Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '15

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
236
 

Ankara'da muhteşem bir eser yeri

Ankara'da muhteşem bir eser yeri
 

Ankara'da cami için doğru yer


Milletimize ait eserlerin tamamına yakını Selçuklu ve Osmanlı eserleri. Cumhuriyet tarihinde eser diyebileceğimiz fazla yapıtımız yok. Üç-beş yüz yıl sonra bile ayakta kalacak eserlerden bahsediyorum. Örneğin Ankara’daki Kocatepe Camii ve Anıtkabir eser denilebilecek yapıtlar. Beştepe’de yapılan sarayla bu üçe çıkmış oldu.

Geçen hafta Cumhurbaşkanlığı külliyesi içinde bir camii açılması, nüfusunun tamamına yakını Müslüman olan ülkemizde hoş karşılandı. Güzel ve estetik bir yapı. Başkent bir dördüncü eser kazandı mı değerlendirmek lazım.

Başkentte, eser niteliğinde bir camii için bence öncelikle doğru bir yer tespit edilmeli. İstanbul’da Çamlıca Tepesi’ne yapılan külliye yer itibariyle son derece doğru. Eserin İstanbul’un böyle yüksek bir tepesinde yapılması, birçok yerden ihtişamlı bir şekilde görünmesini sağlayacak.

Aynı şey Ankara’da yapılamaz mı?

Ankara’ya taşındığımdan beri, şehre gözümü çevirdiğimde hep dikmen sırtlarındaki vericilerin olduğu tepe dikkatimi çekiyor. Şehre hakim bu tepede bir külliyenin ne kadar muhteşem olacağını hayal ediyorum. Neslimizin binlerce yıllık Türk tarihine bırakılacağı muhteşem bir eserin orada hayat bulması ne güzel olur. Bu eser, Ankara’nın gelecekte Türk/İslam dünyasının başkenti olması açısından da sembol bir yapı niteliği taşırsa tarihe vurulmuş bir mühür olarak gururumuz olur.

Sayın Cumhurbaşkanımızın dikkatine sunarım.

 

Doğan CEYLAN
Yönetim Bilimi Uzmanı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1259
Kayıt tarihi
: 31.03.08
 
 

Maarif Müfettişi. 1989 Uludağ Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği, 1996 İnönü Üiversitesi Eğitim Yöneti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster