Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '19

 
Kategori
Danışmanlık
Okunma Sayısı
82
 

Ankara Antlaşması 3

Türk vatandaşlarına İngiltere’de yaşama ve çalışma hakkı sunan Ankara Antlaşması Vizesi ile ilgili en merak edilen hususlar, sermaye ve hangi işler için bu vizeye başvurulabileceği hususlarıdır. Gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında iş kurma denilince genelde insanların aklına, kafe açmak, restoran açmak veya bunlara benzer işler gelmektedir. Bu sebeple avukatlar, makine mühendisleri veya yazılım mühendisleri kendi alanlarında İngiltere’de iş kurabileceklerini bilmemektedirler. Dolayısıyla iş kurma konusunda hiçbir bilgisi olmayan, hayatını aldığı eğitimle hep maaşlı olarak çalışarak kazanmış, Türkiye’de belki de sadece memuriyet yapmış biri ben ne anlarım İngiltere’de iş kurmaktan diyebilir. Ancak İngiltere’de iş kurmak hatta limited şirket kurmak hem kolay hem de neredeyse masrafsızdır. İnternet üzerinden limited şirketinizi kurabilirsiniz. Üstelik bunun için 50 pound sermayeye dahi ihtiyacınız yoktur. 30 veya 40 pounda İngiltere’nin resmi web sitesinden şirketinizi online kurabilirsiniz. (1)

İngiltere’nin şirketler hususunda esnek bir yapısı bulunmaktadır. Kuracağınız iş kafe açmak olabileceği gibi, evden home-office şeklinde diğer şirketlere veya kişilere kısa süreli hizmetler verebileceğiniz bir reklamcılık, tercüme veya yazılım işi de olabilir. Yani sadece yaşayacağınız evin kirasını ödeyip, aynı evi iş yeri adresiniz olarak da gösterebilirsiniz. Restoran açmak için en az 100.000 pound gerekecektir. Ancak evden takip edeceğiniz bir tercüme veya kuaförlük faaliyeti için 5000 poundun banka hesabınızda olması yeterli olabilir. İngiltere hükümeti sizden bu parayı herhangi bir yere yatırmanızı istemez. Daha başka bir ifadeyle göstereceğiniz sermayenin hali hazırda banka hesabınızda olması yeterlidir. Kişisel banka hesabınızdan son altı aylık hesap dökümü almanız yeterlidir. Önce de belirttiğimiz gibi İngiltere hükümeti size vize vermeden işi kurmanızı beklemez veya bu vizeye başvurmak sizi herhangi bir yükümlülük altına sokmaz. Bu vizeyi alsanız bile İngiltere'ye gitmekten vazgeçebilirsiniz. Bu tamamen size kalan bir husustur.

Bu noktada en önemli konu, İngilizce iş planınızda kendinizi, yapmayı planladığınız işi ve bu işi banka hesabınızda gösterdiğiniz parayla nasıl yapacağınızı inandırıcı ve kapsamlı olarak açıklamanızdır. Yani İngiltere vize ofisini o parayla bu işi yapabileceğinize ve ilk birkaç ay para kazanmasanız da İngiltere’de hem günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinize, hem de işinizin gereklerini yerine getirebileceğinize dair ayrıntılı bir iş planı ile ikna edebilmeniz gerekir. Elbette geçmişiniz, o konudaki eğitiminiz ve nitelikleriniz de çok önemli bir etkendir. Eğitim derken, yurt dışında herhangi bir eğitiminiz olması gerekmez. Unutulmaması gerekir ki, herhangi bir eğitim kurumuna başvuru yapmıyorsunuz. Dolayısıyla sadece Türkiye’den aldığınız diplomalar, sertifikalar veya tecrübeleriniz de yeterli olacaktır. Yeter ki iş planınız tutarlı, açık ve anlaşılır olsun.

https://avukat-sinem-kzlkaya.business.site

(1)- https://www.gov.uk/set-up-limited-company

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 64
Kayıt tarihi
: 14.06.15
 
 

Avukat ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster