Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '19

 
Kategori
Danışmanlık
Okunma Sayısı
67
 

Ankara Antlaşması 2

İngiltere'de yaşama ve çalışma imkanı sunan Ankara Antlaşması Vizesi için gereken evraklar hususu, başvuru yapacak kişinin yapmayı düşündüğü işe ve kişisel niteliklerine göre değişmekle birlikte her başvuruda bulunması gerekenler şunlardır;

1. Pasaport

2. Son altı aylık banka hesap dökümü (Paranızın kaynağı önem taşımaktadır.)

3. İngilizce sabıka kaydı (E-devletten kolaylıkla temin edilebilir.)

4. İngilizce İş Planı

5. Referanslar (Varsa eğer.) (Sizin nitelikleriniz yeterliyse, referansa veya potansiyel müşteri çevresine sahip olmanız gerekmez. Yine de bunlar varsa belirtmek lehinize olabilir.)

6. Yapacağınız iş için gereken niteliğiniz olduğunu gösteren diplomalar, sertifikalar veya daha önce o işi Türkiye'de yaptıysanız bunu gösteren belgeler. O işi daha önce hiç yapmadıysanız, yapabileceğinizin kanıtı olan inandırıcı evraklar.

Bunlar dışında başka evraklar da gerekebilir. Örneğin geçmişte İngiltere’de yaşadıysanız bunun ispatı olan belgeleri eklemeniz lehinize olabilir. Ancak daha önce İngiltere’de yaşamadıysanız böyle bir evrak zorunlu değildir.

İngilizce İş Planı bu vizenin en önemli unsurudur. Kesinlikle dikkatli bir çalışmayı gerektirmektedir. İngilizceniz ve/veya hukuki bilginiz yeterli değilse bu konuda bir hukukçudan veya bir başka profesyonelden yardım almanız gerekebilir. İş Planı sizin bu vizeyi almanızı sağlayabileceği gibi, yetersiz veya yanlış hazırlanmış bir iş planı alabileceğiniz vizeye engel dahi olabilir. Bu vize türü için iş planı, sermayeden bile daha önemlidir. Şöyle bir örnek vermek gerekirse, bir Türk avukat, İngiltere’de avukatlık yapabilmek için diploma denkliği olmadığı halde, İngiltere’de avukatlık bürosu kurma amacıyla bir iş planı hazırlarsa, vize başvurusu diploma denkliği olmadığı için reddedilir. Ancak aynı avukat, hukuk danışmanlık şirketi kurma amacıyla doğru ve ayrıntılı hazırlanmış bir iş planı sunarsa vize alma şansı yüksektir. Yani niteliklerinizi nasıl sunduğunuz, en az nitelikleriniz kadar önemlidir. Bu sebeple İngilizce İş Planı titiz bir çalışmayı gerektirmektedir.

Türkiye’den yapılan başvurularda vize başvurunuz ortalama iki, en fazla üç ay içinde sonuçlanacaktır. Yurt dışından başvurursanız bu süre altı ayı bulabilir. Bu sebeple Türkiye’den başvurmanız lehinize olacaktır. Vize almanız durumunda size ilk olarak bir aylık bir vize verilecektir. Bu bir aylık süre içerisinde İngiltere’ye giriş yapmanız zorunludur. İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra başvuru esnasında tercih ettiğiniz Post Office’den BRP kartınızı aldıktan sonra artık bir yıl boyunca İngiltere’ye istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilir, işinizi kurabilirsiniz. Size verilecek BRP (Biometric residence permits) kartta dikkat çekecek ilk husus “Restricted Work” ifadesi olacaktır. Bu ifade “sınırlı çalışma” demektir. Bunun anlamı bu vize ile ancak kendi işinizi kurabilir veya daha önce iş planında belirttiğiniz işe ortak olabilirsiniz. Dolayısıyla bu vize ile herhangi bir işe girip maaşlı olarak çalışamazsınız. Bu vizeyi alıp bir yerde maaşlı olarak çalışırsanız ve bu tespit edilirse bir yıllık vizenin bitiminde vizeniz uzatılmaz.

Sermaye hususu en merak edilen hususlardan biridir. Bu hususa bir sonraki yazımızda değineceğiz.

https://avukat-sinem-kzlkaya.business.site/website

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 64
Kayıt tarihi
: 14.06.15
 
 

Avukat ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster