Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1439
 

Ankara'da Suriyeli dilenci aileler!

Ankara'da Suriyeli dilenci aileler!
 

Yakışmıyor !


Ayranı yok içmeye, atla gider.......  gerisi bilindik bir atasözü !
 
Sayın Başbakan Suriyeli kardeşlerimize kol kanat gerdi, dünya vatandaşlarıyız, çok yerinde bir ilgi ama  söz ve davranış uyumlu olmayınca, sokaklarda Suriye'li dilenen aileler görmekteyiz.
 
Denetleme yapılmalı, bu insanların kalacağı, yaşayacakları bir alan olmalı, Türk insanı misafirperver, yardımsever, cömerttir. Herkes elinden gelen desteği verir, fakat sokaklarda çoluk çocuk dilenmek, asla bir çözüm olamaz. Nerede kalıyorlar, nerede yıkanıyorlar? Çocuklarının aşıları yapıldı mı? 
 
Denetim şart! Kumbaralar verildi, elimizden gelen desteği vermeye çalıştık. Acaba toplanılan
bağışlar yerine ulaşıyor mu? Bunlar bilinmiyor...
 
Başkentimizin sokaklarında ne Suriyeli ne de ülkem insanı görmek  istemiyoruz.
 
İslamiyette dilenmek önemli günahlardan biridir, zekat, fitre, yardım desteklenmiştir, ama dilenmek bir müslümana yakışmaz Kuldan medet uman ihtiyaçtan kurtulmaz; Allah'a inanıp, iman edip elimizden geldiğince çalışarak rızkımızı kazanmalıyız.
 
Bu insanlara iş verilebilir, aş verilebilir ama dilenmelerine fırsat verilmemelidir.
 
Dilenen Suriyeli ailelerle konuşmaya çalıştım, Türkçe bilmiyorlar, dertlerini anlatamıyorlar, bu insanlara şov amacıyla yaklaşmak değil, gönülden destek vermek gerekir. Liderlik bağırıp, çağırmak, hakaret etmek, asıp kesmek değildir.
 
Suriye'den ülkemize gelip sığınan bu insanlara özel bir yaşam alanı oluşturulursa, herkes yiyecek, giyecek  ve benzeri yardımlarını esirgemeyecektir. Yönetim  bu insanların dilenmelerini değil, insanca yaşamalarını sağlamalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Tanju hanım...Aynı dert İstanbul'da da var...Suriye'den gelenlerden zengin olanları, ya buranın zengin semtlerinde ev almışlar ya da kiralamışlardır ve bunlar İstanbul'da turist gibi gezmektedirler. Bazıları da iş yapmaktadırlar. Ama fakir olanları, ya sizin belirttiğiniz gibi dilencilik yapıyorlar ya da kağıt mendil satarak ve akordeon çalarak bir başka şekilde para topluyorlar. Bunların, bizden birileri tarafından semtlere dağıtılarak organize edildiğini ve toplanan paraların çoğuna el koyduklarını düşünüyorum...Valilikleri ve belediyelerin de bunlarla fazla ilgilendiğini sanmıyorum...Bir de serzenişim var; Esad'ın, insan kıyımını görmezden gelenlerin ya da sıcak bakanların, yine aynı aymazlıkla bunlara karşı da aynı tavırları göstermeleridir...Selamlar.

cdenizkent 
 17.03.2014 16:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 258
Toplam yorum
: 380
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1994
Kayıt tarihi
: 09.11.06
 
 

Ben İngilizce öğretmenliği yapan yurdum insanıyım. Yalnız öğrencilerim yetişkin arkadaşlar. Devlet m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster