Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
14122
 

Anı: Bütün suçsuz idam edilenlere

Anı: Bütün suçsuz idam edilenlere
 

Türkçeyi, yazı sanatında en iyi kullanan yazar ve şairimiz Melih Cevdet Anday (ışıklar içinde yatsın) "Anı" başlıklı bir şiir yazmıştı.

Bu şiiri de içine alan bir makaleyi ise İsmail Cem İpekçi 7 Mayıs 1972 tarihinde Milliyet Gazetesi'ndeki köşesinde yayımlamıştı.

Daha sonraki yıllarda İsmail Cem TRT Genel Müdürü olduğunda bu yazısı ve kullandığı şiir başına çok dertler açmıştı. Meclis'e verilen soru önergeleri ise zamanın başbakanı Bülent Ecevit'i zor durumda bırakmıştı.

Julius Rosenberg 12 Mayıs 1918 yılında dünyaya geldi. Eşi Ethel ise 28 Eylül 1915 yılında... İkisi de New Yorklu. Yani, ikiside ABD vatandaşı.

1940'lı yıllarda ABD atom bombası çalışmalarına başlamıştır. Bu iş çok gizli yürütülmektedir. Çünkü, dünya karışıktır ve ABD'nin o zamanki en büyük düşmanı komünist Sovyetler Birliği'dir.

1918 yılında doğan Julius Rosenberg 1939 yılında elektrik mühendisi olmuş ve 1940 yılında ABD Kara Kuvvetleri'ne girmiştir. Fakat Julius bu sırada Komünist Partisi'nin etkin bir üyesidir.

ABD, çok gizli, atom bombasını yapmaya çalışırken, Sovyetler Birliği'nin eline bu bilgilerin geçtiği haberi gelir. ABD büyük bir şok yaşar. Bunun bedelini mutlaka birileri ödemelidir. Suçlu fazla uzakta değil, Kara Kuvvetleri'nin içinde yaratılır: Julius ve eşi Ethel Rosenberg!.. Çünkü, onlar Komünist Partisi'nin üyeleridirler.
Yakalanırlar, usulen yargılanırlar ve karı-koca 1951 yılında ölüm cezasına çarptırılırlar. Sing Sing Hapishane'sinde idam edilirler.

Suçlu olup olmadıkları belli değildir. Çünkü casusluk yaptıklarını gösterir bir ipucu yoktur. Ama, onlar madem ki Komünist Parti üyeleridir; suçlanacak ilk kişidirler.
İşte usta şair Melih Cevdet Anday, "Anı" adlı şiirini bu iki genç insan için yazmıştır.
İsmail Cem ise Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edildiği 6 Mayıs 1972'nin ertesi günü bu şiiri de içine alan güzel makaleyi yazmıştır.
Bu üç genç insanın suçlu olup olmadıkları bugün bile bilinmiyor. Ama onlar da komünistti!

Gelin, şimdi bu genç ve suçlu olup-olmadıkları hâlâ bilinmeyen ama yalnızca komünist oldukları için idam edilenlerin anısına bu şiiri bir kez daha okuyalım. Melih Cevdet Anday'ımızı da sevgiyle analım:

A N I

Bir çift güvercin havalansa
Yanık yanık koksa karanfil
Değil bu anılacak şey değil
Apansız geliyor aklıma

Nerdeyse gün doğacaktı
Herkes gibi kalkacaktınız
Belki daha uykunuz da vardı
Geceniz geliyor aklıma

Sevdiğim çiçek adları gibi
Sevdiğim sokak adları gibi
Bütün sevdiklerimin adları gibi
Adınız geliyor aklıma

Rahat döşeklerin utanması bundan
Öpüşürken o dalgınlık bundan
Tel örgünün deliğinde buluşan
Parmaklarınız geliyor aklıma

Nice aşklar arkadaşlıklar gördüm
Kahramanlıklar okudum tarihte
Çağımıza yakışan vakur, sade
Davranışınız geliyor aklıma

Bir çift güvercin havalansa
Yanık yanık koksa karanfil
Değil, unutulur şey değil
Çaresiz geliyor aklıma.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yıllar önce trt de bir dizi vardı, yazdığınız olayı anlatıyordu.Çocuk olmama karşın seyrederken o yıllarda, unutmadım. Amerika- Türkiye memleketler değişiyor ; ama çag dışı çok imza atılıyor. Şiiri severek okurdum. Şimdi hikayesinide biliyorum. Elinize saglık... Esen kalın.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 13.06.2007 16:58
 

Açıkcası şiirin hikayesini bilmiyordumama öğrendim ve şiiriniçindeki hüznün sebebini fark ettim. Ben bu ederi şiir olmasından çok şarkı sözü olarak bilirdim. İlk gençlik çağlarımda Zülfü Livaneli'nin zannedersem "Zor Yıllar" kasedinde dinlemiştim. Yaşım çok büyük olmasa da, 12 eylül döneminin zor dönemlerini hissettirmek isteyen eserlerin toplamı olarak görmüş ve bu eseri de bu manada değerlendirmiştim. Ama son tahlilde haksızlığa uğrayan insanların acısını aksettiren bir hüzün varmış ve bu tip eserler tarih içinde hep tutanacak bir dal bulurlar kendilerine. Dünyadaki adaletsizlikler, eşitsizlikler, haksızlıklar son bulmadığı müddetçe. Ellerinize sağlık, etkileyici bir konu seçmişsiniz,

Bibliyofil 
 12.06.2007 11:47
 

Bloglarda M.Cevdet Anday'ı göremedikçe hüzünlenmiştim; her cuma hala M.Cevdet gelir aklıma, o güzelim denemeleriyle. Ben bu anımı yazmayı ve M.Cevdet'i anıtsatmayı düşünürken... Tebrikler tadı usumda kalan bir yazı.

ZAKKUM 
 09.06.2007 12:42
 

anılarım tazelendi. ne iyi yapmışsınız da bu konuyu işlemişsiniz. sevgiler

Zadig 
 09.06.2007 11:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 681
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3218
Kayıt tarihi
: 26.05.07
 
 

İstanbul'un Kadıköy ilçesinde doğdum. Bir daha da Kadıköy'den ayrılmadım. İstanbul Üniversitesi, Ede..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster