Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
2717
 

Angut gibi sev beni!

Angut gibi sev beni!
 

Birisi bize boş gözlerle ve manasız bir şekilde baksa, hemen lafı yapıştırır, ‘Angut gibi bakmasana’ deriz. Ya da anlattığımızı anlamayan birine ‘Angut musun?’ diye yüklendiğimiz çok olmuştur. Ancak Angut, ‘kaba saba, ahmak’ anlamındaki mecaz değeri, hiç de hak etmeyen bir canlıdır.

Merak ettiğiniz üzere bu yazıyı okumaya devam ederseniz, aslında Angut’un çok ilginç bir canlı olduğunu göreceksiniz.

Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde Angut, ördekgillerden, tüyleri kiremit renginde ve evcilleştirilebilen bir yaban kuşu olarak tanımlanmıştır.

Göl, bataklık ve akarsularda yaşayan ve yaklaşık 10 yıl ömrü olan Angut kuşları, eşleri öldükten sonra kendileri de ölene kadar başka bir kuş ile çiftleşmeden yaşarlar. Ölen eşlerinin başında bekleyerek yas tutar ve hatta bu yas tutma durumunu ömür boyu devam ettirirler. Eşe sadakat, bu nadir canlıların en belirgin özelliğidir.

Şimdi gel de şaşma!

Bir yanda tek eşli Angut; bir yanda da bir eş ve bilmem kaç metresle yaşayan insanlar!

Bir yanda eşini kaybetmesine rağmen ömrünün sonuna kadar ona sadık kalan ve ardından yas tutan Angut; bir yanda da evde eşine sadakat nutukları atıp, aşk şarkıları söyleyen, ama ardından da gördüğü her çekici yaratığın peşinden koşan insanlar!

Bir yanda sadakat timsali Angut; bir yanda da yanındaki eşine bile saygı göstermeyecek ölçüde kendini kaybetmiş insanlar!

Şimdi soruyorum sizlere; günümüzde sadakatsizliğin değil de sadakatin mecaz anlamı ile angutluk olarak algılandığını görüp de şaşmamak mümkün mü?

Bütün bunların ardından kendi adıma diyorum ki; ‘insan, değer verdiği her insanı, her canlıyı ve hatta her varlığı tıpkı Angut gibi sevebilmeli ve ona tıpkı Angut gibi bakabilmelidir.’

Günün yorum-u: Sadakat kelimesinin anlamını bilmeyenlere, Angut kuşunun yaşamını araştırmayı öneri-yorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne yapalım, ikinci kez okudum; yazacağım mecburen.:) "Angut" gibi biriyle evlenmek istiyorum diyeceğim, beni tanıyıp ta bu yorumu okuyanlar, oğlumun babasına haksızlık edecek. Şöyle diyeyim; mavilerimde birlikte uçabileceğim "adam gibi bir adam istiyorum". Sevgiler, maviyle.

derinmavi.. 
 17.12.2007 22:22
Cevap :
Dualarıma bir mavi pencere açtım. Hep adın geçiyor. Umarım "o" çıkar karşına. Sevgiler.  19.12.2007 0:12
 

Ben Angut'un bir kuş olduğunu bilmiyordum. Gençlik yıllarımızda kullanırdık bol bol, bu sözü. Özellikle "ceviz kırmak" isteyip de bunu bir türlü başaramayan arkadaşlarımız için söylerdik. Meğerse onlar Angutmuş gerçekten. Bakın şu talihin işine.Selamlar, saygılar:))

Ümit Culduz  
 10.10.2007 22:08
Cevap :
Keşke angutlar çoğalsa diyesim geliyor ama günümüzün metropol şehirlerinde hele de hemcinslerimiz için pek de kolay değil bu. görünen o ki zaman pek bir şeyi değiştirmemiş. Angutlar sizin gençlik yıllarınızda da azdı, şimdi de az:) Selamlar...  10.10.2007 22:44
 

Ortalıkta fazla görünen bir kuş türü değil,örnek olsun insanlara bir kuş kadar olamıyorlar...Güvercinler de öyle,güzeldi yazınız...selamlar ve iyi bayramlar...

Fatma Köse  
 10.10.2007 18:18
Cevap :
Laftan anlayana bu örnek çok bile. Size de iyi bayramlar....  10.10.2007 22:45
 

Evet, uzun süredir angut olarak yaşıyorum, yaşamaya da devam edeceğim. Güzel bir yazı... Saygılar...

 
 09.10.2007 19:33
Cevap :
Doğru olan da bu zaten. Sevdikleriniz adına sevindim. Saygılar.  09.10.2007 22:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 792
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 5920
Kayıt tarihi
: 22.07.06
 
 

Anadolu benim, ben de Anadolu'nun canıyım!   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster