Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '12

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
226
 

Andante 10 Yaşında

Andante 10 Yaşında
 

Klasik müzik yayıncılığı denildiğinde ilk akla gelen dergi, Andante.

2002 Yılında, değerli keman sanatçımız Cihat Aşkın’ı kapak yaparak yayın hayatına başlayan Andante, neredeyse(Tanrı korusun) iktidarla yaşıt!

Andante ilk sayısıyla birlikte, Serhan Bali şefliğinde; Server Acim, Alp Altıner, Emre Aracı, Üner Birkan, Aydın Büke, Evin İlyasoğlu, Mehmet Okonşar ve Ahmet Say’la yola çıkmıştı…

Şimdi, Serhan Bali’nin koordinatörlüğü, Ahu Ünalp’in kaptanlığında; Ersin Antep, Serhan Bali, Can Denizci, Feyzi Erçin, Diğdem Gezek, Selen Yılmaz, Şefik Kahramankaptan ile yayın hayatını sürdürmekte.

Andante, klasik müzik ödülleri dağıtıyor!..

Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde Andante adına konserler adanıyor!..

Andante ICMA(Avrupa kıtasının önemli klasik müzik dergileri ve radyo istasyonlarının bir araya gelerek oluşturdukları birlik) üyesi…

Ve Andante Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri Jürisi’nin 14. Üyesi oldu.

10 Yılda azımsanmayacak mesafe kat edilmiş. Üstelik, dergi yayıncılığının çok zor olduğu ülkemizde!

Farklı periyotlarda iki de ek veriyor dergimiz;  iki ayda bir Opera Bale Gazetesi ve aylık ek, Kayıt Masası. Birinci, adından anlaşılacağı üzere ülkemizdeki opera-bale etkinliklerini konu ediniyor, diğeri ise, klasik müzik dünyasından haber ve eleştiriler yayınlıyor.

10. Yaş sevincini 73. Sayıda duyuruyor Andante. 

2009 yılı sonlarına kadar iki ayda bir çıkan dergi, daha sonra aylık olarak yayınlanmaya başladı. İçerik te zenginleşti bu arada.

Bazılarını sıralamak gerekirse:

Şefik Kahramankaptan her sayıda soruyor; “Gençlerden haberiniz var mı?

Ela Oktay, ‘Ne dinliyorlar’ ve ‘Benim Koleksiyonum’

Tufan Türenç, ‘Konser Sahnelerinden’

Aydın Büke, ‘Notalar ve Sözcükler’

Ayşe Öktem, ‘Akademi’…

Buğra Gültek, ‘Piyano Kliniği’

Emre Aracı, ‘Kayıp Seslerin İzinde’

Ve Ersin Antep’in ‘Defter’i.

Ülkemizde yayıncılığın her çeşidi zorlaştı artık. Ama dergicilik, en zor olanlarından. Bu nedenle okur desteğine gereksinim duyarlar. Andante’ye de şimdiye kadar olduğu gibi yine okuru sahip çıkacaktır.

Üstelik abonelik, sanal ortamda da gerçekleştirilebilmektekdir.

Her geçen gün kendisini yenileyen Andante’nin 10. Yaşını kutlarken, çoook uzun yayın hayatı dilerim. Kaptan köşküne geçtiğimiz aylarda oturan Ahu Ünalp’e de, kutlayarak başarılar dilerim.

 

http://andante.com.tr/

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABALAR...Sevgili HÜSEYİN beyciğim :-)) Ne demişler..? " MÜZİK RUHUN GIDASIDIR.." denince elbetde sizin bu " Andante 10 Yaşında " klasik müzik ödülleri yazınızı tanıtmak, bir noktada herhalde benimde görevim diye düşündüm bir anda :-))) Sevgiler ve selamlar ANTALYA'ya :-))

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 25.10.2012 0:43
Cevap :
Merhaba Necip bey. İlginiz için çok teşekkür ederim. Klasik müzik denilince biraz öksüz hissederiz kendimizi ama, sayenizde biraz daha güçlü gibi hissettim kendimi. Sağolun, bir kez daha teşekkür ederim. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun  26.10.2012 16:42
 

Merhabalar Hüseyin Bey, çok sevmeme karşın ne yazık ki ilgilenecek zamanım olmadı klasik müzikle ve bilip anlamadan da yorum yazmak gibi bir densizlik yapmak istemedim açıkcası. Yorumlarda çekimser kaldığım ondandır. Yoksa her yazınızı büyük bir keyifle okuyorum. Gönül emeklerinize sağlık. Mutlu bayramlar ve sevgiler. :)))))

Ay Şen 
 24.10.2012 22:21
Cevap :
Teşekkür ederim Ayşen hanım. Aslında klasik müzik alanında İzmir en şanslı illerimizden birisi. Hem salon hem de sanat kurumu olarak. Gönül isterki bu şanstan yararlanasınız. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun  24.10.2012 22:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1078
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster