Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
2449
 

Anayasa’ya göre kıyı ve denizler halkındır

Anayasa’ya göre kıyı ve denizler halkındır
 

Anayasa’ya göre kıyı ve denizler halkındır


Anayasa’ya göre kıyı ve denizler halkın. Peki yüzlerce lira verip girilen plajlar bu kanuna uyuyor mu? Hayır ve vatandaşta haklarını bilmediği için ödüyor parasını, kullanıyor denizini. Bir kaç vatandaş Anayasa’yı güvenlik görevlilerine vererek ACAPULCO'nun plajına ücretsiz giriyorlar. Araştırdıkça, okudukça, sorguladıkça düşünce yeteneği gelişir, bilgi artar. Aslında bu olay ferdi olarak değil, sivil insiyatif olarak başlamış ve geçmişte bir çok kez polise yansıyan olaylar olmuş. Avukatlar Anayasa Mahkemesine dava açmışlar; plajlar halkındır para alınamaz diye ve davayı kazanmışlar. Acapulco hotel Kıbrıs'ın beş yıldızlı otellerinden birisi. Güvenlik görevlilerinin karşı koymama nedeni de bu. Yani plajlar halkın, otel tarafından kullanılan yerler de dahil buna. Sadece ANAYASA da değil, KIYI KANUNU'na göre de denizin yüz metre yakınına kadar hiç bir mesken, bina, her hangi bir şey inşaa ve tesis edilemez. Aynı yasa Türkiye'de de var. Ama girmeye kalkarsan itiraz ederler. Giremezsin burası otelin! İtiraz edip jandarma/polis (hangisinin yetki alanında ise) çağırarak otel veya para talep edenler vs. hakkında tutanak tutturabilirsiniz. Geri adım atacaklardır. Çünkü biliyorlar ki, böyle bir hakları yok ve eğer haklarında şikayet olursa çalıştırma lisansları bile iptal edilebilir. Kimsenin itiraz hakkı yok kıyı sahiller vatandaşındır.
 
Haklı bir eylem tabii ki. Ama o kadar absürd kişiler geliyor ki herkesi rahatsız ediyorlar özellikle turistleri. Herkes girebilmeli ama güvenlik önlemleri arttırılarak. Çöp, mangal, taciz vs. kurallara uymayanlara yasak ve ceza getirilmeli. Haklarımızı özgürce alıp kullanacağız diye de kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı olmadığının farkına varılması sağlanmalı. Yoksa her şey gibi bunu da largelaştırır insanımız. Para içerikli kurallar/cezalar olmalı yoksa hiç kimse uymaz.
 
Günümüzde yetki çıkar sağlamak için kullanılıyor. Oysa yetki adaleti sağlamak, doğruluğu yaymak, yardımlaşmayı öğretmek, ahlaklı ve bilgili insan yetiştirmek için kullanılır. Yetkili biri iseniz insanların yol haritasını çizebilme insiyatifine sahip olmanız gerekir. Çizdiğiniz yol da önemli olan sizi hedefinize ulaştırmasıdır. Hacı Bektaş Veli, Her ne arar isen kendinde ara demiş. Ne kadar da doğru söylemiş. Paranın kontrolünü elinde tutanlar olduğu sürece, halkın gerçekçi düşünce ve davranışları kısıtlanmış olacaktır. İnsan kendi çabası kadardır. Ne kadar çaba o kadar kazanç, ne kadar mücadele o kadar mükahafat. Mücadele etmediğin hiç bir zafer senin değildir.
 
HÜLYA ÇAKICI 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hülya Hanım, Kıyılar herkesin ama ne hikmetse son söz yetkililerindir. Van şehrinde, Van'ın nadide ilçesi Edremit'te kıyılar Karayolları başta olmak üzere kuruluşlar ya da kuruluşların desteğindekiler tarafından parsellenmiştir. Bu güzelim şehrimizdeki yazlıkların olduğu kesimlerde var mı bilmiyorum ama genel alanlarda bayanların denize girebilecekleri bir plaj yoktur. En geniş ve elverişli kıyı şeridi kendimi bildim bileli Karayolları'na aittir. Yetkililerin işitip gereğini yapmaları temennisiyle, siz kıymetli yazarımızı bu çalışmanız için kutluyorum. Esenlik dileklerimle,

Şahbettin Uluat 
 13.08.2016 14:07
Cevap :
Haklısınız Şerafettin bey, tatil şehirlerinde de boyle bir imkân yok. Olan imkanlar da otelleri içeriyor maleseff. Saygılar, selamlar.   13.08.2016 21:49
 

Hülya hanım çok önemli bir konu aslında, sahili parsellemiş bir dizi işadamsı zorbalar, siteler ve onların yönetimleri halkın yasal hakkı olduğu halde denize girilmesine izin vermiyorlar, (ya adam bir şezlong için 50 tl istiyor resmen haraç) hatırladığım kadarı bu yaz bir grup body tipli genç Antalyada bir otelin sahiline zorla girdi. (Güvenlik yalnızdı ve gençler bodycı idi) Salıpazarı işletmesini alan doğuş grup dev ihata perdelerinin üstüne deniz senin sahil senin sloganını yazmış komedi gibi, demokrasi yönetimden, Ülke kaynaklarından talep etmenin sesli ve alanlara çıkılması halidir aslında. Sözde değil özde demokrasiye sahip olan bir millet olursa, sahillerde yasal hakkımız olduğu halde bizim olur belki, bu yurttaşlık bilinci ile ilgili, yasal haklarını bilmek ve savunmak yönetenlerinde yasaları uygulamasından geçer, olur mu olur bence ama utopiadan daha zor, teşekkürler, selamlar.

Nizamettin BİBER 
 11.08.2016 22:12
Cevap :
Haklısınız Nizamettin bey. Saygılar, selamlar.  12.08.2016 10:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 820
Toplam yorum
: 259
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 547
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster