Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '08

 
Kategori
Turizm
Okunma Sayısı
408
 

Anılarım; Turizm Bakanlığı'nın gümüş yılı gecesi (1)

Anılarım; Turizm Bakanlığı'nın gümüş yılı gecesi (1)
 

Turizm Bakanlığı'nın Gümüş Yılı Gecesi'nde Bülent Göncü'nün konukları


Türkiye’de çok uzun dönem turizm yayıncılığının öncüsü olmanın haklı gururunu yaşadım. 1 Eylül 1975 yılında başladığım turizm yayıncılığı dönemini 1993 yılına kadar sürdürdüm. İlk yayınım ‘’Trafik ve Turizm’’ Gazetesi oldu. Daha sonra ‘’Turizm Magazin’’ ve nihayet ‘’International Tourism Magazine’’ isimli uluslararası bir yayınla sürdürdüm bu zevkli yolculuğu.

Türkiye’deki tatil köylerinin ve beş yıldızlı otellerin temel atma törenlerine tanık olduğum gibi bu tesislerin açılış törenlerine de katıldım.

Turizm dünyasında sayısız anılarım var. O dönemlerde henüz bilgisayar hayatımıza girmemişti. Bu anılar Internet ortamına taşınamadı. Gazete sayfalarında kaldı. Turizmin yeniden çağımız insanlarının ve özellikle turizm öğrencilerinin bu renkli dünyadan bilgi, belge ve renkli anılara ihtiyaçları vardır.

Ben turizm yayıncılığına ülkemizde ilk turizm yatırımlarının henüz ortada olmadığı bir dönemde başladım. Hatta bana ‘’ülkede turizm yok ki, sen hangi cesaretle turizm yayını çıkarıyorsun’’ diyorlardı.

Her alanda ilk olmanın, öncü olmanın zorlukları olduğu kadar insana tutku aşılayan, tatmin edici, güçlendirici yanları da vardır.

Hiç unutmuyorum. Yayınımın ilk abonesi için gittiğim Duru Turizm Seyahat Acentası’nda Selim ve Semih Duru kardeşler, ‘’senin yayının bir yıl yaşamaz. Sana üç aylık abone parası ödeyelim bari’’ demişlerdir. Üç ay sonra ‘’altı aylık’’, altı ay sonra ‘’bir yıllık’’ abone ücretini aldığım gibi birkaç yıl sonra İspanya’da yapılan ‘’Fitur’’ Turizm Fuarı’nda Duru Turizm’den İspanyolca bir özel sayı için iyi bir para almıştım. Bu benim için çok güzel bir anıdır. Tutku ve cesaretle başladığım turizm yayıncılığıma her zaman destek olan sektör mensuplarına, otel yöneticilerine, seyahat acentelerine ve endüstri kuruluşları yöneticilerine çok teşekkür ediyorum.

Internatonal Tourism Magazine’’ ülkemizi başta ITB Berlin Turizm Fuarı (Almanya) olmak üzere World Travel Market (İngiltere), Fitur (İspanya) , UFTA (Avusturya), ASTA (İtalya) ve birçok uluslar arası kongre ve fuarlarında özel sayılarıyla temsil etmenin gururunu yaşamıştır.

Yaşamımda bana en gurur veren bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Gazetemiz, Türkiye’de ilk kez yapılan ve örnek olması gereken bir organizasyona imzasını atmıştır.

18 Mart 1988’de Turizm Bakanlığı’nın 25. Gümüş Yılı’nı harika bir organizasyonla İstanbul’da özel bir gece düzenleyerek kutlayan ilk ve tek yayın olarak ‘’International Tourism Magazine’’ bu geceye Turizm Bakanlığı’nın kuruluşundan 25. yılına kadar görev alan tüm Turizm Bakanlarını bir araya getirmiştir.

Bu ‘’Büyük Randevu’’ya ilgi muhteşem olmuştu.

Toplantıda gazetem adına ilk konuşmayı ben yaptım. O dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, gecenin anlamını ortaya koyan konuşmalar yaptılar.

Bu muhteşem geceyi bir sonraki yazımda daha ayrıntılı olarak vermek istiyorum. Bu toplantıya katılan turizm bakanları, iş dünyasının başta Rahmetli Vehbi Koç olmak üzere seçkin temsilcileri, bürokratlar ve seyahat acentesi yöneticilerimiz ve tek sanatçı olarak pop müziğimizin yaşayan efsanesi Nilüfer, geceme onur veren , çok sevdiğim mesleğime katkıda bulunan insanlar arasındaydı.

Allah ömür verirse Turizm Bakanlığı’nın 50. Altın Yılı’nı da ben kutlamak istiyorum. Bu gece ile detaylı anılarım devam edecek….

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ülke dışındaymışcasına az görüşüyoruz. Malum eğitim sektörünün son haftaları işler yoğun. Bir tatile girelim elbet görüşeceğiz. Yeşim'e selam. İkinizi de öpüyorum

Gülün içinden 
 01.06.2008 1:48
Cevap :
Anlaşıldı Merkez. Yeni haberler bekliyoruz. Burada asayiş berkemal. Selam iletildi. Selam gönderildi. Kendine iyi bak. Dinleniyoruz. Hepsi bu kadar. Sevgilerimizle  01.06.2008 11:48
 

Biz okuruz ama yine de. Sen tüm anlarını yaz. Ne çok şey varmış seninle ilgili bilmediğimiz yahu. Sevgiler

Gülün içinden 
 30.05.2008 23:30
Cevap :
Yaa beni küçük gördün de karamürsel sepeti mi sandın canımm:))) Ben de daha ne anılar var ki, her biri bir gül değerindedir. Yorumun için teşekkür ediyorum. Artık görüşelim diyorum. Serhatt ülkede değil galiba.. Sevgimle  31.05.2008 0:45
 

Fahriye ablan kurban olsun sana...:)) Sevgimle canım...

Sema Sener 
 30.05.2008 11:14
Cevap :
Olmazzz mı? Sevgimle  30.05.2008 11:52
 

5 yıl sonra altın yılda seni görmek dileğiyle başarılarının devamını diliyorum canım... Sevgilerimle...

Sema Sener 
 30.05.2008 10:17
Cevap :
Gerçekten az kaldı Sema'cım. Eğer 50.Altın Yılı da ben kutlarsam rekor kıracağım:))) Belki de bu sefer gecenin sanatçı konuğu Fahriye Abla olur:))) Ne dersin. Sevgilerimle  30.05.2008 10:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 548
Toplam mesaj
: 94
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 05.01.07
 
 

1951 İstanbul doğumluyum. Bireysel ve Kurumsal Gelişim Danışmanlığı, Moda Tasarımı ve Marka Danışman..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster