Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '12

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
445
 

Angajman kurallarımı değiştiriyorum

Angajman kurallarımı değiştiriyorum
 

Nur topu gibi bir kelimemiz oldu…”angajman”. Tüm kamuoyuna, medyaya ve bilakis sosyal medyaya hayırlı olsun. Güle güle, iyi günlerde kullansınlar.

Bugün herkes “angajman kuralları” ne demek öğrendi. Angajman en Türkçe tabiriyle “bağlantı” demek. Suriye ile angajman kurallarımız değişti. Suriye sınırından bizim sınırımıza doğru kuş uçsa vurulacak. Yani Suriye ile bağlantı kurallarımızı sertleştiriyoruz.

Hoşuma gitti bu angajman lafı. Ben de radikal bir karar aldım…sinirimi zıplatanlara, gündemimi alt üst edenlere, gidişatımı provake edenlere, arıza tiplere karşı “angajman kurallarımı” değiştiriyorum.

Uysal koyun olmanın bir işe yaramadığını epeydir anlamış bulunmaktaydım lakin harekete geçmekte kararsızdım. Suriye’ye karşı koskoca devletin angajman kuralları değişir de benim bir birey olarak angajman kurallarım neden değişmesin?

Hey aşağıdakiler size sesleniyorum, ses tonum gayet sert… “yumuşak başlı isem sanmayın ki uysal koyunum, kesilir belki ama çekmeye gelmez boynum”.

Angajman Kuralım -1- Kader arkadaşım KOPUK’a her sabah kan kusturan iki tane karaktersiz kanişin annesi, yarından itibaren kanişlerini, ısrarla, KOPUK’un sokakta olduğu sırada gezdirmeye çıkartırsan, o provakatör kanişlerini değil seni pişman edeceğim, bilmiş ol. Senin kanişlerin gelmeden bu sokakta huzur vardı, benim efendi efendi özgürce dolaşan KOPUK’umun suçu ne? Birinin adı Mutlu, diğerin adı Kutlu imiş…köpeklere konulacak isim mi bunlar allah aşkına! Anladın di mi? Kanişlerine sahip çok yoksa…

Angajman Kuralım -2- Alt kat çapraz daire sahibi, iletişim özürlü vatandaş, bir daha çöp poşetini geceden kapının önüne koyarsan, sabah kapını açtığında kapının önünde ortalara saçılmış çöplerle dolu bir güne uyanacaksın, demedi deme. Kedi değil kedi, ben saçacağım kapının önüne o çöpleri. Enfes karpuz kabukları ile günü karşılarsın artık.

Angajman Kuralım-3- Sokağın köşesindeki kırtasiyeci, dükkanın önünü maşallah sokağa kadar yazı tahtaları, bilumum okul çantaları, ıvır zıvır malzemelerle doldurup, yürüme yolumu tıkadığın için sana tilt oluyorum haberin olsun. Cıncıklı tezgahların her an bir “ay pardon” uygulamasına kurban gidebilir. Şimdiden söyleyeyim de okullar açılınca ona göre önlemini al.

Angajman Kuralım-4- şu anda televizyon tartışma programında moderatör, “bilmem ne kavramının kavramsallaştırılması” diye bir cümle kurdu. Seni zapladım, yuh olsun sana moderatör, bir daha seni izlersem iki olsun.

Bugünlük değişen angajman kurallarım bu kadar, yarın ola hayrola.ufak not: bu nemli sıcaklara da fena takığım, kafa gidip gidip geliyor :-)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın BERRAN Hanım, “angajman” ı spontan doğumun evrelerinde kullanırız. “baş angajman olmadı, daha mobil “ deriz…. Takibinde “angajman tamamlandı, doğuma hazırlığa başlayın.” denir. Bağlantı ,yerleştirme – derken “ o kanala giren geri dönemez “ dedik.. ( 2 doktor arkadaşımla birlikte kelimeyi iyice irdeledik de :)) _____ Ayrıca; Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğünde; angajman Fr. engagement Bağlılık: § "Benim, yazar olarak, bağlılığım (o ünlü deyimle angajman´ım) bu sorunlara oldu." -Ferit Edgü, Tüm Ders Notları Deneme, 36; § "Angajman tarafımdan imzalandı." -Selim İleri, Saz Caz Düğün Varyete, 121._____Sevgiler, selamlar...

Nil ALAZ 
 29.06.2012 17:07
Cevap :
Yeniden yorumunuz için teşekkür...olay bir şekilde "bağlantı" ya çıkıyor:)) sevgiler...  30.06.2012 20:21
 

Mehmet Akif Ersoy'un ''Zulmü Alkışlayamam'' şiiri en sevdiğim şiirler arasındadır. Sözleriyle bir çırpıda her şeyi özetlemişsiniz. Her gün hayatımıza bir bir bazı sözcükler giriyor ve gün geliyor biz çok kullanmış oluyoruz. Ben de angajman kuarllarımı bir gözden geçireceğim. Ellerinize sağlık. Önerilerime aldım izninizle...Sevgiler

Sündüs Akkaya 
 28.06.2012 20:03
Cevap :
aslında "angajman kuralları" bahane oldu, gündemi mizahi açıdan kendime uyarladım:)zira gündem çok ağır, her gün daha da ağırlaşıyor ve ancak bu şekilde espritüel yaklaşmılarla etkilerini hafifletmek insana iyi geliyor..teşekkür ediyorum, sevgiler  28.06.2012 23:40
 

Okudum da, ben de bunalmışım bazı durumlardan yahu...En iyisi ben de biraz angajman kuralı koyayım(!)...Takan olacağını sanmam ya.. :)))

fatma iyibilgin 
 28.06.2012 19:53
Cevap :
Taktırırız! :)) sen koy angajman kuralını ben elimi masaya vururum , hani yani senin elin ağrıyor diye, ben kendi elimi kolumu feda edebilirim:))imece usulü angajman kuralları da belirleyebiliriz, ortak bir konsensus yaratabiliriz:) hiiççç çekinme ben yanındayım..."anarko beran" :))...sevgiler sevgiler sevgiler   28.06.2012 20:26
 

:))).. ben değil be yaa...aaa.. Kırtasiyeci,kırtasiyeciii...Hem elçiye zevval mi olur- muş...zevvat mıydı len yoksa...''ince uçlar acıyı uzatır'' diyor Kırtasiyeci,eydür eydür hoştur...velev ki yani...eyvallah...

nedim üstün 
 28.06.2012 15:57
Cevap :
zeval,zevattan mı gelir ki?:)))   28.06.2012 17:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2272
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster