Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
2914
 

Angola Hükümeti İslam dinini yasakladı !

Angola Hükümeti İslam dinini yasakladı !
 

Angola'da yıkılan bir cami


TV ve medya haberlerine göre Afrika devletlerinden Angola Cumhuriyeti, 25 Kasım 2013 itibarile ülkede İslam dinini “yasadışı” ilan ederek yasakladı. İslam’ı bir din değil bir tapınma şekli olduğunu belirten Angola hükümeti, İslam’la bağlantılı veya ilgili olan her şeyin yasaklanacağını da duyurdu.  

İlk olarak 3 Ekim 2013te Luanda kentinde bazı camilerin minareleri yıkıldı. Yapılan açıklamada tüm camilerin yıkılacağı, radikal Müslümanlara hoşgörü gösterilmeyeceği ve İslam’ın yasal bir din olarak kabul edilmeyeceği bildirildi.  19 Kasım günü ise Kültür Bakanı Roza Cruze Silvia Adalet ve İnsan Hakları Bakanlığı tarafından İslamiyet’in yasal olarak kabul edilmediğini ve camilerin kapatılması gerektiğini ifade etti. Bu arada Luanda kentindeki iki camiye de belediye tarafından kapatılması için uyarı gönderildi.

20 milyon nüfuslu Angola’nın %95’i Protestan Hristiyan, %3ü Müslümanlardan oluşuyor. Bu bağlamda, Angola'nın diğer ülkelere  örnek olması kaçınılmazdır. Zira İslami terör, hoşgörüsüzlük ve çağdışı uygulamalarıyla tüm dünyanın en korkulan dini haline getirilmiş İslam’ın başka ülkelerce de yasaklanmasını bekleyebiliriz. Öte yandan özellikle hoparlörden ezan okunmasının çevresel ses kirlenmesine yol açtığı gerekçesiyle de bir çok ülkede ezan okunmasına yasal olarak izin verilmeyebilir.

Doğrusu Angola’nın bu tavrı beni pek şaşırtmadı. Su testisi su yolunda kırılır. İslam ister “ılımlı”, ister “ılımsız” siyasallaşmaya devam ettikçe büyük bir güç haline dönüşmesini sürdürebilir. Ama sanırım gönüllerde ve yüreklerde ölmesini engellemek için yapacak fazla bir şey kalmamıştır. Bu durumdan Müslümanların bir ders çıkaracağını sanmıyorum. Bu girişimi İslam düşmanlığı, fitne ve fesat girişimi olarak yorumlayacak ve bildikleri yolda gitmeyi sürdüreceklerdir. Daha büyük çatışma ve kargaşaları önlemek için Birleşmiş Milletler nezdine çözüm ve uzlaşma yolları aranması gerektiği kanısındayım.

Azer Hasret bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Erol bey bu tip adamlarla bilimsel ve akademik yöntemlerle konuşulabilir mi?Adamda ki zihniyete bakar mısınız?Laikler(bunlar daha çok laikçi der)Angola'ya gidecekmiş islam yasaklandı diye.Bu bir de eğitimci olanı.Eğitimi kimlere emanet etmişiz!!!

Bekir Kayik 
 02.12.2013 17:25
 

Bekir bey yorumunuza teşekkürler. Ancak, ne kadar kızarsak kızalım bilimsel ve akademik eleştiri yapalım, lütfen duygusallıktan kaçınalım. Eleştiri kişisel ve rencide edici düzleme inerse TBMM’deki milletvekillerinden (!) bir farkımız kalmaz ve işin içinden çıkamayız. Esenlikler.

Erol İrdelmen 
 01.12.2013 9:51
 

''....bizim laikler Angola'ya göçe hazırlanır''mış.Şu kafaya bakar mısınız?bu takkeli Ali'ye göre laik olmak hristiyan olmakla özdeş.kasketli yobaz bir de Müslüman olarak geçinirsin;yazık sana!!!Erol Bey böylesi belden aşağı yorumlara ve yorumculara yer vermeyiniz lütfen...

Bekir Kayik 
 30.11.2013 1:04
Cevap :
Bekir bey yorumunuza teşekkürler. Ancak, ne kadar kızarsak kızalım bilimsel ve akademik eleştiri yapalım, lütfen duygusallıktan kaçınalım. Eleştiri kişisel ve rencide edici düzleme inerse TBMM’deki milletvekillerinden (!) bir farkımız kalmaz ve işin içinden çıkamayız. Esenlikler.  01.12.2013 9:50
 

Yorumunuza teşekkürler Ali bey. İslam’ın siyasallaştırılması olgusunun bir Pentagon projesi olduğunu artık bilmeyen kalmadı. Bu nedenle emperyalizmin sonunu getiremez. Zira, ona hizmet eder bir konuma getirilmiştir. Fakat görünen o ki ABD bu eski projeden vazgeçiyor ve artık hizmetin sonlandırılması zamanı gelmiştir. Yeni uygulamaya konan “Angola Projesi” sanırım bir başlangıç, bir prototip olacak.

Erol İrdelmen 
 28.11.2013 6:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 129
Toplam yorum
: 179
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1756
Kayıt tarihi
: 27.07.06
 
 

1968 yılından bu yana dinler tarihi, mitoloji, sosyoloji, antropoloji, dinbilim, teozofi, metafiz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster