Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Kasım '11

 
Kategori
Kentleşme
Okunma Sayısı
1388
 

Ankara, Mamak'ta kentsel dönüşüm soygunu

Mamak belediyesi, Kentsel dönüşüm projesi adı altında, Çağlayan mahallesindeki insanların evlerini yıkarak ellerine üç beş kuruş enkaz parası vererek insanları yıllardır oturdukları topraklardan, uzaklaştırdılar.

Oysa yıllar öncesi gelen siyasi iktidarlar tarafından defalarca dolaylı olarak satışı yapılan bu mekânlara daha sonra tapu tahsis belgesi verilerek yine siyasiler tarafından üzerinde oturanlara satılmış olan arsalar. Şimdi yeniden kentsel dönüşüm projesi adı altında insanların elinden alınmış. Tapu tahsis belgesi olanlara başka yerlerden belediye atış fiyatından arsa satılmış. Arsa almaya ekonomik gücü olmayanlar ise bu haktan mahrum bırakılmıştı..

Arsa karşılığı olarak evlerini yıktıkları ailelere, yeni imara açtıklarını söyledikleri yerlerden arsa satışı yaptılar,

Ekonomik gücü olmayan ve arsa parası ödeyecek kadar gelire sahip olamayan arsa sahipleri, bu haktan mahrum kalıyorlardı,

Bu yüzden yıllardır oturdukları ve vergisini verdikleri toprakları bırakarak gitmek zorunda kaldılar.

Belediyenin belirlediği Arsa fiyatının yarı fiyatına satılacağının söylendiği arsalar insanlara yine belediyenin belirlediği, başka yerlerden satış yapılmıştır ki hak sahibinin hiçbir şekilde seçme hakkı yoktu. Kendi koşullarınca belirledikleri arsaları aylık taksitlerle insanlara satış yaptılar.

Bende yıkım yapılan yerde müstakil ev sahibiydim. Ve bizlere kendi belirledikleri arsalardan birinin satışı yapıldı.

Mamak Belediye Başkanı, İmara açtık dediği alanlardan mağdur ettiklere insanlara sattıkları arsaları alanlar yine mağdur oldular çünkü evlerini yuvalarını yıkarak mağdur ettikleri insanlardan. siyasi olarak kendilerine uzak gördükleri, insanları hiç bir mütahitin yanaşamayacağı gibi bina yapması güç olan yerler vererek, resmen dağ satılıyor ve bunu daha sonra öğrenebiliyorsun bu şekilde mağdur edilenlerden biride benim.

Adamlar bize resmen bir kaya kütlesi olan, koca bir dağı satmışlar. Bunu tapularımızı alınca öğrendik. Artık geriye dönüş yoktu, onların hazırladığı tezgahın kurbanlarıydık..

Yıllardır oturduğumuz ve vergisini verdiğimiz tapu tahsisli evimiz yıkılarak yok ediliyor, bu da yetmiyor bizlere arsa satışıyla yardımcı olacaklarını söylüyorlar sattıkları arsayla yeniden kazıklanmış oluyoruz.

Bana gösterdikleri arsa bir dağın dibi. Ne Mütahit yanaşıyor ne de satabiliyoruz, bize 2007 yılında sattıkları arsayla bileri. İkinci kez soymuş olan Mamak belediyesi.

Kentsel Dönüşüm yağması adı altında yine bizleri mağdur bıraktı..

Evlerini yıkarak arsalarını yok saydıkları insanları Kirli siyasetlerinin kurbanı yaparak, soymuş oluyorlar..

Sattıkları arsaya hiç bir mütahit yaklaşmıyor.

İnsanlara yarı fiyatına diye sattığı arsayı. şimdi aynı fiyata alanlar başkasına satamıyorlar işte Mamak Belediyesinin KENTSEL DÖNÜŞÜN HIRSIZLIĞI..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ozan yazdıkların tek kelime ile 'korkunç!' İktidarlar böyle kandırmaca yapar mı?Bu nasıl iş:Yerinizi görmüyorsunuz bile.Gözünüze band yapıştırmış olasınlar?Peki o dağa gelecek olan müteahhit sağlam biri çıkaz ise ne yapacaksınız?Ankara Y.Oran'da biz sekiz ay sonra oturma izni aldık:Kaçak odalar yapmış müteahhİT!Bir de apartmanıntepesine(x)İnşaat Ltd.diye yazarak dört yıl oturdu gitti.Herkes kalitesizlikten şikayetçi.Tadilatkolik olduk.Arsalar üzerinden dönen dolaplar bitmeyecek gibi.2B uygulaması da bu türden bir köylü,kentli aldatmacası değil mi?Kişilere babasının dedesinin oturduğu yerler yeni bir kadastro uygulamasına da bağlı olarak yeniden satılıyor.İşin içine gecekonduculara arsa satışı da var.Bana göre ince hesaplar yapılarak oy avcılığı da yapılan bu süreçte yeşil alanların elden çıkması gibi bir çevre kıyımı da var.Geçmiş iktidarlar ile onların maşası kimi yöneticileri yargıya vermek yerine rayiç fiyat üzerinden satış yapılarak sorun aklanıyor.Kara Para aklamak gibi bir durum!

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 08.06.2013 23:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 149
Toplam yorum
: 164
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 628
Kayıt tarihi
: 05.10.08
 
 

Kısa öz geçmiş: Gecenin kara yüzünde dişlenirken çığlıklar bir kadının sancılarının sükunete durd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster