Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
305
 

Ankara'dan yükselen özgür ve demokratik Türkiye özlemi..

Ankara'dan yükselen özgür ve demokratik Türkiye özlemi..
 

Dün Ankara’da yapılan “Özgür Demokratik ve Eşitlikçi Türkiye” mitingi; barış, demokratik, eğitime bütçe, laiklik öğelerinin öne çıkarıldığı sloganlarla gerçekleşti.

Binlerce Eğitim emekçisinin büyük çoğunluğunu oluşturduğu miting, genel olarak sağduyunun egemen olduğu bir demokratik tepki eylemiydi. Küçük bir grubun mitinge gölge düşürecek nitelikte sloganlar atmasına tertip komitesi engel oldu.

Yıllarını Eğitimsen’de daha demokratik bir eğitim mücadelesine adamış bir büyüğümüz küçükte olsa gruba olan tepkisini; “Kendimi zor tuttum” diyerek, “Miting tertip komitesinin çizdiği çerçevenin dışına taşan görüntüler verilmesine neden olan grubun, binlerce emekçinin emeğine saygısızlık ettiğini” dile getiriyordu.

Bir başka genç arkadaş ise ülkenin temel sorunlarına yönelik olarak yapılan mitinge gölge düşürmeye çalışan gruba şiddetle tepki duyuyordu. Hepimizin ortak yargısı kamuoyunda yanlış algılamalara yol açan bu gibi, küçükte olsa gölge düşürecek seslerin ortaya çıkardığı görüntü ile Eğitimsen’e haksızlık edildiği idi.

Hepimizin ortak kaygısı Ülkemizin sıkıntılı bir süreçten geçtiği, bu sürecin sağduyu ve doğru tavırlarla aşılması gerektiğiydi.

İlginç olan Ankara’da yaşayan sendikalıların mitinge gerekli katılımı sağlamamaları idi. Ankara dışından binlerce otobüs ile saatler süren yolculuk sonunda Sıhhiye meydanında buluşanların ortak paydası; eğitimde uygulanan, eğitim emekçilerine uygulanan baskıların yanında daha demokratik bir Türkiye özlemiydi. Ekonomik olarak sefalet ücretine veya artışına mahkum olarak karşılamak zorunda oldukları yaşamlarının eşitlikçi bir Türkiye ile değişebileceğine olan inançları tamdı.

Ankara’da yaşayanlar veya sendikanın farklı eylemlerine düşük katılım gösterenlerin duyarsızlığı Eğitimsen’in kamuoyunda yanlış algılanmasına da ortam hazırlıyordu. Ancak bu durumdan şikayet edenlerin çoğu okumuyor, düşünmüyor, katılmıyor; haftasonunu mahalle kahvelerinde geçirmeyi yeğliyorlardı. Sonra ise, iş eleştirmeye gelince en acımasız bir şekilde onurlu bir demokrasi mücadelesine sahip olan sendikayı kıyasıya eleştirmekten de geri durmuyorlardı.

Ülkemize egemen olan küresel sermayenin dayattığı politikalara bilinçli veya bilinçsiz olarak çanak tutan bu anlayışların aşılması gerekmektedir. Binlerce yıldır bir arada yaşama kültürüne yapılan manipülasyonları boşa çıkarmak, şöven anlayışları ve onun getirmek istediği şiddet ortamını tarihsel olarak mahkum etmek başta demokratik kurumlar olmak üzere EĞİTİMSEN’e düşmektedir.

Bu anlamda her şeye rağmen dün Ankara’da yapılan “Özgür Demokratik ve Eşitlikçi Türkiye” mitingi daha demokratik bir Türkiye için umut tazelemesi olarak tarihsel yerini almıştır.

*Fotoğraf:Milliyet

http://www.milliyet.com.tr/2007/11/04/guncel/axgun01.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türkiye'de gerçekleşen her mitingde olduğu gibi yine provakatörler devreye girdi elbette. Bunun önüne geçmek ise çok zor. Engellenmek istense daha büyük olaylara gebe olacağı gerçek. Emperyalist güçler, Türkiye'yi güçsüzleştirme adına her kanattan saldırıyı sürdürüyorlar. Sağ-sol, alevi-sünni, Kürt-Türk vb. Ama benim üzüldüğüm, toplum olarak bu oyunlara çok çabuk alet olmamız. Eğitimde eşitliğe gelince. Ben bir öğretmen çocuğuyum. Ne kadar zor şartlarda büyüdüğümü anlatmama gerek yok sanırım. Ancak hala ülkemizde küçük bir grup parası ile üniversite bitiriyor, doktor, avukat vb. istediği meslek ünvanını alıyorken, dirsek çürütüp çalışarak öğrenim hatayını sürdürmeye çalışanlara haksızlık olmuyor mu? Eşitlik bunun neresinde? Sendikaların bu konuda da tepki göstermesini isterim. Saygılar...

Murat Yazmacı 
 05.11.2007 17:23
Cevap :
Oynanmak istenen oyunlara halk gelmedi. Eğer sağduyu egemen olmasaydı bu gün farklı şeyleri konuşuyor ourduk.Eşitlikten kasıt fırsat eşitliği sevgili arkadaşım. Para ile üniversite bitirenler ile senin durumun eşitsizliğin ta kendisi değil mi.Tam da bunu değiştirmeyi istemektir eşitlik...  05.11.2007 17:56
 

Türkiye'deki tüm yürüyüş ve demokratik tepkiler cumhuriyet mitinglerin konu değiştirmiş hali olup katılım oranı sadece 5-6 şehirle kalmayıp tüm yurda yayılmasıdır. Mesajları gayet açıktır. Terörü kınamak, ortadoğuda istikrarın engellenmesi ve ülkelerin bölünerek zayıflatılmasına, kontrol edilebilir küçüklüğe ulaşması için çalışan kesimlere(ülkelere değil) uyarıdır. Türkiye'nin dünya strateji belli ve açıktır.Yurtta barış dünyada barıştır. ABD nin ülke olarak Türkiye'nin müttefiki olmasına rağmen sorunların çıkması araya bazı farklı planların girmesindendir. AB ise biliyoruz ki parlementosunda küçülmüş ve bölünmüş bir Türkiye olması ve dolayısıyla hem oy potansiyeli hemde ekonomik paylaşımda oranın düşmesini istiyorlar. Çözümler : ABD kendi içindeki sorun çıkartan unsurları gözden geçirip kontrol altına almalıdır. AB ise kendi içindeki kuralları tüm dünya üye olabilecek standartlara göre yenilenmesi demek olan her ülkeye nüfus ve mali durumuna göre değil eşit oy ve mali yaklaşıma girmel

Özkan Salman 
 04.11.2007 19:35
 

tertip komitesi engellemeye çalışmıştır tabi ki buna diyecek sözüm yok. ama mitingleri gölgelemek isteyen bu tip grupları engelleyebilecek önlemler alınamıyor mu? teşekkürler

Yine Yeni Yeniden 
 04.11.2007 17:06
Cevap :
Güvenlik güçleri kayda aymıştır mutlaka...  04.11.2007 22:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 815
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster