Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Nisan '19

 
Kategori
Danışmanlık
Okunma Sayısı
44
 

Ankara Antlaşması

Türk İş İnsanı Vizesi, daha bilinen ismiyle Ankara Antlaşması Vizesi, Türk vatandaşlarına İngiltere’de yaşama ve çalışma hakkı sunan bir vize türüdür.

Ankara Antlaşması Vizesinin diğer çalışma vizelerinden farkı, bu vizenin size, henüz bir iş bulmadan veya henüz bir iş kurmadan vize alabilme imkânı sunmasıdır. Ancak elbette bu vize size İngiltere’de iş kuracağınıza dair sunacağınız kapsamlı ingilizce iş planının uygun görülmesi neticesinde verilmektedir. Daha başka bir ifade ile bu vizeye başvurmak için hali hazırda İngiltere’de kurduğunuz veya dahil olduğunuz bir iş olması gerekmese de, bu vizeyi aldıktan sonra iş kuracağınıza veya daha önce kurulmuş olan bir işe dahil olacağınıza dair inandırıcı ve İngilizce İş Planı ile desteklenmiş bir vize başvurunuzun bulunması gerekmektedir.

Bu vizeye hak kazandıktan sonra iş planınızda bahsettiğiniz işe dahil olmaz veya bahsettiğiniz işi kurmazsanız size verilen ilk bir yıllık vizenin bitiminde vizeniz uzatılmaz.

Kısaca özetlersek Ankara Anlaşması Vizesine başvuru şartları:

1. Türk Vatandaşı olmak,

2.a. İngiltere’de iş kuracağınıza dair, İngilizce İş Planı ile desteklenmiş inandırıcı başvuru evraklarının bulunması gerekmektedir. Sermaye hususunu daha sonraki yazılarımızda ayrıntılarıyla açıklayacağız ancak bu kısımda da kısaca değinmekte yarar bulunmaktadır. Zira sermaye hususu Türkiye’de bir iş kurmak istense dahi en önemli ve kişileri zorlayan hususlardan biridir. İngiltere gibi para biriminin çok değerli olduğu bir ülkede, Türk parası sermaye ile iş kurma fikri insanların gözünü korkutabilir. Elbette her işte, o işin tabiatına uygun bir sermaye gerekmektedir. Ancak peşinen belirtelim ki, bu vizeye başvurmak için belirlenmiş kesin bir sermaye ölçütü bulunmamaktadır. Bu sermaye kuracağınız işin özelliğine göre 5.000 pound da olabilir, 50.000 pound da olabilir. Bu tamamen size ve yapacağınız işe bağlıdır. Ayrıca bu vizeye başvurmak için İngiltere sizden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Yapacağınız iş için büyük bir ofis açabileceğiniz gibi, evden takip edebileceğiniz home-office türü bir işletme de düşünebilirsiziniz. Yine belirtmekte yarar bulunmaktadır ki, bu vizeye resmen hak kazanmadan işi kurma şartı yoktur. İşinizi vizeyi aldıktan sonra kurabilirsiniz. Yeter ki iş planınız kapsamlı, inandırıcı ve sizin niteliklerinize uygun olsun.

VEYA

2.b. İngiltere’de iş kurmayacaksanız, halihazırda kurulu olan bir işe dahil olacağınız ve/veya yardımcı olacağınıza dair evrakları sunmanız gerekmektedir. Bu vizeye başvurmak için İngiltere’de halihazırda kurulu olan bir işe dahil olmak şart değildir. Eğer işi siz kuracaksanız, halihazırda kurulu olan bir işe dahil olma şartı aranmamaktadır. Bu şart ancak siz iş kurmayacaksanız geçerlidir.

Bir sonraki yazılarımızda, Ankara Antlaşması Vizesi için gereken evraklar, İngilizce İş Planı ile ilgili bilinmesi gereken hususlar, başvuru ve sonrası, vize alındıktan sonra yapılması gerekenler açıklanmaya çalışılacaktır.

https://avukat-sinem-kzlkaya.business.site/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 64
Kayıt tarihi
: 14.06.15
 
 

Avukat ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster