Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '17

 
Kategori
Telekom / Mobil
Okunma Sayısı
156
 

Android Oreo'yla Gelen Yeni Özellikler

Android Oreo'yla Gelen Yeni Özellikler
 

Google yaptığı tanıtımla Android Oreo'yu duyururken güncellemelerin de yakında geleceğini söylemiş, ancak tam bir tarih vermemişti.

Bu belirsizlik, bazı kullanıcıların güncellemeyi almasıyla ortadan kalktı.

Android Authority, bazı takım üyelerinin Android 8 güncellemesini almaya başladıklarını söylüyor. Site, sayısı az da olsa bazı üyelerinin yükleme sırasında sorun yaşadığını da belirtiyor.

Güncelleme ilk bakışta geliştirici önizleme sürümlerinden çok farklı görünmüyor ancak derinlerdeki farklar, yapacağımız incelemelerle ortaya çıkacak. Dağıtım şimdilik sadece Pixel ve Nexus'lara yapılıyor.

OTA güncellemesinin Google marka cihazınıza gelmesini beklemek istemiyorsanız, fabrika imajını da indirebilirsiniz.

"Ticari" fabrika imaj dosyaları sayfaları Android Nougat'ta kalsa da, Android'in geliştirici sayfasındaki imaj dosyaları, final sürüme yükseltilmiş görünüyor.

Dolayısıyla bunlar muhtemelen gerçekten final sürüme ait dosyalar.

Picture in Picture (PiP) Modu Android 8 Oreo ile gelen yenilikler ise şöyle: iPad'de ve bazı üçüncü parti launcher'larda zaten bulunan bu işlev, destekleyen uygulamaların bir başka uygulamanın üzerinde görünebilmesine izin veriyor. Büyük bir yenilik olmasa da, özellikle YouTube gibi uygulamalarda ekranı bölmeye göre daha rahat bir deneyim sunacağı açık.

Daha hızlı açılış Açılış sürelerinin genellikle donanımla ilgili olduğu düşünülse de Google, Android Oreo'nun açılış süresinde ve uygulamaların hızında optimizasyonlar yaptığını söylüyor.

Kısıtlı Arka Plan Etkinlikleri Bu pil tasarrufu işlevi, arka planda çalışan uygulamaların önem seviyesini düşürüyor. Yani pilinizin Android Nougat'a kıyasla daha uzun dayanmasını bekleyebilirsiniz.

Uyarlamalı Simgeler Google, uygulamalar arasındaki görsel stili tutarlı hale getirmek için kurallarını biraz daha sıkılaştırdı. Yeni uygulama simgeleri, etkileşime göre hareket edebilecek

Güçlü Ses Performansı Android O, LDAC ve Sony'nin yüksek kaliteli Bluetooth ses codec'ini destekliyor. Geliştirici seçeneklerinde sesle ilgili birçok ince ayar yapabildiğimizi zaten görüyoruz ve gelecekte daha çok ayarın sunulmasını da bekleyebiliriz.

Android Oreo ile birlikte Google, şekerleme şeklindeki yüz simgelerini sonunda terk ediyor ve yerine daha yuvarlak yeni simgeleri koyuyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 103
Kayıt tarihi
: 21.08.17
 
 

Konya'da yaşıyorum. Öğrenciyim. İnternet ve sosyal medya hakkında kendimi geliştirmekteyim. Sürek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster