Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Haziran '19

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
136
 

Anjina Pektoris Nedir?

Anjina pektoris, diğer adı ile kalp anjini, kalp kasına az kan gitmesi sonucu ortaya çıkan göğüs ağrısı demektir. Nedeni, koroner arter hastalığıdır. Koroner arterler, kalbi besleyen atardamarlar olup, daha çok damar sertliği sonucu daralırlar ve bu hastalığa neden olurlar. Anjina; göğüste ağrı, sıkışma, basınç hissi, ağırlık, darlık şeklindedir. Genellikle sabahları, bir iş yaparken, soğuğa karşı yürürken olur. Biz buna efor (çaba) anjini diyoruz. Stres hallerinde de koroner arterlerde spazm sonucu darlık oluşur ve aynı belirtiler meydan gelir. Bazen terleme de olur. Bu belirtiler her ne kadar kalp krizi belirtilerine benzerse de çekilen EKG ve yapılan kan tahlillerinde olumsuz bir sonuç çıkmaz.

Anjina pektorisin kararlı (stabil) ve kararsız (ansıtabil) diye iki çeşidi vardır. En çok kararlı olanı görülür ve bugünkü yazımızda daha çok bundan söz edeceğiz. Kararlı olan eforla (bir iş yaparken) oluşur ve dinlenmekle ya da dilaltı ilaç almakla 10-15 dakikada geçer. Kararsıza nazaran daha az tehlikelidir. Karasız olan ise istirahatte dahi oluşur, daha uzun sürer ve dilaltı ilaçlara pek yanıt vermez ve kalp krizinin habercisi olabilir. Açıkçası kalp anjini akut (acil) bir durum olabileceği gibi, gelip geçici ve tekrarlayıcı da olabilir. Çoğunlukla dinlenmekle ve dilaltı ilaç almakla geçen ve daha sonra şartlar oluşunca yine ortaya çıkan bir durumdur. İlaç, diyet ve egzersiz tedavisi ile böyle yıllarca sürebileceği gibi günün birinde kalp krizi ile sonuçlanabilir.

Bugünkü genç hekimler, kardiyologlar dâhil bu terimleri pek kullanmazlar. Göğsünde kalbe bağlı bir ağrısı olan herkese anjiyo yapılmakta ve bunların çoğuna da stent, anjioyoplasti ve koroner bypass uygulanmaktadır. Bugünkü bilgilerimize göre doğrusu da budur. Ancak bütün bu girişimleri kabul etmeyen ya da bu girişimlere uygun sağlık şartları olmayan bir hasta grubu da vardır ki bunlara diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Kararlı kalp anjini olan hastalar dilaltı ilacını yanlarında taşımalı, ağrı geleceğini hissettiklerinde ya da ağrı oluşabilecek efordan (iş, yürüyüş) önce bir adet dilaltında eritirler. Ağrı 10 dakikada geçmezse ikincisi de alınabilir. Günde en fazla 3 adet alınır. Bu ilaç kalbin yükünü azaltır, kalbin oksijenlenmesini sağlar, ağrıyı keser. Ağrı 20 dakikada geçmez ise, şiddeti gittikçe artarsa bir sağlık kuruluşu acil servisine gitmek gerekir.

Bu arada kalp anjinine neden olabilecek hipertansiyon, diyabet, yüksek kolesterol ve lipit değerleri tedavi edilmelidir.

(Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Son söz kardiyoloji uzmanlarınındır.)

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

 

Şahin ÖZŞAHİN, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 482
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 262
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster