Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Haziran '17

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
288
 

Ankara başkent olmasaydı bugün birkaç yüz bin nüfuslu köhne bir Anadolu kentiydi

Ankara başkent olmasaydı bugün birkaç yüz bin nüfuslu köhne bir Anadolu kentiydi
 

Bir özelliğiniz olacak ve bu özelliğiniz başkaları için anlamlı ve önemli olacak… Ankara’nın işte öyle bir özelliği vardı ki tek başına başkent olmasını sağladı: Türkiye’nin tam ortasında olmak.

Türkler hâkimiyete meraklıdır, merkezlerini oluştururken çevreyi kontrol edebilecekleri bir yer seçerler; Ankara’yı başkent yaptıran da işte bu stratejidir.

Yani değilse, işte Ankara savaşı burada olmuş, üzüm bağlarıyla meşhur tarihi bir kent vs oluşu önemli değil; Kösedağ, Otlukbeli, Çaldıran, bugün bunların yeri bile bilinmiyor…

Başkent olması bugünkü Ankara’yı yarattı… Başkent olmasaydı bugün birkaç yüz bin nüfuslu köhne bir Anadolu kentiydi. “Birkaç yüz bin nüfuslu” diyorum zira Ankara önemsizdi ama toprağı önemli; tarımsal anlamda “Ankara ovası” diye tıpkı Konya ovası, Çukurova gibi bir gerçek var ve üzüm salkımının etrafı boş kalmaz; yani bu verim insanları çekerdi.

Yani bir yeri bir asır başkent yapın Çemişgezek Paris olur… Ama buna rağmen bence Ankara olması gerekenden çok daha hızlı ve fazla büyüdü. Bu da “payitahtçı” Türk milletinin karakterinden kaynaklanıyor.

Büyürken büyüklere gücünüz yetmez, küçükleri ezersiniz; Eskişehir, Kayseri, Sivas küçülmediler olabilecekleri bu kadardı; ama öte yandan Çankırı’sı, Yozgat’ı köy kaldı.

Ankara başkent yapılmakla büyüdü ama zaten bir büyüklüğü (sanat tarihi, kültürel zenginlik) olmadığı için sadece nüfusu sayılan bir yer olarak kaldı. Yalnız başkent olması nedeniyle olmayan o büyüklük sonradan yaratılmaya çalışıldı. E havuz olunca da bütün sular buraya doldu.

Yine de başkent olmasaydı bugün Ankara nasıl bir durumda olurdu merak ediyorum. Başlangıçta o kadar köhneydi ki belki de ilçelerinden biri gelişir kendisi köy kalırdı.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Kardeş size katılıyorum selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 03.06.2017 8:58
Cevap :
Teşekkür ederim, Fethiye'ye selamlar...  08.06.2017 11:14
 

Inanmazsin 70-80 li yillarin ankara'si icin Ankara'nin Dikmeni bi da gelirsem opsunler beni derlerdi. Kavakli, cankaya, bahceli disindaki semtler varos ve gecekondu gorunumdeydi. Simdi yapilar modern ici varos degisen bir sey yok!

Newyorker 
 02.06.2017 20:48
Cevap :
Siz gençsiniz o günleri çok iyi hatırlıyorsunuz...15 yaşında ben de Ankara'daydım...  04.06.2017 20:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5324
Toplam yorum
: 13754
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 657
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster