Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '06

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
2720
 

Aneme bayram mektubu

Canım anama

Sana hiç mektup yazmadım, yazamadım. Bilemiyorum nedendir, içimden bu gün yazmak, sana içimi dökmek istedim. Bayram günleri içimi hep hüzün kaplar, oturup ağlamak isterim, ağladıkça açılacağımı, rahatlayacağımı düşünürüm.

Oysa demez miyiz “bütün günlerin bayram gibi güzel ve neşeli olsun “peki neden beni böyle hüzün kaplar?

Canım Anam; belleğimde hep Çocukken bir bayramda bana aldığınız” Gısslavet” lastikler ve onlarla birlikte sabaha kadar uyuduğum aklımda kalmış, ne güzeldi o zamanın BAYRAM’ları sevincimiz, heyecanımız dostluğumuz bile İNSANCAYDI.

Ne oldu bize Anacığım, artık eskisi gibi gülemiyor, eskisi gibi sevemiyor daha da önemlisi eskisi gibi olamıyoruz. İnsanlığımızı, dostluğumuzu hatta sevgimizi yitirdik.

Belki Hz.İbrahim Oğlu İsmail’i kurban edilmesinden kurtulmanın bayramını yapıyordu. Ya günümüzde ,evet günümüzde ;.....!

Dönüp İRAK’a bakıyoruz orada Çocuklar öldürülüyor, insanlar boğazlanıyor bunlar Demokrasi ve Özgürlük Kurbanları mı?

Ülkemde güpegündüz insanlar birilerinin bir şeylerini alıp kaçıyor, vermeyenleri yerlerde sürüklüyor(Kap-Kaç), bir başkaları onları sadece seyrediyor nedir bunlar acaba AÇLIK Kurbanları mı?

Her türlü namussuzluğun ortalıkta kol gezdiği ülkemde gün geçmiyor ki birileri her hangi bir nedenle ya karısını ya kızını ya da kız kardeşini herkesin gözü önünde ya öldürüyor ya bıçaklıyor, doğu ve güney doğuda TÖRE cinayetleri gün geçmiyor ki bir kızımızın canını almasın bütün bunlar da NAMUS kurbanları. Mı?

Dün düşüncelerinden dolayı Öldürülen Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok...vb ne için kurban seçilmişlerdi, DEMOKRASİ kurbanları mıydılar?

Bugün üniversite hocaları ve eşleri kendilerini peygamber ilan edip cahil insanlarımızın inançlarını kişisel çıkarlarına kullanabilmektedirler bunlar da İNANÇ kurbanları mı?

Özel sektörü geliştireceğiz diye ; Milli Eğitime yatırım yapılmayıp, hatta herkes eğitime katkı sağlasın adıyla bir anlamda eğitimi parası olan okur, olmayan ne hali varsa görsün haline getirilmesi, ve yine sağlığa yatırım yapmayıp insanlarımızı özel sektöre yönlendirenler, parası olan yaşar yada paran kadar sağlık hizmeti al demeye getirildi bunun sonucunda parası olmadığı için Ölümü bekleyenler de ;PARANIN Kurbanları mı?

Daha nice kurbanlar belki tarihin derinliklerinden gelen bir şeylerden kurtulmak ve daha yücelere bir şeyler sunma geleneği dinsel motif taşır halde bile insanımızı sevindirsin isterim ve dilerim.

Canım Anam biz toplum olarak yaşamımız boyunca hep bir şeyler kurban etmişiz ve bu kurban ettiğimiz şeylerin dönüp bir de BAYRAMINI yapmışız.

Düşünebiliyor musun ;elbette Hz. İbrahim Oğlu İsmail’i kesmekten kurtardığı için BAYRAM edecekti, ya kesilen milyonlarca Hayvanın da birilerini sevindiriyor olması gerekmez mi ? Örneğin Uzak Asya Deprem ve Tsunnamisinde felaket zedelerin ciddi desteğe ihtiyaçları vardı, Afrika’da milyonlarca insan açlıkla mücadele ederken veya Filistin halkı yaşadığı zulüm yetmezmişçesine uygulanan ambargoyla inim –inim inlerken niçin kesilecek bütün KURBANILAR (Belki Bütün Müslüman Ülkelerinin kurbanları) topluca bu bölgelere gönderilmesin ya da paraları buralara gönderilmesin ,amma kimse bunu yapmadı-yapmayacaklar da, o halde insanlığın amacı birilerini sevindirmekten çok bir yerlere bir şeyler sunmak mı ?

Bayramda seni üzmek ya da hüzünlendirmek istemezdim sadece dertlerimi içime biriktirdiklerimi seninle paylaşmak istedim yinede seni ve senin kişiliğinde bütün ANALARIN bayramını kutlarım, ellerinden öperim anacığım...!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 49
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1299
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Düşünmeyi ve yazmayı çok severim. Yaşama ilişkin çelişkileri görmekte ısrarlıyımdır. Muhalif olmaya ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster