Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '08

 
Kategori
Ankara
Okunma Sayısı
651
 

Ankara nasıl pazarlanır?

Ankara nasıl pazarlanır?
 

Ankara’ da en son Panora açıldı, bununla beraber sayabildiğim 10 tane alışveriş merkezi oldu başkentin, yapılmakta olan en az 3 tane daha var. Los Angelas daki en en yıldızlı olanlarında bulabileceğimiz GAP' dan, Sephora' ya kadar bütün markalar mağaza açtılar buralarda. Artık zengin Türk ailelerinin alışveriş için yurtdışına çıkmasına gerek kalmadı, dövizler ülkemizde kalacak. Bu kadar alışveriş merkezi, yurtdışına giden dövizler ülkemizde kalsın diye mi yapıldı ve yapılmaya devam etmekte.

Dönümlerce arazi üzerinde sinema salonları, yeme içme mekanları, rekreasyon alanları, spor merkezleri ve mağazaları içeren bu komple mekanları, 4 milyon nüfuslu başkentimize niye durmadan inşa ediyoruz acaba?

Los Angelas’ta var, Miami’de da var, Dubai'de var bizde niye olmasın mı diyoruz? Bu şehirler çektikleri turistlerden önemli miktarlarda gelir sağlıyorlar. Otellerde alışveriş merkezlerinin tanıtımını yapan broşürler dağıtıyorlar ve alışveriş turizminden ülke ekonomisine katkı yaratıyorlar. Bizde de böyle şeyler olur mu acaba? Kararlılıkla, doğru projelerle elbette olur, neden olmasın?

O zaman proje önerim, Ankara yurtdışı örneklerde olduğu gibi milyonlarca dolar harcanarak yapılan bu merkezleri dış turizme açmalıdır. Yani alışveriş merkezi turizmini başlatmalıdır. Komşu ülkelerden buralara turist çekmenin yolları aranmalıdır. Milyonlarca insan nasıl Dubai’ye gidiyorsa, 7 yıldızlı Burj El Arap otelindeki akvaryumun ve buz pateni pistlerinin olduğu Panora’yı da görmeye gelmelidir. Ya da projeler baştan bu hedef kitleleri gözeterek tasarlanmalıdır. Çoğunluğu memur ve öğrencilerin oluşturduğu başkent halkı buralara nasıl bir talep yaratacak göreceğiz.

Geldiğimiz noktada Ankara, artık keçi ve tiftiği ile değil, alışveriş merkezleri ile ünlüdür. Bu yönünü öne çıkarmak, tanıtmak ve pazarlamak üzere kamu ve özel otoriteler birlikte çalışarak detaylı kampanya ve projeler yürütmelidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilgeliğin başkenti olarak ışık şaçabilir, tabi öncelikle üniversitelerini özgürleştirerek..özgür bilgelik merkezleriyle varlığını devam ettirebilir, alıp satma merkezleriyle değil.. :-)) Tabi başkalarını düşünmek zahmetli iş geleceği düşünmek alışveriş merkezleri daha kolay alışveriş insana kendini kaybettiriyor.. desenize ankaranın kurtuluşuna daha çok..var.. sevgi ve saygılarımla.

Salih ERDAGI 
 16.01.2008 11:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 274
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1420
Kayıt tarihi
: 12.09.07
 
 

ODTÜ İşletme mezunuyum, felsefe bölümünde master eğitimi aldım, uzun yıllar bankacılık ve finansm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster