Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '11

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
174
 

Anı

Anı
 

ANNEE VE BEBEK


Çocukken bize zorla bir şey yedirmek veya vermek istedikleri zaman, inat ettiğimizde annem veya babaannem: “al yoksa abiye veya evde (çalışan kadın ) bacıya veririm” tehdidiyle zorla istemediğimiz şeyleri yaptırırlardı. Bir gün babaannem, hala’mın bana İzmir’den getirdiği bir pantolonu zorla giydirmeye kalktı ben ağladım, kendimi yerlere attım, tepindim ve “ben oğlan değilim” diye bağırınca: Babaannem, “giy yoksa Zekiye’ye giydiririm” (zekiye kıskandığım komşumuzun kızı) diyince, hemen pantolonu giydim. Allah rahmet eylesin. Aşağıdaki fıkra da bana çocukluk anımı hatırlattı.

 

Çanakkale’de 30–32 yaşlarında bir kadın, kucağındaki süt bebeğiyle, otobüse biner.  Yanına da iri kıyım bir adam oturur. Kadın çocuğunu emzirmek amacıyla, memesini açar ve çocuğun ağzına verir. Ancak çocuk memeyi emmek istemez. Kadın kızar ve “ Al yoksa amcaya veririm” Adam göz ucuyla bakar ve önüne döner. Ayvacık'a geldiklerinde kadın yine memesini çıkarır ve çocuğu yine emzirmek ister.

Çocuk yine emmez ve yine aynı sözler kadının ağzından dökülür; "Al yoksa Amcaya veririm." Bu olay her durakta tekrarlanır ve hepsinde de aynı şeyler yaşanır. Küçük kuyu, Altınoluk, Güre, Akçay derken Edremit'e kadar gelinir. Edremit’te kadın: “Al yoksa amcaya veririm" diyince adam patlar ; “Hanım, hanım yeter artık! Vereceksen ver. Ben taa Ayvacık'ta inecektim, buralara kadar geldim.” der.


NAHİDE ÇELEBİ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

(*_*) çOK GÜLDÜM NAHİDE HANIMCIM.İLGİNÇTİ.SEVGİLERİMLE.MUTLU SENELER.

Şennur Köseli 
 28.12.2011 16:46
Cevap :
teşekkürler bende daha ne anılar var bir bilsen sevgiler NAHİDE  28.12.2011 19:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1887
Toplam yorum
: 11495
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1033
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster