Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '19

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
31
 

Ankara Kalesi

1073 tarihlerinde Türklerin kontrolüne geçen Ankara Kalesi, halen içerisinde surların yanı sıra alışveriş merkezlerinden kafe ve restoranlara kadar imkânlar bulunmaktadır. Ankara Kalesi’nin tarihi, kent tarihi kadar eskidir. Galatlar’ın Ankara’ya yerleşmesi sırasında var olan ve Romalılar döneminde onarım gören kalenin ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. İç ve dış kale olmak üzere iki kısımdan oluşan kalenin iç surları, 7.yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir.

Bizans saldırıları sırasında tahribata uğramış ve 9. yüzyılda Bizanslılar tarafınan yeniden onarılmıştır. Dış surların ne zaman eklendiği kesin olarak saptanamamıştır. Malazgirt Savaşı’ndan iki yıl sonra Selçuklular bölgeye hakim olmuşlardır. Bu dönemde kale onarılıp genişletilmiştir. Kurulduğu tepenin yanında akan Hatip Çayı, Bent Deresi’nden 110 m yüksektedir. Kalenin 20’den fazla kulesi vardır.

Dış kale Ankara’yı bir yürek şeklinde çevirir. Dört katlı olan iç kale kısmen Ankara Taşı’ndan, kısmen de toplama taşlardan yapılmıştır. İç kalenin iki büyük kapısı olup, birisi Dış Kapı diğeri de Hisar Kapısı adını alır. Bu kapı üzerinde İlhanlılar’a ait bir kitabe yer alır.

Ulaşımı kolay olan Ankara Kalesine gelerek Ankara’nın tümünü 360 derece görebilir, Ankara’nın muhteşem manzarasında çay ile keyif yapabilirsiniz. 

O bölgeye gitmişken bir gününüzü ayırıp başta müzeler olarak bütün tarihi ve turistik yerleri görmenizi tavsiye edebilirim.

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 45
Kayıt tarihi
: 10.09.19
 
 

İstanbul Üniversitesi Makina bölümü mezunuyum, Kurumsal bir firmada pazarlama müdürü olarak çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster