Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
35
 

Ankara patlamasının ardındaki güçlerin Türkiye'yi sürüklemek istediği nokta

Ankara'da hava kuvvetleri kavşağında meydana gelen patlama ve öncesindeki Ankara garındaki meydana gelen patlama ülkemize yapılan aynı zamanda terörizm olgusu bağlamında değerlendirelerek Türkiye'nin izlediği hamleleri engelleyici bir unsur olduğu görülmektedir.

Ve bu terör saldırıları ülkemize yapılan "saldırıların"  Türkiye'ye yöenlik genel sistem teorisi çerçevesinde bize dönen geri bildirimler olumsuz yönde seyretmekte ve dış politikamızda duygusal hareket etmememiz gerektiğinin bu saldırılara karşı daima hazır bulunmamız gerektiğinin işareti olduğundadır.

Demokrasi ve insan hakları söylemlerini gündeme getiren ülkeler olan BM ve NATO gibi örgütlenmeler Türkiye'ye yapılan bu saldırılar karşısında sessizliğini korumakta ve aynı zamanda kendi ortak politikalarının amaçlarını sürdürmektedir. Türkiye herhangibi islam ülkeleri veya Türki cumhuriyetlerinde meydana gelen olaylar konusunda bu faktörlerin hamiliğini üstlenmek gibi duygusal bir politika izlemesi üzerine " Ankara garı patlaması ve Hava kuvvetleri komutanlığının yakınlarındaki askeri servis araçlarına düzenlenen saldırıda"  neden  İslam ülkeleri ve Türki cumhruiyetlerinden tepki gelmemektedir...

Aynı zamanda PKK , YPG ve PYD'nin eylemleri karşısında "insan hakları ve demokrasi yanlısı batı devletleri"  NATO gibi askeri örgütlenmeler Türkiye'nin yanında yer almak yerine terör yanlısı devletler ile işbirliği içerisine girmesi  Rusya ile meydana gelen kriz sonucunda ardından Rusya- ABD yakınlaşması terörü ucuz bir dış politika aracı olarak kullanarak Ankara'da meydana gelen patlama sonucunda kendilerine bir pay çıkartmamaktadır.

Saldırıların arkasında aradaki ilintiler incelenerek varılan teori neticesinde ortaya çıkan analiz ise;

ABD- Rusya terör faaliyetlerini vesayet olarak kullanarak YPG ve PKK terör örgütleri üzerinden Ankara yönetimine karşı Suriye krizi konusunda  dış politik tutumunun değişmesini  Arap Baharı ile yaratılan kasırganın Suriye krizi vasıtasıyla Türkiye'yi kaosa sürükleme aynı zamanda Ortadoğu'daki hedeflediği stretejilerin peşinde gidilen politikada güvenlik işbirliği örgütlerinin aldığı kararları çiğneyerek uluslararası hukuk normlarını savunan ülkelerin bu normları çifte standart unsuru ile işleterek Ortadoğu'daki hedeflerini gerçekleştirme gayesinde olduklarının diğer bir ifadesi şeklinde yorumlanacaktır..

ABD- Rusya ve Esad yönetimin izledikleri bu vahşi politika dünya tarihinin hafızasına bu politikalar ile hiç iyi bir şekilde hatırda kalmayacaktır...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 261
Kayıt tarihi
: 12.06.15
 
 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler- Müzisyen -Fotoğrafçı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster