Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
279
 

ANKARA KIZILAY MEYDANINDA BİR GEZİNTİ

ANKARA KIZILAY MEYDANINDA BİR GEZİNTİ
 

görsel netten alıntı


ANKARA KIZILY MEYDANINDA  BİR GEZİNTİ
Kızılay meydanında alış veriş yapmak için mağazaların vitrinlerine bakıyorum fiyatları inceliyorum. Güya yılbaşı ucuzluğu yapmış tanınmış mağazalar. Elimi uzatıp almaya kalksam elimi yakar ve cebimi de yakar hem ne yakış. Emekli insanlara verilen zamla işportadan dahi giyim alınmaz. Alış verişi bırakıyorum hiçbir şey almamaya karar verdim.  Mağazanın önünde bir gurup gençler kızlı erkekli, ellerinde sigara göğe doğru üflüyorlar, bazıları bitirmiş izmaritleri yerlere attılar. Durur muyum hemen yanlarına yaklaştım ve: “Oh oh afiyet olsun gençler ne güzel, ne güzel keyif çatıyorsunuz ne olur bir sigara da bana verin.” Şaşırdılar birbirlerine bakıştılar, herhalde bu kadın deli olsa gerek demişlerdir içlerinden. Devam ettim ve : “ Bakın siz hem sağlığınızı hem de paranızı göğe üflüyorsunuz, yazık değil mi? Üstelik doğayı da bu meretle kirletiyorsunuz. Sigarayı yere atanlara, siz evinizde yediğiniz ve içtiğiniz gıda artıklarını yerlere mi atıyorsunuz? Burası bizim şehrimiz, yaptığınız çok ayıp ve çirkin yazık gençlik nasıl yetişiyor böyle, tabi bilinçli olan gençler hariç.”  Birisi terbiyesizce: “Çöpçüler ne güne duruyor, temizlesin” deyince tepem attı ve: “O küçümsediğiniz çöpçüler başımızın tacı sizin çöplüğünüzü temizlerken gözümüzde yüceliyorlar. Anladığım kadarıyla öğrencisiniz bu kafayla bir baltaya da sahip olamazsınız ama ne mutlu ki onlara onurları ile çalışıp aldıkları parayı helal kazanıp evlerini geçindiriyorlar.”  Kimileri utandı, kimileri dershaneye doğru ilerlediler.
Tanınmış markaları satan büyükçe bir mağazanın vitrinine bakıyorum, çam ağaçları ile süslenmiş ve vitrinde kocaman bir yazı: HAPPY NEW YEAR, dayanamadım mağazadan içeri girdim, iki genç satıcı karşıladı ve : “ Buyurun efendim ne arzu etmişiniz” diye sordular. Satıcıya: “ Vitrine bakınca bir an kendimi yabancı bir ülkede zannettim, neden vitrine MUTLU YILLAR yerine İngilizce o kutlama yazısını koydunuz?” Bu gün benim ters tarafımdan kalkma günüm galiba herkese çatıyorum, huyum kurusun. Sanki yanlışlıkları ben düzelteceğim, eh öğretmen olmanın verdiği bir duygu olsa gerek. Satıcı: “Efendim firmanın takdiri” dedi. Ben hemen cevabı yapıştırdım: “Bak evladım biz giderek Türklüğümüzü yitiriyoruz, Bu ülke bizim sahip çıkmamız gerek, biz sahip çıkmazsak, aç kurtlar etrafımızı sardı bizi yerler ve gelip bu topraklara çöreklenirler.” Bu nedenle ben böyle mağazalardan alışveriş etmem” diyerek dışarı çıktım.
Sözlerimi Rahmetli Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleri ile bağlıyorum: “Türkiye Türklerindir. Dünya üzerinde Türk’ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir. Ne mutlu Türk’üm diyene.” 
NAHİDE ÇELEBİ
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam gençlere biraz yumuşak davranma yanlısıyım ben. Biz de gençken çok hata yaptık, ailelerimiz bizlere güzel şeyler öğretti: büyüklerin yanında bacak bacak üstüne atmamak, söze karışmamak, çevreyi kirletmemek gibi. Ama bunları bildiğimiz halde gençlik işte, hatalar yapabiliyor insan. Dilimizi korumak kültürümüzü de korumaktır. Sizi kutlarım. Selamlar, saygılar.

Güz Özlemi 
 18.12.2015 8:49
Cevap :
Sevgili Yazarım! Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Öğretmenliğin verdiği yönlendirme olsa gerek, gençleri bilgilendirmek istedim.Selam ve sevgiler, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ  18.12.2015 11:25
 

Her zaman duyarlılığınızı göstererek vatan ve millet sevgisi ile hareket eden canım hocam.Artık çok şey değişti ve üzüntü veriyor maalesef.Oldukça önemli bir konuydu Teşekkürler.

Şennur Köseli 
 17.12.2015 10:24
Cevap :
Canım Şennur'um, değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Vatan ve Milletimi seviyorum. Rahmetli Mustafa Kemal Atatürk'ün yolundan gitmeye devam edeceğim. Selam ve sevgilerimle öptüm.NAHİDE   17.12.2015 13:36
 

“…… Sözlerimi Rahmetli Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleri ile bağlıyorum: “Türkiye Türklerindir. Dünya üzerinde Türk’ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir. Ne mutlu Türk’üm diyene.” NAHİDE ÇELEBİ” O TERTEMİZ YÜREĞİN DERT GÖRMESİN HOCAM. İYİ Kİ VARSINIZ. NE MUTLU BİZLERE Kİ SİZİN GİBİ MUHTEREM İNSANLARLA TANIŞMIŞIZ. NE MUTLU Kİ ANNE BİLMİŞİZ, ABLA BİLMİŞİZ. SAYGIMLA ELLERİNDEN ÖPÜYORUM HOCAM.

S Zobu 
 15.12.2015 14:22
Cevap :
Sevgili Zobu, benim Can kardeşim! Ne mutlu bana ki sizin gibi Vatan ve Millet sevgisi ile yoğrulmuş bir kardeşim oldu mutluyum.Allah sizleri ve sizin gibileri Vatanımızdan eksik etmesin. Mustafa Kemal Atatürk'ün yolunda yürümeye devam kardeşim, sizi çok seviyorum, sizin ve tüm ailenizin gözlerinizden öpüyorum selam ve sevgiler, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ  16.12.2015 6:52
 

Pür dikkat okudum Nahide öğretmenim; zamane gençleriyle başlayayım söze inanın parklarda bahçelerde kolunda genç bir kız ağzında sigara saçları bir tuhaf giyimleri deseniz keza yine öyle, saygısız, dilinde küfür, sevgilisi güya ama onunla da aynı şekilde konuşuyor, kızlar deseniz yine öyle birine bir şey söylemeye uyarmaya da gelmiyor karşı saldırıya geçiyorlar, üzülerek bakıp geçiyorsunuz,iş anne baba ve aile içi eğitimde bitiyor yazık bu gençlere.Vitrinlere gelince her önemli günde bir indirimleri var mutlaka ama önce bindirim.Sözleriniz de çok haklısınız mağaza görevlisini uyarmak çok yerinde bir davranış ama inşallah yerine ulaşmıştır.Yürek dilinize sağlık öğretmenim.Sevgiler, selamlar.

emine gezkin 
 15.12.2015 10:27
Cevap :
Sevgili Emine kardeşim! Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim canım, görüşlerinizi ne kadar güzel yansıttınız. Evet ta çocuk yaşta eğitim aile ve okulda başlar, ama ne gezer, "tüfek icat edildi,mertlik bozuldu" Şimdi cep telefonu ellerinde boyuna mesajlaşıp konuşuyorlar, eğitim hak getire.Ne aile memleket sevgisi, ne de Türklük kavramı yok, yok. Selam ve sevgilerimle öptüm sizi.NAHİDE ÇELEBİ  15.12.2015 15:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1808
Toplam yorum
: 11030
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1006
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster