Ankara’da bulunduğumuz yıllarda sağlıklı, saygılı, düzeyli bir arkadaşlığımız oldu. 42 yıldır eksilmeyen sevgiyle, içtenlikle süren bir dostluk oluştu. Şiir yayınlamadığı yıllar oldu; ama şiirden hiç kopmadı, şiirini biriktirdi. Sonunda ilk kitabı “Kalbim Bir Eğlenceden Başka” yla katıldı kitaplı şairler kervanına… Onu özlemle bekliyordum zaten. Sevgili şair dostum, emekli Ağır ceza Yargıcı, Avukat Veysel Gültaş yayımladığı “Kadı Burhaneddin’den Günümüze Hukukçu Şairler Antolojisi”nde Sina Akyol ve benden iki eski dostu olarak kısa bir değerlendirme yazısı istemişti.

Sina “1968-69-70 yıllarının Soyut ve Yordam dergilerini bilmeyen genç kuşak, Şevket Apalak adıyla karşılaştığında ve onun incelikli şiirlerine daldığında, ‘yahu nereden çıktı bu genç!’ diyecek.” diye yazmıştı. Ben de şunları demişim: “Yüzünün şiir gülünü hiç soldurtmayan; ‘çantasına sakladığı macerasını’ yanında taşıyan; şiir teknesinde sevda bayrağını sürekli dalgalandıran bir şair Şevket Apalak. Kuşkusuz şiir yayımlamadığı yılların acısını, gökyüzünü, evreni, dünyayı kucaklayan dizeleriyle çıkaracak.”

Kaç gündür baş ucumda duruyor Şevket Apalak’ın kitabı. Okudukça onun otobüsle, trenle geçmişe yaptığı yolculuklara katılıyor, Yalvaç’a, Mudanya’ya, Ayvalık’a, Kars’a, Ankara’ya, Gaziantep’e uğruyorum. Örneğin görmediğim Kars’ı kabı yırtık bir tarih güldestesinde / anlamından kopuk günlerden birinde / 1971’de / ekim ayında karsda / gece sokulmuştu ceketimizden içeri dizeleriyle tanımaya çalışıyorum. Gaziantep’e, memleketime dair şu dizelerle avunuyorum: ”alleben deresine inmeden / unuttum hatırasını / bir otobüs daha bulsak /uzak günleri taşıyan, sadece // seninle belki antepe / hüzün geçen sinemasından / bir bilet almak için yolculuk / düşüne”

Şair Sina Akyol Varlık Dergisi’nde (Haziran 2010) Apalak’ın kitabına kısaca değinmiş. Oysa Sina’dan daha kapsamlı bir değerlendirme yazısı bekliyordum. Bu yazısında bir iki anıyı dillendiriyor, Arkadaş Z. Özger, İsmet Tokgöz ve Tahir Abacı’nın yer aldığı eski bir fotoğraftan söz ediyor, sonra şöyle bitiriyor yazıyı: “Anayasa Mahkemesi üyeliğinin dayattığı işlerden fırsat buldukça, yazıyor”

Anılara girdik mi kuşkusuz bellek kutusundan neler dökülmez ki ortaya. Belki bir başka yazımda ortak arkadaşlar, şairler, olaylar içinde anılara yolculuk etme olanağı bulacağım. Yeri ve zamanı geldikçe elbette. “Kalbim Bir Eğlenceden Başka” yı belki Türkiye’nin her yerinde bulamazsınız. Çünkü Şevket Apalak kendi olanaklarıyla yayımladığı bu kitabı Ankara’da, belki İstanbul’da, Gaziantep’te birkaç kitabevine ulaştırma olanağı buldu. Bir de İzmir’de sadece Yakın Kitabevi’nde. Ola ki Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bulunan Yakın Kitabevi’ne uğrarsanız bu kitabı bulabilirsiniz. Şevket Apalak’ın kitabını okumanızı öneririm. Mutlaka kendinizden de bir şeyler bulacaksınız onun şiirlerinde. Şevket Apalak’ın bu kitabından seçtiğim “Sarı Düğmeli” (s.6) şiirini paylaşmak istiyorum sizlerle:

şimdi bu defterde
hüznün tuhaf şekilleri
bir saldırı düşünüyor önce yüzüme
çünkü yüzüme en çok anı konaklamıştır

sokaklar ve kentler hazırlayıcısı
bir yağmur görüntüsü düşmüştür üstüne
bir seyyar sergisinden almıştı ablam
radyo evinin karşısında
salaş köfteciden çıkarken
sarı düğmeli paltomu

bugün ne olmuştur
annemin kille yıkadığı gömlekler arasında
rengi değişen
o sümerbank dokuması

şimdi bu defterden
düşen fotoğraf
sarı paltonun içinde üşüyen duruşumu
saklıyor ve onu düşündürüyor
bana

yani hayatın durakları kaldırılmış bir tren olduğunu
bir saygı şarkısı bile söylemeden
dışarda ağaçların değiştiğini
görmeyen bir trende, sarı paltomu
ve unuttuğumu
iç cebine ibrişimle yazılmış adımı


Şiir yolun açık olsun diyorum sevgili Şevket Apalak dostuma. Umarım şiirlerinin, kitaplarının arkası gelir bundan böyle. Dergilerde, kitaplarda, seçkilerde onun güzel şiirlerini okuma fırsatı buluruz.

(*) Kalbim Bir Eğlenceden Başka, Şevket Apalak şiirleri, Kendi yayını, Ankara Nisan 2010, 110 sayfa, 64 şiir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Oğuz Tümbaş,Anayasa Mahkemesi üyelerimizden Şevket Apalak'ın yeni çıkan şiir kitabıyla ilgi yazınızın ilk okuyucu ben oldum ve ilk yorumu da ben yazıyorum.Sayın Şevket Apalık'la tanışmayı çok isterdim. Geçmişte bir yerde değerli şairimizin bir iki şiirini okuduğumu anımsıyorum.Güzel bir Türkçesi vardır Apalık'ın. Duyarlı ve ahenkli dizeleri vardır. Aramıza bu yeni kitabıyla hoşgeldiniz diyorum. Selam ve saygılar sunuyorum....

Abdülkadir Güler 
 08.06.2010 16:40
Cevap :
Sevgili Güler, Şevket Apalak hem Çele'nin hem de Meltem'in yazarlarından olmuştu. O yıllarda daha yoğun biçimde yazıyordu. Edebiyat dünyasında oldukça bilinen, ilgi gören şairler arasındaydı. Ancak mesleki çalışmaları, görevinde yaptığı aşamalar ürün yayınlamasını, dergilerde görünmesini biraz engelledi. Son yıllarda Ünlem'de, Akatalpa'da, Altıkırkbeş dergisinde bir kaç şiri çıktıysa da sürekli yazmadı. Oysa şiirden hiç bir zaman kopmadı. Bu yıl sonunda Anayasa Mahkemesi'nden emekli oluyor. Umarım emekli olduktan sonra yine yoğunlukla yazacak, dergilerde görünecek, yeni kitaplar da yayımlayacak. Sevdiğim bir şair, dost, insan Apalak. Eskimeyen, yıpranmayan bir dostluğu sürdürmenin sevincini yaşıyorum. Bir gün tanışmanı da isterim. Eski bir dost olarak bu yazımı paylaşmandan da mutluluk duydum elbette. Şiirin bol olsun.Sevgiyle.  09.06.2010 19:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 178
Toplam yorum
: 278
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1439
Kayıt tarihi
: 01.06.08
 
 

1946 yılında Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde doğdum. İlkokulu aynı ilçede, ortaokulu Ceyhan’da, li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster