Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '08

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
897
 

Aniden 'höt' diyen yazılar... 1

Aniden 'höt' diyen yazılar... 1
 

Burnuma kaçan hayat...


A) Kararlıyım... mizah yazmak istiyorum. Beceremiyorum! Tele vuran mızrap, bende ızdırap oluyor. Güleriz ağlanacak halimize diyor Nasrettin Hoca. Mizah yazmak harbi zeka istiyor... Bende durum vahim... Israrla ağlanacak hallere meylediyorum.

Bloğun Mollası Pirmeteyi okuyorum, feyz alayım diye. Nerde... Mümkün değil, ince ince giydiremiyorum. Naz'ım geçtiğinden adını verdim. Şu mizah yazma işini kıvırıcam bir gün diye umutlanıyorum. Bol bol sudoku falan çözmeye uğraşıyorum zekam açılsın diye ama nafile... Onları da çözebildiğim söylenemez. Kopya çekmek için mizah yazarlarını takip ediyorum.

Geçenler okuduğum bir yazı müthiş bir zeka ürünüydü. Editörler de farkına varmış olduğundan seçkilerine almışlar. Ciğerlerim açıldı... Nasıl güldüm okuyunca... Değerli yazarıyla birbirimizi pek sevmesek te birbirimize saygı duyarız, en azından bende durum böyle. Arada bir yorum yazarım ona sonra birbirimize giriveririz. Eee.. o yazıya da bir yorum yazdım elbette... O kadar pirzola yediğim bir yazıya nasıl dokunmazdım ki? Zat-ı muhterem, dünyanın oturarak, nasıl da tatlı tatlı döndürüldüğünü anlatmış. Satırları Twist yapıyor okurken. Bizim Kayserili oğluna kızmış ya fıkrada, a benim akılsız oğlum, otobüse binmeyip peşinde koşup da 2 lira tasarruf edeceğine taksinin peşinde koşsan 50 lira kar ederdin diye... Yahu dünyanın en eski mesleği var ya, dünyayı yatarak döndüren... Galiba ona atfen söylüyor. Yaptığım rejimlerden sonuç alamasam da çözdüğüm sudokulardan sonuç alıyorum galiba, yaptığı espiriyi anında algılıyorum. Tabi bir de ofiste viski soda durumları var, onu da ima etmiş olabilir. Örneğin mesela, içince döner ya başımız, dünyayı da döndürürüz o an. Kaçmaz benden! Galiba kıvırıcam şu mizah işini.

Derken... Ona yazdığım yoruma verdiği yanıtla, gerçeklerle yüzleşiyorum. Benden mizah yazarı olamayacağı gerçeğiyle sarsılıyorum. Çünkü ben... Çünkü ben... Az sonraaa...

Kapıkuleden dışarı çıkmamışız ya, hani doğru dürüst okumadığımız için sloganlara da sarılıyoruz ya, velev ki siyasi simgeyiz ya, hani hiç bir işe yaramasak da kırılan kazma saplarına fiziksel çözümler üretebilir, annemizi de alıp mizah dünyasından gidebiliriz elbette. Hazır mizah dünyasından gitmişken Almanya'ya da uğrar, Kapıkuleden dışarı çıkarak, hakkımızdaki tabuları da yıkmış oluruz. Hazır oralara kadar gitmişken AİHM de şikayet edecek bir şeyler de buluruz elbet.

Az sonra dolmuş mudur? Yok... az daha var.

Zat-ı Muhterem peşpeşe patlatıyor espirileri. Kendimi gereksiz bir adam gibi hissediyorum. Bir insan lafla ancak bu kadar dövülebilir. Yapabileceğim hiç bir şey yok, nanik yapıp kaçsam... Tir... tir titriyor, bir türlü kendime gelemiyorum. Gözlerimi kapatıyorum, aklıma rahmetli Turgut geliyor. Yok... Küçük Turgut değil, onu hiç görmedim, büyük ve yuvarlak olanı vardı ya: Elinde dolma kalemi irticanın içinden diye anlatmaya başlardı hani: Bakınız aziz yurttaşlarım, ABD nin cari açığı 900 milyar doları buldu, bizim cari açığımız topu topu elli milyar dolar değil. Ülen bir trilyon dolar cari açığımız olsa biz ABD den daha güçlü oluruz diye bağırmamak için kendimi zor tutuyorum. Şimdi desem ki adama, abicim ABD nin para birimi USD, bir ülke kendi para birimiyle nasıl olur da cari açık verebilir ki? Cari açığın mantığı zaten döviz cinsinden değil midir? Diyemiyorum bir türlü, desem adam yürü len sen sanattan ne anlarsın diyecek bana... Zaten sanattan anladığım yok ekonomiden de anlamadığım çıkacak iyice ortalığa. Uyduruk soğan.

Bu mizah yazarı grup, Nazım'ı da çok sık kullanıyor. Nazım'ın liberal olduğunu söylemek üzereler. Nazım'ın gizli şifresini çözdüler kanımca. Onlardan geri kalmam mümkün değil. Ben de çözdüm! İşte Nazımın liberal olduğunu itiraf eden sözleri: Başka hiç bir yerde yok!

'Seni düşünüyorum
Türkiye Komünist Partisi
TKP'm benim
Seni düşünüyorum
Sen dünümüz, bu günümüz, yarınımzsın.'

Şaka maka derken uzamış yazı. Taraf ve Radikal gazteleriyle ilgili bir şeyler söyleyebilmeyi çok istiyorum. Nazımla ilgili bir şeyler anlatmayı çok istiyorum. CHP ile ilgili yazıyı bitirmeyi istiyorum. Kendini liberal zanneden zevatın unuttuğu demokratlığı yüzlerine çarpmak istiyorum. İçimde kanadı kırık yazılar var, onları içimden çıkarıp sizlerle paylaşmayı çok istiyorum.

Mizah yazısı yazmayı da çok istiyorum. Ebabil kuştur... Okumayan...


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben mizahı olayların içinde seviyorum.Yapma mizah hoşuma gitmiyor.Ciddi bir film seyrediyordum.Adam aynanın karşısında özenle hazırlandı.Sonra giyinip çıktı.Neşeli ıslık çalıyor,iskarpinler tak tuk yeri dövüyordu.Hay aksi!Nerden çıktı?Nasıl oldu?Birden boya badana yapanların kullandığı tahta kalas öyle bir adamın suratına geldi i aynen yerde.Ansızın olanibeklenmeyen bu olaya çok gülmüştüm.Mizah hayatın içinde olmalı.

Kerim Korkut 
 19.05.2011 9:45
Cevap :
Kerim bey; eski bir yazıyı bulup okumöuşsunuz:-) Zaman ayırdığınız için teşekkürler...  20.05.2011 11:29
 

Mizah yazmak istiyosun di mi ? Önce şu tepedeki veletten alacan dersini. Gizliliği bırakacan, alenen karıştırıcan burnunu. Mesela iş saati çıkışında belediye otobüsünde ! Artık yüz kişinin sert bakışını yumuşatmak için ne mizahlar gelir aklına! Mesela eskiden otobüsler kırmızıydı. Şimdi cenaze arabası renginde... Eskiden güreşçiler basamaklara çıkarılıp madalyonlar takılırdı boyunlarına. Şimdi mezar çukurunda takdim ediliyo ödülleri ! Besbelli boyları yetişmiyodur çukurdan beri basamaktakilere madalya takmaya. Yeşil yeşil otobüslerde, yeşil soğan, yeşil otobüs sendromunu üstünden attı ve alenen burnunu karıştırdı ! Mizah da yazar artık, "Gönül" de yazar !

zelinartug 
 22.08.2008 22:44
Cevap :
O benim çocukluğum... Çocukken aleni karıştırıyordum... Büyüdükçe kirlendim... gizli saklı işler yapmayı öğrendim yaşayabilmek için... Geçenler çocukluğunuz çocukluğuma anlatmış... Sizde şey yapıyormuşsunuz... Iııhhh... söylemiyim şimdi:-) Fatihin selamları var size bu arada... Üstümden atayım... Okuduğunuz için mutluyum... Sevgiler size...  24.08.2008 18:44
 

SEVGiLi CEVVAN(Genc) USAK(Cocuk) iNANIRMISIN ASLINDA DUNYA`daki KOMEDi vE MiZAHA KONU OLABiLECEK OLAYLAR ASAGI YUKARI BiRBiRLERiNE O KADAR BAZI BENZERLiKLERi VARDIR Ki...SADECE VERSiYONLARINDAKi AYAR FARKLARI BiRAZ DEGiSiKTiR..RAHMETLi MUAMMER KARACA HER GECE SAHNEYE CIKTIGINDA (Cibali Karakolu) SOYLE BiR SALONA BAKARAK TULUATLI KOMEDi UYGULARMIS SEYiRCiSiNE...SORMUSLAR NEDEN BUNU BOYLE YAPIYORSUNUZ..? RAHMETLi..Eee NE YAPAYIM BENiM icin ON SIRALARDAKi SEYiRCi PROFiLi ONEMLi, YAPTIGIM ESPiRiLERDEN ANLAYANI VAR,ANALAMAYANI...BU NENELE BiZiM OYUNLARDA HER GECE BASKA BiR KOMEDi,BASKA BiR MiZAH SECMEK ZORUNDASIN YOKSA SEYiRCiYi GULDURMEK iMKANSIZLASIR...DEMiS RAHMETLi MUAMMER KARACA... ONUN icin SENDE HER YAZINDA FARKLI MiZAH SiTiLLERiNi KULLANABiLiRSiN OKUYUCULARINA KARSI..! GOZLERiNDEN OPER...BAKU`den MERSiN`imize SEVGi ve SELAMLAR... NECiP KONi - BAKU / AZ

Necip Köni - Adana / TR 
 26.06.2008 9:48
Cevap :
Güzel ağbimin güzel sözlerini yazdım gönül defterine... Mersinden sevgiler size...  26.06.2008 18:43
 

Süpersin sen... sevgiler

Ozlem Ozkulak 
 21.06.2008 0:22
Cevap :
Hiperman mi olsam ne:-) Sevgiler Mersinden...  22.06.2008 20:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 153
Toplam yorum
: 2918
Toplam mesaj
: 56
Ort. okunma sayısı
: 1454
Kayıt tarihi
: 16.09.06
 
 

Tıka basa dolu bir adam değilim. Balığı gördüysem derine inerim. Uzun süre gölgede kalamam. Okuru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster