Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

27 Şubat '13

 
Kategori
Yazılım
Okunma Sayısı
5776
 

Android yazılım geliştirme

Android yazılım geliştirme
 

Android Uygulaması Yazmak


Android Uygulama Geliştirme Programı ile Android uygulaması yazmak ya da Android Yazılım Geliştirmek oldukça kolay bir hale gelmiş durumda. Blog Milliyetteki bir önceki yazımda Android Uygulama Geliştirme ve Para Kazanmak hakkında bilgiler vermiştim. Yazıyı okuyanlardan bu konu hakkında pek çok soru aldım. Bu nedenle hem bu soruları yanıtlamak hem de yeni bilgiler vermek amacı ile ilk yazının devamı niteliğindeki ikinci yazımı yazmaya karar verdim.

Öncelikli olarak şunu belirtmek istiyorum. Android için uygulama hazırlamak Apple için uygulama hazırlamaktan daha kolay en azından şu an için daha kolay. Apple markette yılların getirmiş olduğu çok ciddi bir rekabet ortamı var. Büyük firmalar oradaki yerlerini çoktan aldılar. Andoid markette de bu rekabet  her gün artıyor. Ancak ikisi arasında çok ciddi bir prosedür farkı var. Bildiğiniz gibi Google Android Inc'yi satın aldı ve Android Uygulama Yazmak için açık kaynak kodlu bir yazılı geliştirdi. Dolayısı ile Eclipse adı verilen SDK ile herkes tasarladığı uygulamayı yazmak için gerekli altyapıya sahip oldu. 
 
Bu aşamadan sonra akla gelen ilk soru şu (Bana sıkça sorulan sorulardan birisi de bu)
 
Eclipse Ücretli mi?
 
Aslında bu soruyu şu şekilde sormak lazım. Apple Market ile Android Market arasındaki farklılıklar nelerdir? Herşeyden önce Apple'da uygulama geliştirmek için geliştirici lisansı olarka her yıl $97 ödenmesi gerekiyor. Android için böyle bir ödeme yok. Tamamen ücretsiz. Evet Eclipse ücretsiz. Google'ın güzel bir stratejisi daha burada ortaya çıkıyor. Marketi genişletmek için ücretsiz uygulama geliştirme arayüzü mevcut. Dolayısı ile bu pazarı daha çekici bir hale getiriyor.
 
Android Uygulama Nasıl Yayınlanıyor?
 
Lisans, Onay, Telif Hakları vb. gibi konular Apple Store için oldukça uzun bir süreç alıyor. Bunlardan anlamayan insanlar için oldukça uzun bir süreç. Android Uygulama Geliştirmek için bunların hiçbiriyle uğraşmanıza gerek kalmıyor. Kolaylıkla indirip uygulamaya başlayacağınız bir  uygulama geliştirme yazılımı ile kendi uygulamanızı geliştirebilir ve kısa bir süre içinde markette yerini almasını sağlayabilirsiniz. Açık kaynak kodu sayesinde Android uygulama geliştirmek çok daha rahat.
 
Neden Android için uygulama yazmalıyım?
 
Az önce bahsettiğim sebepler dışında şu anda pazarda satılan akıllı telefonların %64'ü Android işletim sistemi kullanıyor. Yine yapılan araştırmalar 3000'nin üzerinde farklı cihazın Android işletim sistem kullandığını göstermiştir. Bu sayı Apple'da sadece 5-6. Hem pazar rekabeti düşük hem de kullanıcı sayısı ve indirilen uygulama sayısı daha fazla
 
Android Uygulama Pazar Hacmi Ne Kadar?
 
Android Uygulama Geliştiricileri geçen yıl $125.000.000 kar elde ettiler. Sanırım bu tek rakam bile oldukça fazla şey söylüyor. Aynı rakam Apple için $90.000.000'dan az. Sonradan gelişen bir pazar ve öne geçti bile.
 
App Dev Empire Nedir?
 
App Dev Empire, Android Uygulama derslerini içeren bir programdır. Bu program sayesinden hiç bir proram bilgisine ihiyaç duymadan anlatılanları adım adım uygulayarak Android Yazılım Geliştirme mümkün. Açık kaynak kodlu Android Uygulama Geliştirme programını nasıl indireceğinizi, nasıl kuracağınızı ve ilk oyun uygulamanızı nasıl yapacağınızı adım adım anlatan bir program. Bu yazılım hakkında ingilizce bilgiyi App Dev Empire Review yazısından takip edebilirsiniz. 
 
Bu konu hakkında başka sorularınız olursa yine yanıtlamaya çalışırım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 8846
Kayıt tarihi
: 28.05.12
 
 

Trakya Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Mezunuyum. Teknikerlik yapıyorum. Aynı zamanda e-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster